Connect with us

Świat

Rosja ściera się z USA i Zachodem o konflikt na Ukrainie

Published

on

Rosja ściera się z USA i Zachodem o konflikt na Ukrainie

NARODY ZJEDNOCZONE (AP) – Rosja starła się w czwartek ze Stanami Zjednoczonymi i ich zachodnimi sojusznikami w związku z prawie siedmioletnim konfliktem na wschodniej Ukrainie, a ONZ ostrzegła, że ​​obecne kruche zawieszenie broni może zostać odwrócone, jeśli rozmowy pokojowe utkną w martwym punkcie.

Rosja zwołała w piątek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa, aby uczcić szóstą rocznicę podpisania planu pokojowego dla Mińska, w którym pośredniczyły Francja i Niemcy. Celem było rozwiązanie konfliktu między Ukrainą a wspieranymi przez Rosję separatystami, który wybuchł w kwietniu 2014 r. Po aneksji Krymu przez Rosję i jej wsparciu dla separatystów z przeważnie rosyjskojęzycznego przemysłowego wschodu Donbasu.

Ambasador ONZ Rosji Wasilij Nebenzia zarzucił Ukrainie niewykonanie porozumienia mińskiego z 2015 roku: „W ciągu tych sześciu lat wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi na dwa bardzo ważne pytania: Jak dokładnie Ukraina zamierza pokojowo rozwiązać konflikt i jak radzi sobie Kijów wyobrazić sobie specjalny status Donbasu na Ukrainie? „

„Odpowiedzi na te pytania całkowicie przesądzą o perspektywach porozumienia, bo po rozpoczęciu zamieszek w Kijowie w 2014 roku i trwającym do dziś trwającym do dziś bombardowaniu terenów mieszkalnych przez armię ukraińską ludność Donbasu nie czuł, że ma to jakiś związek z Ukrainą ”- powiedział.

Stany Zjednoczone i sojusznicy europejscy Francja, Niemcy, Estonia, Irlandia, Norwegia, Belgia i Wielka Brytania oskarżyły Rosję o podsycenie konfliktu, w którym zginęło ponad 14 000 osób, poprzez finansowe i militarne wsparcie dla separatystów.

Koordynator polityczny USA Rodney Hunter powiedział w imieniu rządu Bidena, że ​​Rosja wywołała konflikt w Donbasie i „zablokowała znaczący postęp w negocjacjach dyplomatycznych, będąc uzbrojoną, szkoląc, finansując i prowadząc swoich pełnomocników oraz pomagając samozwańczym władzom”. „

„Stany Zjednoczone potwierdzają swoje niezachwiane zaangażowanie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział, oskarżając Rosję o „eskalację tłumienia wszelkich sprzeciwów wobec brutalnej okupacji Krymu”.

READ  Nadzieje na wznowienie rozmów nuklearnych z Iranem bledną z powodu opóźnień po objęciu urzędu przez nowego twardogłowego prezydenta

„Nigdy nie uznamy próby aneksji Krymu przez Rosję” – powiedział Hunter. „W rezultacie amerykańskie sankcje wobec Rosji w odpowiedzi na jej agresję na wschodnią Ukrainę i okupację Krymu pozostaną w mocy, chyba że – i dopóki – Rosja nie zmieni kursu”.

Zgodnie z porozumieniami mińskimi Ukraina nie może odzyskać kontroli nad granicą z Rosją w regionach okupowanych przez separatystów, dopóki nie zostaną im przyznane szerokie samorządy i nie zostaną przeprowadzone wybory samorządowe.

Umowa pomogła zmniejszyć skalę działań wojennych, ale ukraińskie siły zbrojne nadal wymieniały salwy i strzały artyleryjskie.

Podczas gdy zawieszenie broni z lipca 2020 r. „W dużej mierze zostało wstrzymane”, polityk ONZ Rosemary DiCarlo powiedziała, że ​​w ostatnich miesiącach wzrosła liczba incydentów bezpieczeństwa w kilku hotspotach.

„Ten niebezpieczny trend należy szybko odwrócić” – powiedziała.

Porozumienie o zawieszeniu broni zostało podpisane przez członków trójstronnej grupy kontaktowej, w skład której wchodzą przedstawiciele Rosji, Ukrainy oraz Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie OBWE. Następnie w grudniu 2019 r.w Paryżu odbyło się spotkanie szefów państw i rządów Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec – tzw. Grupy Normandzkiej, które wyraziły poparcie dla porozumienia mińskiego i zgodziły się na wznowienie procesu pokojowego. .

DiCarlo powiedział radzie, że ciągła dyskusja w tych grupach „nie jest powodem do samozadowolenia” i nie zastępuje „znaczącego postępu”.

„Ryzyko nawrotu jest realne, jeśli negocjacje utkną w martwym punkcie” – ostrzegła.

Rosyjska Nebenzia stwierdziła, że ​​porozumienie mińskie nie mówi nic o bezpośrednim dialogu z dwoma separatystycznymi rządami Doniecka i Ługańska w Donbasie ani o uzgodnieniu specjalnego statusu dla regionu.

„Zamiast tego, w dokumencie zawarte są fantazje o zbudowaniu międzynarodowej administracji i przeprowadzeniu wyborów zaledwie dwa lata później” – powiedział. „Czy naprawdę wierzysz, że mieszkańcy Donbasu naprawdę zgodzą się na tę międzynarodową formę okupacji?”

READ  Na początku swojej prezydentury Argentyńczykowi Milei grozi strajk generalny, który wystawi na próbę jego determinację

W odpowiedzi w oświadczeniu siedmiu krajów europejskich stanowczo potępiono „dalszą destabilizację niektórych obszarów w regionach donieckim i ługańskim” i ponownie wezwano Rosję do „natychmiastowego wzniecenia konfliktu” poprzez wsparcie separatystów.

Niemiecki ambasador ONZ Christoph Heusgen poszedł o krok dalej i wyjaśnił Radzie Bezpieczeństwa, w jaki sposób Rosja naruszyła kluczowe punkty porozumienia z Mińska – w tym pierwsze zawieszenie broni w 2015 r., Niepowodzenie w wycofaniu ciężkiej broni i sił obcych oraz zablokowanie wolnego dostępu OBWE obserwatorzy do obserwacji obszarów na granicy rosyjsko-ukraińskiej, które nie są kontrolowane przez ukraiński rząd.

„Do dziś na wschodzie Ukrainy znajdują się rosyjskie siły zbrojne” – powiedział Heusgen. „Mogą nie mieć oficjalnej pieczęci armii rosyjskiej, ale Rosjanie wciąż tam są i bez Rosji Ługańsk i Donieck nie mogłyby przetrwać”.

Halit Cevik, główny obserwator Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie, dostrzegł „szansę dla stron na znalezienie sposobu na trwałą deeskalację, ale my też widzimy, że jest ona wąska”.

Cevik powiedział, że zawieszenie broni w lipcu 2020 r. Doprowadziło do „najbardziej trwałego ograniczenia przemocy” od czasu, gdy misja rozpoczęła rejestrowanie naruszeń zawieszenia broni. Powiedział jednak: „Z czasem przestrzeganie zasad uległo zniszczeniu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *