Connect with us

Świat

Rosja przyjmuje talibów i wzywa do inkluzywnego rządu afgańskiego | Wiadomości o talibach

Published

on

Rosja przyjmuje talibów i wzywa do inkluzywnego rządu afgańskiego |  Wiadomości o talibach

Moskwa wita talibów w międzynarodowych rozmowach na temat Afganistanu, ale przestaje oficjalnie uznawać grupę.

Rosja wezwała talibów do utworzenia rządu obejmującego wszystkie grupy etniczne i siły polityczne w Afganistanie, gdy grupa ta wzięła udział w spotkaniu okrągłego stołu w Moskwie.

Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział na moskiewskiej konferencji w środę, że Kreml docenił „wysiłki” talibów na rzecz ustabilizowania sytuacji w Afganistanie, odkąd doszedł on do władzy w połowie sierpnia.

„Teraz u władzy jest nowy rząd” – powiedział Ławrow. „Odnotowujemy wasze starania o ustabilizowanie sytuacji militarnej i politycznej oraz o budowanie pracy aparatu państwowego”.

Wezwał jednak grupę do utworzenia rządu w Afganistanie, który „odzwierciedla interesy nie tylko wszystkich grup etnicznych, ale wszystkich sił politycznych” w celu osiągnięcia stabilnego pokoju w kraju.

W konferencji biorą udział urzędnicy z 10 krajów, w tym z Chin i Pakistanu. W spotkaniu biorą również udział przedstawiciele Indii, Iranu, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.

Rozmowy są jednym z najważniejszych międzynarodowych spotkań talibów od czasu przejęcia kontroli nad Afganistanem i podkreślają siłę Moskwy.

Ławrow powiedział na środowej konferencji, że Kreml dostrzegł „wysiłki” talibów na rzecz ustabilizowania sytuacji w Afganistanie od momentu objęcia władzy w połowie sierpnia [Alexander Zemlianichenko/Pool via AFP]

Ławrow powiedział, że Moskwa żałuje nieobecności Stanów Zjednoczonych na konferencji. Waszyngton wcześniej powiedział, że nie weźmie udziału w tym okrągłym stole z przyczyn technicznych, ale planował udział w przyszłych dyskusjach.

Delegacji talibskiej przewodniczył wicepremier Abdul Salam Hanafi, wysoki rangą przedstawiciel nowych afgańskich przywódców, który w zeszłym tygodniu prowadził rozmowy z Unią Europejską i USA.

Abdul powiedział, że spotkanie było „bardzo ważne dla stabilności całego regionu”.

Brak uznania „na razie”

Rozmowy rozpoczęły się po tym, jak Moskwa oświadczyła we wtorek, że Rosja, Chiny i Pakistan są gotowe do pomocy Afganistanowi, który teraz stoi w obliczu zbliżającego się kryzysu humanitarnego i gospodarczego.

Ławrow powiedział, że Rosja wkrótce dostarczy pomoc humanitarną i wezwał społeczność międzynarodową do zmobilizowania środków, aby zapobiec katastrofie humanitarnej.

Moskwa również ostrożnie dała do zrozumienia, że ​​nie jest jeszcze gotowa do uznania rządu talibów.

Ławrow powiedział, że Kreml odmawia uznania talibów, czekając, aż grupa dotrzyma obietnic, które złożyła, gdy doszedł do władzy, w tym politycznego i etnicznego włączenia nowego rządu.

Krytycy twierdzą, że talibowie, którzy nadal są zakazani jako organizacja „terrorystyczna” w Rosji, wycofują swoje zobowiązania do ochrony praw kobiet i mniejszości. Obserwatorzy powiedzieli, że grupa prześladowała również swoich wrogów po tym, jak publicznie ją wykluczyła.

„Oficjalne uznanie talibów nie jest obecnie przedmiotem dyskusji” – powiedział dziennikarzom Ławrow. „Podobnie jak większość innych wpływowych krajów w regionie, jesteśmy z nimi w kontakcie. Wzywamy ich do dotrzymania obietnic, które złożyli, gdy doszli do władzy ”.

Inni rosyjscy urzędnicy osłabili oczekiwania na środowe rozmowy.

Zamir Kabułow, specjalny wysłannik prezydenta Władimira Putina w Afganistanie, powiedział w zeszłym tygodniu, że nie spodziewa się żadnych przełomów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że spotkanie było „próbą dowiedzenia się, co wydarzy się w Afganistanie w przyszłości”.

Talibowie doszli do władzy, gdy afgański rząd byłego prezydenta Ashrafa Ghaniego upadł, gdy Waszyngton i jego sojusznicy wycofali wojska po dwóch dekadach interwencji w kraju.

Rosja, która prowadziła własną katastrofalną wojnę w tym kraju w latach 1979-1989, podejmuje wysiłki dyplomatyczne, aby uniknąć niestabilności w szerszym regionie, która mogłaby zaszkodzić jej interesom.

Putin ostrzegł przed możliwością inwazji „islamistycznych ekstremistów” na byłe republiki sowieckie Azji Środkowej, które Moskwa uważa za bufor obronny.

W przeciwieństwie do wielu innych krajów Rosja nie ewakuowała swojej ambasady w Kabulu, a jej ambasador od kilku miesięcy utrzymuje regularne kontakty z talibami.

Członkowie delegacji politycznej ruchu afgańskich talibów biorą udział w rozmowach z przedstawicielami Afganistanu w Moskwie, Rosja, w środę 20 października 2021 r. [Alexander Zemlianichenko/Pool/AP]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *