Gospodarka
Rosja: Mapowanie światowej gospodarki: banki centralne w obliczu balansowania
Największy roczny wzrost cen konsumpcyjnych w USA od 1982 r. ilustruje środowisko utrzymującej się inflacji, która będzie zachęcać decydentów Rezerwy Federalnej do podnoszenia stóp procentowych. Jednocześnie szok naftowy wygeneruje jeszcze większą inflację, co wyjaśnia, dlaczego ekonomiści z Goldman Sachs Group Inc. obniżyli swoje prognozy wzrostu w USA. Decyzja Fed w sprawie stóp procentowych w przyszłym tygodniu będzie następstwem zapowiedzi Europejskiego Banku Centralnego, że przyspieszy wyjście z stymulacji monetarnej pomimo słabszej aktywności gospodarczej. W Azji szczególnie narażone są gospodarki o wyższych rachunkach za import ropy.
Oto niektóre z wykresów, które pojawiły się w tym tygodniu na Bloombergu na temat najnowszych wydarzeń w światowej gospodarce:
świat
Kraje na całym świecie stoją przed wyzwaniem zastąpienia dostaw surowców z Rosji i Ukrainy odciętych wojną i powinny znieść ograniczenia produkcyjne, powiedział szef Banku Światowego. Co najmniej cztery banki centralne podniosły w tym tygodniu stopy procentowe, a Polska, Węgry i Peru kontynuują cykl podwyżek. Tymczasem Mauritius po raz pierwszy od ponad dekady zwiększył koszty finansowania zewnętrznego.
nas
Wzrost cen konsumpcyjnych przyspieszył do nowego 40-letniego maksimum w lutym z powodu rosnących kosztów paliw, żywności i mieszkań, a inflacja prawdopodobnie wzrośnie po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Na początku marca nastroje spadły do najniższego poziomu od 2011 r., a oczekiwania inflacyjne na nadchodzący rok wzrosły do najwyższego od czterech dekad poziomu. Konsumenci oczekują, że ceny w przyszłym roku wzrosną o 5,4%, najwięcej od 1981 r., wynika z danych Uniwersytetu Michigan.
Europa
Europejski Bank Centralny nieoczekiwanie przyspieszył łagodzenie bodźców monetarnych, sygnalizując, że bardziej obawia się rekordowej inflacji niż słabszego wzrostu gospodarczego, ponieważ rosyjska inwazja na Ukrainę grozi jeszcze wyższymi cenami.
Historyczny wzrost cen towarów po rosyjskiej inwazji, w połączeniu z już wysoką inflacją pandemiczną, skłania inwestorów i ekonomistów do szukania podobieństw do wstrząsów energetycznych sprzed czterech dekad i przedłużającego się spowolnienia, które nastąpiło po nim.
Azja
Jako importer energii netto Azja jest narażona na wzrost cen ropy spowodowany wojną z Rosją. Ponieważ ponad 40% światowego eksportu pochodzi z regionu, wszelkie trwałe wzrosty cen będą odczuwalne na całym świecie.
Zdolność Chin do osiągnięcia ambitnego celu wzrostu gospodarczego na ten rok jest kwestionowana przez ekonomistów zaledwie kilka dni po ich ogłoszeniu, ponieważ kraj ten stoi w obliczu gwałtownie rosnących cen ropy, najgorszego rozprzestrzeniania się koronawirusa od lat i ciągłych problemów finansowych deweloperów.
rynki wschodzące
Rosja zmierza w kierunku jednego z największych skoków inflacji w tym stuleciu po falach sankcji związanych z inwazją na Ukrainę, które spowodowały upadek rubla i zakłóciły handel. W pierwszym pełnym tygodniu od rozpoczęcia ofensywy wojskowej pod koniec lutego ceny nowych samochodów krajowych wzrosły o ponad 17%, a koszt telewizorów o 15%.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”