Connect with us

Świat

Rosja bierze udział w spotkaniu G20, o którym mówi się, że jest zdominowany przez konflikt na Ukrainie

Published

on

Rosja bierze udział w spotkaniu G20, o którym mówi się, że jest zdominowany przez konflikt na Ukrainie

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przemawia podczas konferencji prasowej przed szczytem kaspijskim w Aszchabadzie w Turkmenistanie 28 czerwca 2022 r. Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych / materiały informacyjne za pośrednictwem REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

NUSA DUA, Indonezja, 7 lipca (Reuters) – rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow był w czwartek na indonezyjskiej wyspie Bali, przygotowując się do spotkania G20, które będzie jego pierwszym spotkaniem twarzą w twarz z najostrzejszymi krytykami inwazji jego kraju na Ukraina.

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych G20 odbędzie się do piątku w kraju goszczącym Indonezji, która w tym roku zmaga się z trudnym zadaniem zorganizowania globalnego szczytu, wstrząsanego presją geopolityczną i globalnym kryzysem żywnościowym obwinianym o wojnę na Ukrainie. Kontynuuj czytanie

W czwartek bezpieczeństwo było zaostrzone, gdy zagraniczni dyplomaci przybyli na tropikalną wyspę na spotkanie, które skupi się na konflikcie między Rosją a Ukrainą.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Australijska minister spraw zagranicznych Penny Wong powiedziała, że ​​jej kraj i podobnie myślące narody wykorzystają spotkanie G20 do podkreślenia wpływu wojny.

„Razem bardzo wyraźnie wyrazimy nasze poglądy na temat pozycji i zachowania Rosji” – powiedziała.

Na czwartkowej kolacji powitalnej długoletni minister spraw zagranicznych prezydenta Władimira Putina, Ławrow, po raz pierwszy zbliży się osobiście do najgłośniejszych przeciwników inwazji na Ukrainę, którą Moskwa określiła jako „specjalną operację wojskową”.

Ławrow planował spotkać się z kolegami z G20 na marginesie szczytu, podała rosyjska agencja TASS, ale ministrowie, w tym niemiecka Annalena Baerbock i sekretarz stanu USA Antony Blinken, wykluczyli oddzielne spotkania z Ławrowem.

W grupie 20 osób znalazły się kraje zachodnie, które oskarżyły Moskwę o zbrodnie wojenne na Ukrainie i nałożyły sankcje, ale także kraje takie jak Chiny, Indonezja, Indie i RPA, które zareagowały ostrożniej.

Niektórzy urzędnicy amerykańscy i europejscy podkreślili, że spotkanie nie będzie „biznesem jak zwykle”, a rzecznik ministra spraw zagranicznych Niemiec powiedział, że kraje G7 skoordynują swoją reakcję na Ławrow.

W 2014 roku G7 wykluczyła Rosję z G8 z ​​powodu aneksji Krymu.

Wysocy urzędnicy z Wielkiej Brytanii, Kanady i Stanów Zjednoczonych odeszli od rosyjskich urzędników podczas kwietniowego spotkania finansowego G20 w Waszyngtonie.

Pomimo wczesnych rozmów o bojkocie kolejnych spotkań G20, niektórzy analitycy twierdzą, że kraje zachodnie mogły uznać, że umożliwienie Rosji głosu przyniosłoby efekt przeciwny do zamierzonego.

Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA powiedział w czwartek, że ważne jest, aby skupić się na tym, co Indonezja wyznaczyła na swoją prezydencję w G20 i „nie pozwalać na żadne przerwy ani przerwy w tym procesie”.

W programie dwudniowego spotkania znalazły się dyskusje na temat bezpieczeństwa energetycznego i żywnościowego, z Rosją oskarżoną o podsycanie światowego kryzysu żywnościowego i pogarszanie inflacji poprzez blokowanie ukraińskich dostaw zboża. Rosja zgodziła się na swobodny eksport zboża.

Minister spraw zagranicznych Indonezji Retno Marsudi rozmawiała ze swoim chińskim odpowiednikiem Wang Yi o potrzebie ochrony stabilności regionalnej i rozwiązania globalnych problemów związanych z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

„Potrzebne są zdecydowane głosy krajów rozwijających się, aby zakończyć wojnę i ponownie zintegrować eksport żywności z Ukrainy i Rosji z globalnym łańcuchem dostaw” – powiedział minister spraw zagranicznych Indonezji w oświadczeniu.

Próbując wykorzystać neutralność Indonezji, prezydent Joko Widodo rozpoczął w zeszłym tygodniu ambitną misję pokojową, odwiedzając Kijów i Moskwę, aby spotkać się ze swoimi ukraińskimi i rosyjskimi odpowiednikami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Stanleya Widianto w Nusa Dua, Kirsty Needham w Sydney i Davida Brunnstroma w Tokio; pisanie przez Kate Lamb; Edytowanie przez Ed Davies

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Tonga: Fale tsunami uderzyły w wyspę na południowym Pacyfiku po erupcji wulkanu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *