Zabawa
Rok po rosyjskiej inwazji społeczność W&M śledzi walkę Ukrainy o demokrację – W&M News
15 lutego w ramach programu William & Mary’s Russian and Post-Soviet Studies (RPSS) William & Mary zaprosili studentów na projekcję „Atlantydy”, ukraińskiego dystopijnego filmu z 2019 roku o życiu po wojnie, który trwał głównie od stycznia do marca i został nakręcony w Mariupolu, Ukraina w 2018 roku.
Profesora Aleksandra Prochorowa z rusycystyki i filmoznawstwa uderzyło potem milczenie studentów.
„Byli zszokowani tym, co zobaczyli” – powiedział.
„Jest ustawiony na rok 2025, kiedy Ukraina pokona Rosję i odniesie zwycięstwo” – kontynuował Prochorow. „Film opowiada także o szczególnym rodzaju szkód, psychicznych, spowodowanych przez tę wojnę.
„Ale to, co zostało pokazane w tym filmie z 2019 roku, który zdobył nagrody na Festiwalu Filmowym w Wenecji, to ukraińskie miasto Mariupol i jego huta, miejsca, które są teraz całkowicie zniszczone. Oni nawet nie istnieją, więc ten raczej koszmarny dystopijny film science-fiction nawet nie pokazuje skali zbrodni, które faktycznie popełniła tam armia rosyjska”.
24 lutego mija pierwsza rocznica powstania Rosyjska inwazja na Ukrainę na wielką skalę. Prochorow, jego koledzy z RPSS i członkowie społeczności W&M nadal starają się upamiętnić walkę Ukrainy o demokrację.
Obejmuje to wydarzenia takie jak projekcja filmu „Atlantyda” i ta wiosenna Seria wykładów Teppera dzięki temu czołowi eksperci będą dyskutować na uniwersytecie o wojnie na Ukrainie. Seria została sfinansowana przez Gregory Tepper Lecture Fund i jest również wspierana przez Wydział Historyczny i Wydział Historii Centrum Studiów Międzynarodowych Reve.
Inne wydziały również organizują wydarzenia, takie jak Wykład 1 marca „Nieznana wojna na Ukrainie: przed inwazją rosyjską w 2022 r.”.
„Wojna rozpoczęła się w 2014 roku wraz z aneksją Krymu. Chcę to podkreślić, aby było to w 100% jasne” – powiedział Prochorow. „Wielu ludzi myśli, że wojna zaczęła się rok temu, ale ta zbrodnia trwa od dziewięciu lat.
„Nie powinniśmy zapominać, że to się dzieje. Codziennie giną setki ludzi. W tym czasie musimy udzielić tak wielkiej pomocy ukraińskiej armii i narodowi”.
wsparcie dla Ukrainy
Niektórzy na uniwersytecie znaleźli sposoby na uhonorowanie Ukrainy, na przykład 12-calowe niebiesko-żółte wstążki przymocowane do agrafek, które Bella Ginzbursky-Blum, wykładowca języka i kultury rosyjskiej, rozdawała studentom podczas różnych wydarzeń i wydziałów.
„Zrozumiałe jest, że każdemu na świecie trudno jest myśleć o Ukrainie, kiedy każdego dnia dochodzi do nowej tragedii, takiej jak straszne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Trudno zwrócić uwagę na odległą wojnę” – powiedział Ginzbursky-Blum, dyrektor ds Program Domestic Project GO firmy W&M na rok 2023. „Dlatego chcę dystrybuować taśmy. Chcę przypomnieć ludziom wokół mnie, że Ukraina walczy o swoje przetrwanie i chcę prosić ludzi wokół mnie, aby okazali wsparcie dla Ukrainy”.
Z pomocą Mike’a Bluma, wicedyrektora Teaching and Learning Innovation Studio, Ginzbursky-Blum i dyrektor programu studiów rosyjskich Eleny Prochorowej, Aleksander Prochorow uruchomił zbiórkę pieniędzy GoFundMe dla organizacji pozarządowej w Krakowie, której główną misją jest pomoc wydalonym uchodźcom z Ukrainy.
Zbiórka zebrała 3500 dolarów w ciągu jednego tygodnia, a Aleksander Prochorow przekazał fundusze – a także inne przedmioty, w tym powerbanki, zestawy słuchawkowe do telefonów i zabawki dla dzieci – organizacji pozarządowej o nazwie Laboratorium Salama która pomaga ukraińskim uchodźcom w znalezieniu mieszkania i wspiera różnorodne programy edukacyjne.
Alexander Prochorov i jego córka Dasha Prochorova, doktorantka na Uniwersytecie w Pittsburghu, odwiedzili Kraków na 10 dni w styczniu, aby poświęcić swój czas i dostarczyć towary i fundusze Salam Lab i innej organizacji pozarządowej o nazwie Soup for Ukraine, która obsługuje artykuły spożywcze dostarczane uchodźcom .
W Salam Lab Aleksander Prochorow pomógł przeprowadzić warsztaty dla uchodźców poszukujących możliwości edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych.
W Soup for Ukraine Aleksander Prochorow i jego córka pracowali z mieszkańcami Polski oraz grupą międzynarodowych wolontariuszy z Japonii, Chin i Włoch, przygotowując jedzenie, rozładowując ciężarówki i robiąc zakupy. Codziennie rozdawali również darmową zupę i chleb oraz przygotowywali talerze warzywne, które codziennie rozdawane były bezpłatnie 100 rodzinom.
Soup for Ukraine, współzałożona przez lokalnego właściciela restauracji i organizatora wydarzeń, wysyła również żywność do domów dziecka we Lwowie na Ukrainie.
barbarzyńskie ataki
Skutki rosyjskiej inwazji odczuło wielu, w tym wielu ukraińskich uchodźców, którzy przekroczyli granicę z Polską. Aleksander Prochorow powiedział, że spotkał rodzinę z Kijowa, która uciekła w marcu zeszłego roku, ponieważ w sąsiadujący z nimi apartamentowiec uderzyła rakieta, a podmuch wybił szyby w ich domu.
„Nie mogliśmy sobie wyobrazić, że stanie się to w dzisiejszych czasach” – powiedział. „To jak doświadczenie z czasów II wojny światowej z barbarzyńskimi atakami na cywilów, którzy są oczywiście całkowicie niewinnymi ludźmi”.
Dodał, że stres fizyczny to tylko część skutków tej wojny.
„To okropne. To trwająca zbrodnia wojenna” – powiedział. „Jesteś naznaczony na resztę życia”.
Poproszony o refleksję nad ostatnim rokiem, jaki upłynął od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, Aleksander Prochorow powiedział: „Dorastałem w Rosji i czuję się winny wszystkich zbrodni popełnionych przez Rosję na Ukrainie i myślę, że podzieli to moja żona, ja i moja córka. który od kilku lat uczy się języka ukraińskiego.
„Jest więc poczucie winy i jednocześnie podziw dla narodu ukraińskiego, który nadal walczy. Po prostu staramy się, aby ich odwaga była znana”.
Prochorow powiedział, że w tej wojnie chodzi nie tylko o niepodległość Ukrainy, ale także o losy demokracji na całym świecie.
„Kiedy myślę o Ukrainie, jestem naprawdę optymistą w tym sensie, że wiem, że to strasznie tragiczne wydarzenie, wojna, ale fakt, że Ukraińcy powstali przeciwko rosyjskiemu imperializmowi, jest bardzo ważnym momentem, a ich sukces jest naprawdę inspirujący ,” powiedział.
Uwaga redaktora: demokracja jest jedną z czterech kluczowych inicjatyw w strategicznym planie Wizja 2026 firmy W&M. Odwiedzić Witryna Wizja 2026 uczyć się więcej.
Nathana Wartersa, specjalista ds. komunikacji
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.