Nauka
Reżyser: Tytuł biografii polskiego kardynała ma podwójne znaczenie
Mark Pattison, Catholic News Service
WASZYNGTON (CNS) – polski filmowiec Michał Kondrat powiedział, że tytuł jego najnowszego filmu „PROROK” ma dwa znaczenia.
Film, biografia o XX-wiecznym polskim kardynale Stefanie Wyszyńskim, zagłębia się w wieloletnią działalność PZPR, która ma na celu jego delegitymizację. Prorok to nazwa „misji pozbycia się kardynała i zniesienia Kościoła katolickiego” – powiedział Michał Kondrat, reżyser filmu.
Ale nosi to również to imię, ponieważ kardynał Wyszyński, beatyfikowany w 2021 roku, „odkrył Karola Wojtyłę” – powiedział. „I wspierał Karola Wojtyłę, który był (później) papieżem Janem Pawłem II. Utorował drogę papieżowi Janowi Pawłowi II”.
„PROPHET” będzie emitowany w ograniczonym zakresie na wybranych amerykańskich ekranach 15 i 17 listopada w ramach serii specjalnych pokazów Fathom Events.
Nawet nie zadebiutował w Polsce w czasie wywiadu wideo Kondrata z 8 listopada dla Katolickiego Serwisu Informacyjnego ze swojego domu w Polsce. Mimo to, po uruchomieniu na dużym ekranie, pojawi się tylko na kilku ekranach w niektórych największych miastach w kraju.
Ale „mamy bardzo dobre opinie od wczesnych widzów” – powiedział Kondrat. Następnie zostanie pokazany we Francji, Hiszpanii, Anglii i Ameryce Łacińskiej.
„Wybrałem go (jako bohatera filmu), ponieważ byłem pod wrażeniem jego siły i odwagi, a on jest bardzo ważną osobą” – powiedział Kondrat. „Z jego łaski kard. Wojtyła został Janem Pawłem II. Można powiedzieć, że przyczynił się do zniszczenia komunizmu w Polsce i Europie Wschodniej. Jest bardzo silny w Polsce, ale nie tylko w Polsce.”
„PROROK” – dodał – „jest na razie bardzo dobry ze względu na Ukrainę i wojnę na Ukrainie. Bo tego właśnie chce (prezydent Rosji Władimir) Putin: cofnąć się (do) czasów komunistycznych. Dlatego uważam, że jeden temat filmu jest bardzo, bardzo aktualny”.
W filmie jest trochę nagości i wulgarnego języka. W scenie otwierającej więzień – o którym później widzowie odkrywają, że jest polskim biskupem – zostaje wyciągnięty z celi nago, by stać się ofiarą tortur.
Istnieje również kilka odosobnionych przypadków, w których postać wypowiada przekleństwo, które zaczyna się na literę „F”.
„To był język, którego używali”, powiedział Kondrat, odnosząc się do urzędników Partii Komunistycznej.
Niektóre postacie są skomponowane, aby prowadzić narrację, „by pokazać, że kard. Wyszyński był bardzo blisko ludzi”, powiedział Kondrat CNS, zauważając, że „na przykład, kiedy wraca z Watykanu”, pierwszą rzeczą, którą zrobił, było iść „na chorobę – mama Kazi”.
Kazia to dziewczynka, która dorasta na ulicach Warszawy, bo jej matka jest wiecznie chora. Staje się później obiektem miłosierdzia kardynała i daje mu możliwość głoszenia miłości i przebaczenia w obliczu nienawiści i ucisku.
Kondrat powiedział, że największym wyzwaniem w filmowaniu była scena starcia strajkujących robotników w Gdańsku – późniejszej siedzibie ruchu robotniczego Solidarność – z polską policją w grudniu 1970 roku. Według Kondrata scena wymagała 400 statystów, 200 osób w grupach rekonstrukcyjnych i około 40 dublerów kaskaderskich.
Film ten, po polsku „Prorok”, jest czwartym filmem Kondrata. Poprzednie trzy miały motywy religijne, w tym „Faustyna: Miłość i miłosierdzie”, który miał swoje własne pokazy Fathom wkrótce po wydaniu w 2019 roku; pozostałe dwa to „Czyściec” i „Dwie Korony”.
Wszystkie cztery zostały częściowo sfinansowane przez Fundację Filmową Maksymiliana Kolbe, polską organizację non-profit, która pomaga w produkcji filmów religijnych.
Filmy religijne stały się biznesem Kondrata, ponieważ „wszystko, co oglądasz, czyni z ciebie osobę, którą się stajesz” – powiedział. „Dlatego uważam, że ważne jest, aby tworzyć filmy o dobrych wartościach. Ponieważ wierzę, że ludzie również zobaczą (taki) rodzaj filmu.”
Możliwe, że Twój kolejny film również otrzyma wsparcie finansowe. Kondrat nie wydał tytułu, ale scenariusz jest po angielsku i będzie po angielsku – powiedział. „Film opowiada o ludziach, którzy umrą, a akcja będzie się odbywać w czyśćcu. To będzie coś w rodzaju science fiction”.
🇧🇷
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”