Nauka
Reżim Łukaszenki przedłuża karę śmierci na opozycję
O Supratsiў ruch
Mimo to białoruskie służby bezpieczeństwa nie zawsze wymyślają przestępstwa.
Niektórzy Białorusini, w odpowiedzi na masowe represje i totalne stłumienie sprzeciwu przez reżim Łukaszenki, byli szczerze rozczarowani pokojowymi protestami. Niektórzy obywatele odczuli wezwanie do bardziej zdecydowanych form walki, w tym działań łamiących prawo.
W takich przypadkach działacze praw człowieka często twierdzą że niektóre nielegalne działania były wynikiem „naruszenia przez państwo jego zobowiązań w zakresie utrzymania pokoju, bezpieczeństwa oraz prawa i porządku”. Białorusini zostali pozbawieni możliwości legalnego wpływania na rząd i wyrażania swoich opinii, dlatego zmuszeni są szukać innych sposobów, aby to zrobić – twierdzą obrońcy praw człowieka.
W maju 2021 r. manifest Supratsiў („Opór”) pojawił się w Internecie, w tym zajęty lyatsyats („Bociany Latają”) i kanały Telegramu „Ludzkie Zespoły Samoobrony”, a także grupę hakerską „Cyberpartyzanci”. Supratsiў zadeklarował, że jego celem jest obalenie reżimu Łukaszenki i przywrócenie w kraju demokracji i rządów prawa. Ruch uważa, że Białorusini mają prawo do buntu przeciwko tyranii.
Supratsiў W porównaniu do ruchu oporu w czasie II wojny światowej i działa w całkowitej anonimowości. Nie sposób powiedzieć, ile osób jest zaangażowanych w tę podziemną pracę. Ale Supratsiў okresowo przyjmuje odpowiedzialność za działania bezpośrednie: niszczenie lub niszczenie mienia służb bezpieczeństwa, blokowanie linii kolejowych oraz niszczenie telewizji przemysłowej.
Najsłynniejszymi akcjami ruchu były ataki na mieszaninas policji prewencji i wojsk wewnętrznych: Myśliwce podziemne, używając dronów, zrzucały na budynki pojemniki z mieszaniną palną. W chwili obecnej nie jest znany ani jeden przypadek, w którym ludzie ucierpieli w wyniku działań Supratsiўchociaż wciąż byli ogłoszeni terrorystami.
szeroka i niejasna definicja
Pozornie skoordynowana kampania Supratsiў został uznany za „terroryzm”, ale też pozornie bardziej przyziemne i codzienne akty oporu. Te przypadki świadczą o tym, że definicja „aktu terroryzmu” w białoruskim kodeksie karnym jest celowo niejasna, co pozostawia pole do nadużyć.
Oprócz działań powszechnie kojarzonych z terroryzmem, takich jak dokonywanie wybuchu zagrażającego życiu ludzkiemu, białoruski kodeks karny wymienia „inne czyny” i „inne poważne konsekwencje” w celu „destabilizacji porządku publicznego”.
Białoruski prawnik Dmitrij Łajewski uważać że każde wystąpienie polityczne można utożsamiać z „innymi aktami” – jeśli tego chcą władze. „Dzięki tej definicji ataku terrorystycznego wszystko można nazwać atakiem terrorystycznym – od straszliwych działań w duchu Al-Kaidy i działań wpisujących się w pobłażliwe artykuły kodeksu karnego, po organizowanie protestów politycznych” – powiedział.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”