technologia
Remake Wiedźmina obiecuje kolejne bogactwa dla polskiej firmy gamingowej CD Projekt Red
Polski producent gier CD Projekt Red odzyskał siły po nieudanej premierze Cyberpunk 2077 i jest teraz gotowy do ponownego odwiedzenia starego faworyta z fundamentalnym przeróbką swojego pierwszego hitu, Wiedźmin.
Polski producent gier wideo CD Projekt Red ogłosił w tym tygodniu plany remake’u swojej niezwykle popularnej gry Wiedźmin Gra oparta na powieściach fantasy polskiego pisarza Andrzeja Sapkowskiego.
Przełomowa gra RPG wydana po raz pierwszy w 2007 roku, wraz z dwoma sequelami, Wiedźmin II: Zabójcy Królóworaz Wiedźmin III: Dziki Gonsprzedał się w ponad 65 milionach egzemplarzy na całym świecie i stał się fenomenem kulturalnym i biznesowym.
Począwszy od serii, CD Projekt Red stał się największą i najcenniejszą firmą zajmującą się grami w Europie i jedną z największych na świecie. Polska, posiadająca blisko 500 studiów gier i zatrudniająca około 10 tys. osób, jest obecnie czwartym co do wielkości eksporterem gier wideo na świecie, po Chinach, Hongkongu i Japonii.
Branża gier w Polsce jest tak cenna, że Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie stworzyła specjalny indeks dla spółek z branży gier WIG.Games, który szybko stał się najcenniejszą giełdą dla deweloperów.
Ogromny sukces Spiel und Wiedźmin Marka – każdy wie, że pochodzi z Polski – udowadnia ważne miejsce branży gier wideo w obecnym krajobrazie kulturowym.
To lekcja, której Polska nauczyła się wcześniej i lepiej niż wiele innych krajów.
Sapkowski jest obecnie prawdopodobnie najbardziej znanym współczesnym pisarzem w Polsce dzięki swoim książkom, grom i ogromnemu sukcesowi Wiedźmin Program telewizyjny Netflix z Henrym Cavillem.
seria prequelow, Wiedźmin: Pochodzenie krwiukaże się na platformie streamingowej pod koniec tego roku.
Nierealny silnik 5
Remake oryginalnej gry CD Projekt Red zostanie zbudowany od podstaw przy użyciu technologii Unreal Engine 5, która umożliwia importowanie bardzo szczegółowych fotograficznych materiałów źródłowych do gier i będzie wykorzystywać zestaw narzędzi, który firma opracowuje dla swojej nowej sagi o Wiedźminie.
Projekt jest obecnie na wczesnym etapie rozwoju w Fool’s Theory – studiu zajmującym się tworzeniem gier, specjalizującym się w grach RPG. Zespół zatrudnia wielu doświadczonych programistów, którzy wcześniej pracowali nad Wiedźmin 2: Zabójcy Królów oraz Wiedźmin 3: Dziki Gonz CD Projekt Red zapewniającym pełny nadzór nad kreatywnością.
„Wszystko zaczęło się dla nas od Wiedźmina” – mówi Adam Badowski, szef studia w CD Projekt Red.
„To był pierwszy mecz, jaki kiedykolwiek zagraliśmy i był to dla nas wtedy wielki moment. Powrót do tego miejsca i ponowne wyobrażenie sobie gry dla następnej generacji graczy jest równie duży, jeśli nie większy.
„Praca z teorią głupców nad projektem jest tak samo ekscytująca, jak niektórzy ludzie, którzy wcześniej byli zaangażowani w gry Wiedźmin. Dobrze znają materiał źródłowy, wiedzą, jak bardzo gracze nie mogli się doczekać remake’u i wiedzą, jak tworzyć niesamowite i ambitne gry. I chociaż minie trochę czasu, zanim będziemy gotowi podzielić się więcej o grze i z gry, wiem, że warto będzie poczekać.
Jest więcej w przyszłości
Na początku tego miesiąca CD Projekt Red ogłosił, że pracuje nad trzema zupełnie nowymi tytułami Wiedźmin Gry, a także sequel do Cyberpunk 2077która została wydana w 2020 roku i spotkała się z mieszanymi recenzjami i była mocno krytykowana przez graczy za słabe wyniki na starszych konsolach do gier, takich jak PlayStation 4 firmy Sony i Xbox One firmy Microsoft.
Mimo to do września tego roku gra sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy, co przyczyniło się do solidnego wzrostu zysków CD Projekt Red.
Przychody za I półrocze 2022 r. wyniosły 378 mln zł (79,56 mln euro), przy skonsolidowanym zysku netto za okres ponad 114 mln zł (23,99 mln euro), co stanowi wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r.
W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji biznesowej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym niesamowitym regionie.
Możesz przyczynić się tutaj. Wielkie dzięki.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”