Najważniejsze wiadomości
Rekrutacja Grupy Wagnera ujawniona w drugim kraju NATO
Inny kraj NATO sprzymierzył się z Polską, oskarżając finansowaną przez Kreml Grupę Wagnera o próbę rekrutacji najemników na swoim terytorium.
Poinformowała o tym łotewska Służba Bezpieczeństwa Państwowego (VDD). Newsweek Grupa Wagnera rozpoczęła rekrutację na Łotwie i twierdzi, że zidentyfikowała „bezpośrednie i pośrednie zaproszenia” dla mieszkańców do przyłączenia się do grupy paramilitarnej na portalach społecznościowych.
Do zdarzenia doszło dzień po aresztowaniu przez polskie władze dwóch obywateli Rosji oskarżonych o szerzenie „propagandy” związanej z Grupą Wagnera, grupą najemników kierowaną przez Jewgienija Prigożyna, zaangażowaną w antykremlowskie powstanie w czerwcu. Polska już wcześniej zgłaszała obawy dotyczące możliwych prowokacji grupy, która stacjonuje na sąsiedniej Białorusi od zakończenia buntu Prigożyna, który zakończył się 24 czerwca.
W ubiegłym tygodniu polskie media poinformowały, że w Warszawie i Krakowie rozprowadzono naklejki z logo Grupy Wagnera, na których widniał napis po angielsku: „We are here – join us”. Grupa.
Członkowie NATO Polska, Litwa i Łotwa wzmocniły bezpieczeństwo granic odkąd Grupa Wagnera przeniosła się na Białoruś.
„VDD nie odkryło żadnych naklejek rekrutacyjnych„ Wagnera ”, podobnych do tych znalezionych w Polsce, ani innych materiałów propagandowych grupy Wagnera w miejscach publicznych na Łotwie” – poinformował wywiad.
Bałtycki agregator wiadomości Delfi poinformował, że obywatele i osoby niebędące obywatelami Łotwy mają zakaz służby w siłach zbrojnych lub jakiejkolwiek organizacji wojskowej innego państwa, która zagraża bezpieczeństwu narodowemu kraju i grozi do czterech lat więzienia.
Niektórzy członkowie grupy Wagnera zaangażowani w zbrojne powstanie Prigożyna w Rosji 24 czerwca przenieśli się na Białoruś na mocy umowy wynegocjowanej przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Na początku sierpnia powiedział, że członkowie Grupy Wagnera są wykorzystywani przez Mińskie Siły Zbrojne do „przekazywania doświadczenia” wojskom białoruskim.
Szefa Wagnera Prigożyna nie widziano publicznie od zakończenia nieudanego buntu, kiedy opuścił Rostów nad Donem w południowej Rosji.
W tym czasie rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti opublikowała wideo pokazujące jego wyjazd samochodem. Białoruski przywódca powiedział, że osiągnął porozumienie o deeskalacji z szefem Wagnera, dając jemu i jego bojownikom „absolutnie opłacalną i akceptowalną opcję rozwiązania sytuacji z gwarancjami bezpieczeństwa”.
Grupa Wagnera odegrała kluczową rolę w dążeniu Rosji do zajęcia ukraińskiego miasta przemysłowego Bachmut w obwodzie donieckim.
Czy masz wskazówkę na temat wiadomości ze świata? Newsweek powinien zakrywać? Czy masz pytanie dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej? Daj nam znać pod adresem [email protected].
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.