Connect with us

Gospodarka

Rekordowa fala IPO na rynkach wschodzących uderza w inwestorów niechętnych ryzyku

Published

on

Rekordowa fala IPO na rynkach wschodzących uderza w inwestorów niechętnych ryzyku

(Bloomberg) – Rekordowa liczba spółek z rynków wschodzących zadebiutowała na giełdzie w 2021 r., na krótko przed trudnym rokiem dla inwestorów kapitałowych.

Podczas gdy cena większości nowo wyemitowanych akcji wzrosła od czasu wejścia na giełdę, benchmark dla akcji z krajów rozwijających się właśnie zakończył swój najgorszy rok od 2018 roku. W nadchodzących miesiącach stopy procentowe będą nadal zagrażać akcjom.

Ta przeszkoda była daleka od inwestorów, ponieważ wyższe wymogi kapitałowe i nadzieje na globalne ożywienie gospodarcze w zeszłym roku skłoniły 1161 spółek z rynków wschodzących do wejścia na giełdę na lokalnych lub zagranicznych giełdach. W sumie zebrali 228 miliardów dolarów za pośrednictwem aukcji, o 31% więcej niż w 2020 r., według danych zebranych przez Bloomberg.

„W zeszłym roku, zwłaszcza w pierwszej połowie, widzieliśmy boom w ofertach IPO związanych z technologią na rynkach wschodzących”, powiedział Ignacio Arnau, madrycki inwestor w Bestinver Asset Management, który zarządza około 8 miliardami dolarów. „Istniały zarówno czynniki fundamentalne, jak i czynniki związane z niedoborem wartości, które zaostrzyły apetyt na rynku”.

Napływ nowych ofert mógł zaspokoić pewne zapotrzebowanie rynku, szczególnie w sektorze technologicznym, powiedział Arnau, który w tym roku widzi mniej małych transakcji, niezależnie od ich jakości.

„Istnieje wiele dobrej jakości firm ze sprawdzonymi koncepcjami, dochodowymi modelami biznesowymi i świetnymi osiągnięciami, które handlują po bardzo niskich wycenach” – powiedział.

W 2021 r. Chiny przewodziły IPO krajów rozwijających się z 602 nowymi umowami, a następnie Korea Południowa, Indie, Indonezja i Brazylia, według danych zebranych przez Bloomberg. Większość tych, których ceny śledził Bloomberg, znajdowała się w oczekiwanym przedziale.

Z danych wynika, że ​​odkąd te akcje zaczęły handlować, ich ceny wzrosły średnio o 30% ważoną wielkością. Odpowiada to wzrostowi o 37% dla wschodzących krajów azjatyckich i 27% dla firm na Bliskim Wschodzie iw Afryce. Tymczasem rynki wschodzące Ameryki Łacińskiej i Europy notowane w 2021 r. straciły odpowiednio 14% i 13% od czasu ustalenia ceny.

READ  USA gotowe pożyczyć Polsce 4 miliardy dolarów na plan nuklearny

Różnorodność wyników może być związana z regionalnymi trendami ożywienia oraz rodzajami spółek, które weszły na giełdę w ubiegłym roku i osiągnęły lepsze wyniki. Nowo notowane azjatyckie akcje konsumenckie, przemysłowe i technologiczne wzrosły średnio ważoną, podobnie jak wiele spółek użyteczności publicznej i energetycznych z Bliskiego Wschodu i Afryki. Straty na giełdach w branży telekomunikacyjnej dotknęły wschodzącą Europę, podczas gdy rynki Ameryki Łacińskiej zostały w dużej mierze pogrążone przez ryzyko polityczne i trwające następstwa pandemii.

Na początku 2022 r. represje regulacyjne ze strony Pekinu i nowe zasady dotyczące pierwszej sprzedaży chińskich akcji za granicą mogą spowolnić tempo IPO. Indyjski regulator rynków kapitałowych również zaostrzył przepisy, gdy na giełdy pojawiły się nowe firmy oparte na technologiach konsumenckich, z których część wciąż jest nierentowna.

Mimo to drugi co do wielkości na świecie producent akumulatorów w Seulu i indyjski ubezpieczyciel z ponad 1,2 miliona agentów znajdują się wśród umów, na które dealerzy będą przygotowani w tym roku. Dubaj planuje również dodać do listy kilka firm, aby przyciągnąć inwestorów i powtórzyć sukces rynków Abu Zabi i Rijadu, które skorzystały z boomu IPO w zeszłym roku.

Tymczasem w Brazylii bankierzy inwestycyjni spodziewają się spowolnienia biznesu wraz ze wzrostem stóp procentowych i wyborami prezydenckimi, które powodują podziały. Niektórzy twierdzą, że w tym roku może być tylko 10 brazylijskich IPO, w porównaniu z 50 w 2021 roku.

Wśród inwestorów, którzy doceniają apetyt na akcje z rynków wschodzących w 2022 r., BlackRock Inc. zajął neutralne stanowisko, faworyzując akcje z krajów rozwiniętych. Inne – od Goldman Sachs Group Inc. do Morgan Stanley i JPMorgan Chase & Co. – prognozują dalsze osłabienie przez co najmniej drugą połowę roku.

Handlowcy widzą wzrost rynków wschodzących od drugiej połowy roku

READ  #CESEEnews | CTP buduje sieć parków logistycznych w Polsce i planuje zainwestować 200 mln euro do 2021 roku

„Trudno sobie wyobrazić, że rynki wschodzące poradzą sobie ogólnie dobrze, gdy Chiny będą w benchmarku za 800 funtów za goryla”, powiedział Lu Yu, zarządzający portfelem w Allianz Global Investors w San Diego.

Chiny stanowią około 30% benchmarku MSCI Inc. dla akcji z rynków wschodzących, przy czym akcje z kraju azjatyckiego straciły prawie jedną czwartą w 2021 roku.

W nadchodzącym tygodniu handlowcy i stratedzy będą przeszukiwać indeksy menedżerów ds. zakupów w poszukiwaniu oznak siły gospodarczej, gdy kraje od Chin po Indie, Meksyk i Brazylię opublikują dane.

Oto niektóre z najważniejszych danych ekonomicznych, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzącym tygodniu:

  • Turecki grudniowy wskaźnik inflacji w poniedziałek jest uważnie obserwowany przez traderów śledzących ostatnie ruchy lira
  • Polski bank centralny ogłosi we wtorek swoją główną stopę; władza monetarna wzrosła w ciągu ostatnich trzech posiedzeń z rzędu
  • Wskaźniki menedżerów ds. zakupów na rynkach wschodzących, w tym w Chinach, Indiach, Meksyku i Brazylii, pokażą, w jakim stopniu gospodarki wciąż odbudowują się po pandemii w obliczu nowych szczepów wirusów
  • Chile opublikuje listopadowe dane o aktywności gospodarczej w poniedziałek, dając handlowcom wgląd w to, jak odbiło się w kraju odbicie w wyborach na nowego prezydenta
  • Bank centralny Peru ogłosi w czwartek swoją główną stopę procentową. Podniosła stawkę o 50 punktów bazowych za każde z czterech ostatnich spotkań i o 25 punktów bazowych przed tym

© 2022 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *