Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.
CNN
—
Naukowcy uważają, że było to pierwsze spotkanie tego gatunku żarłacz tygrysi znaleziono w wymiotach zmarłej osoby Kolczatka tuż przy wybrzeżu jednego australijski Wyspa.
Kolczatki, kopulaste ssaki pokryte kolcami, są szeroko rozpowszechnione w Australii.
Naukowcy z Uniwersytetu Jamesa Cooka w północnym Queensland zaobserwowali to rzadkie zjawisko w maju 2022 r., podczas oznaczania życia morskiego u wybrzeży wyspy Orfeusz w regionie – podało w czwartek uniwersytecki komunikat prasowy.
„Byliśmy dość zszokowani tym, co zobaczyliśmy. Naprawdę nie wiedzieliśmy, co się dzieje” – stwierdził w komunikacie prasowym biolog morski Nicolas Lubitz, były student uniwersytetu i badacz w Fundacji Biopixel Oceans.
„Kiedy to wypluł, spojrzałem na to i pomyślałem: «Co to do cholery jest?» Ktoś kazał mi zrobić zdjęcie, więc szybko wziąłem telefon” – kontynuował i dodał: „Udało mi się tylko zrobić zdjęcie, ale widać zarys kolczatki w wodzie”.
Według Lubitza kolczatka była martwa i „całkowicie nienaruszona”, miała „wszystkie kolce i nogi”, kiedy została wypluta przez trzymetrowego rekina.
Powiedział, że „rzadko” zdarza się, że rekiny tygrysie zwracają pożywienie, chociaż mogą to robić pod wpływem stresu. „W tym przypadku kolczatka musiała po prostu poczuć dziwne uczucie w gardle”.
Jak podano w komunikacie, rekin nie odniósł obrażeń w wyniku spotkania i został wypuszczony z powrotem do wody przez zespół po wyposażeniu go w lokalizator akustyczny.
W komunikacie podano, że inny rekin, którego zespół złapał i oznaczył, również „co zaskakujące” zwrócił i zwymiotował połowę diugonia. Diugoń to roślinożerne zwierzę morskie, najczęściej spotykane w Australii.
„Wypluł duży kawałek tłuszczu, a potem cały kręgosłup” – powiedział Lubitz. Uważa, że należały do cielęcia diugonia.
Rekiny tygrysie mają żarłoczny apetyt, są padlinożercami i są uważane za ludożerców. Żywią się innymi rekinami, rybami, żółwiami morskimi i ptakami morskimi, a także zjadają śmieci, takie jak węgiel, puszki, ubrania i kości.
Z komunikatu prasowego wynika, że udokumentowano nawet połykanie tablic rejestracyjnych, małych ekranów telewizyjnych i opon. „Widziałem filmy, na których jedli kamień bez powodu” – dodał Lubitz.
Rekiny tygrysie występują w ciepłych oceanach na całym świecie. W maju 2023 r. kajakarz łowiący w płytkich wodach u wybrzeży Windward Oahu na Hawajach złapał straszny moment zwierzę staranowało jego łódź.