Według nowego badania temperatury na Bliskim Wschodzie i we wschodniej części Morza Śródziemnego rosną prawie dwa razy szybciej niż w pozostałej części świata, co ma daleko idące konsekwencje dla zdrowia i dobrego samopoczucia około 400 milionów ludzi żyjących w tym regionie .
Świat
Region Bliskiego Wschodu ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata
Według raportu zmiany wpłyną również na roślinność i zasoby słodkiej wody, zwiększając ryzyko konfliktu zbrojnego. Po raz pierwszy została opublikowana w czerwcu w Przegląd geofizyki ale został niedawno zaktualizowany, aby uwzględnić nowe globalne prognozy klimatyczne przed ONZ szczyt klimatyczny w listopadzie.
Autorzy badania, w tym badacze z Centrum Badań Klimatu i Atmosfery Instytutu Cypryjskiego oraz Instytutu Chemii im. Maxa Plancka, obwiniali rosnące emisje gazów cieplarnianych za rosnące temperatury w regionie. Stwierdzili, że suche krajobrazy i niski poziom wód sprawiają, że jest on bardziej podatny na zmiany klimatyczne.
Według Georgiosa Zittisa, jednego z autorów raportu, Bliski Wschód stał się światowym „dominującym emitentem” gazów cieplarnianych, wyprzedzając zarówno Unię Europejską, jak i Indie.
„W UE obserwujemy tendencję spadkową emisji, ale tak nie jest na Bliskim Wschodzie” – powiedział Zittis w wywiadzie telefonicznym. Większość krajów w regionie zobowiązała się do porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r., którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza w tym stuleciu.
Raport podkreśla pilną potrzebę „dekarbonizacji” sektorów energii i transportu na Bliskim Wschodzie poprzez szersze wykorzystanie energii odnawialnej, nawet gdy gospodarki kilku krajów w regionie, takich jak Katar i Arabia Saudyjska, w dużym stopniu polegają na „energii kopalnej”. „.są wyczerpaniem się paliwa.”
Naukowcy odkryli, że lata w regionie stały się bardziej suche, a ekstremalne opady i opady występowały w rzadszych, ale silniejszych zrywach. Fale upałów ograniczą aktywność na świeżym powietrzu i wpłyną na kluczowe uprawy śródziemnomorskie, takie jak oliwki, pszenica i jęczmień.
Według raportu zapotrzebowanie na wodę słodką wzrośnie wraz ze wzrostem populacji i obciążeniem zasobów. Według Zittisa w regionie prawdopodobnie nastąpi wzrost migracji ze wsi do miast, zarówno w kraju, jak i za granicą.
W południowym Iraku, gdzie w ciągu ostatnich trzech dekad temperatury wzrosły o 1,8 stopnia Celsjusza, rodziny sprzedały swój dobytek i przeniosły się do ośrodków miejskich Basranajwiększe miasto w regionie.
Zittis twierdzi, że transformacja nie będzie łatwa, a „wieloletnie susze” i rywalizacja o zasoby będą napędzać konflikty. „Tam, gdzie występuje niestabilność społeczna, może to być wynikiem zmian klimatycznych” – powiedział.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”