Connect with us

Świat

Region Bliskiego Wschodu ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata

Published

on

Region Bliskiego Wschodu ociepla się dwa razy szybciej niż reszta świata

Według nowego badania temperatury na Bliskim Wschodzie i we wschodniej części Morza Śródziemnego rosną prawie dwa razy szybciej niż w pozostałej części świata, co ma daleko idące konsekwencje dla zdrowia i dobrego samopoczucia około 400 milionów ludzi żyjących w tym regionie .

Według badań oczekuje się, że do końca wieku klimat w krajach takich jak Egipt, Grecja i Arabia Saudyjska ociepli się o około 5 stopni Celsjusza. Tak szybki wzrost spowoduje przedłużające się fale upałów, ostrzejsze susze i częste burze piaskowe od plaż Libanu po pustynie Iranu.

Uchodźcy klimatyczni uciekają z wyschniętego wiejskiego południa Iraku, ale miasta nie oferują schronienia

Według raportu zmiany wpłyną również na roślinność i zasoby słodkiej wody, zwiększając ryzyko konfliktu zbrojnego. Po raz pierwszy została opublikowana w czerwcu w Przegląd geofizyki ale został niedawno zaktualizowany, aby uwzględnić nowe globalne prognozy klimatyczne przed ONZ szczyt klimatyczny w listopadzie.

Autorzy badania, w tym badacze z Centrum Badań Klimatu i Atmosfery Instytutu Cypryjskiego oraz Instytutu Chemii im. Maxa Plancka, obwiniali rosnące emisje gazów cieplarnianych za rosnące temperatury w regionie. Stwierdzili, że suche krajobrazy i niski poziom wód sprawiają, że jest on bardziej podatny na zmiany klimatyczne.

Według Georgiosa Zittisa, jednego z autorów raportu, Bliski Wschód stał się światowym „dominującym emitentem” gazów cieplarnianych, wyprzedzając zarówno Unię Europejską, jak i Indie.

„W UE obserwujemy tendencję spadkową emisji, ale tak nie jest na Bliskim Wschodzie” – powiedział Zittis w wywiadzie telefonicznym. Większość krajów w regionie zobowiązała się do porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r., którego celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza w tym stuleciu.

Raport podkreśla pilną potrzebę „dekarbonizacji” sektorów energii i transportu na Bliskim Wschodzie poprzez szersze wykorzystanie energii odnawialnej, nawet gdy gospodarki kilku krajów w regionie, takich jak Katar i Arabia Saudyjska, w dużym stopniu polegają na „energii kopalnej”. „.są wyczerpaniem się paliwa.”

READ  ponad 18 tysięcy zakażonych i coraz więcej zgonów. Macron wzywa do działania

Fala burz piaskowych przetacza się przez Bliski Wschód, wysyłając tysiące do szpitali

Naukowcy odkryli, że lata w regionie stały się bardziej suche, a ekstremalne opady i opady występowały w rzadszych, ale silniejszych zrywach. Fale upałów ograniczą aktywność na świeżym powietrzu i wpłyną na kluczowe uprawy śródziemnomorskie, takie jak oliwki, pszenica i jęczmień.

Według raportu zapotrzebowanie na wodę słodką wzrośnie wraz ze wzrostem populacji i obciążeniem zasobów. Według Zittisa w regionie prawdopodobnie nastąpi wzrost migracji ze wsi do miast, zarówno w kraju, jak i za granicą.

W południowym Iraku, gdzie w ciągu ostatnich trzech dekad temperatury wzrosły o 1,8 stopnia Celsjusza, rodziny sprzedały swój dobytek i przeniosły się do ośrodków miejskich Basranajwiększe miasto w regionie.

Zittis twierdzi, że transformacja nie będzie łatwa, a „wieloletnie susze” i rywalizacja o zasoby będą napędzać konflikty. „Tam, gdzie występuje niestabilność społeczna, może to być wynikiem zmian klimatycznych” – powiedział.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *