Gospodarka
Reformy wymiaru sprawiedliwości „nie poszły dobrze” – mówi polski premier, obwiniając ministra sprawiedliwości
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że przeprowadzone przez jego rząd reformy sądownictwa, które dokonały spustoszenia w sądach i wpędziły Polskę w konflikt z Unią Europejską, nie powiodły się.
Winą za sytuację obarcza młodszego koalicjanta ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, powszechnie postrzeganego jako rywal Morawieckiego. Jednak Ziobro odpowiedział, oskarżając Morawieckiego i prezydenta Andrzeja Dudę o blokowanie niektórych jego propozycji reform.
Reformy nigdy nie zapowiadał premier Mateusz Morawiecki. – Najpierw zablokowały ją weta prezydenta. Potencjalny Unijny-Szantaż – Odpowiada Minister Ziobro.https://t.co/OYXfZzggC4
— Rzeczpospolita Prawo (@RPRawo) 16 maja 2023 r
„Reforma sądownictwa nie wyszła im tak dobrze” – powiedział Morawiecki Polsat News. „Niestety przekazaliśmy to Zjednoczonej Polsce i tak się potoczyło”.
Jedna Polska (Solidarna Polska) to partia kierowana przez Ziobrę (która niedawno zmieniła nazwę na Suwerenna Polska). Jest młodszym partnerem partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Morwieckiego, głównej partii rządzącej w Polsce. Ziobro i Morawiecki mają często się ścierał w sprawie reformy sądownictwa i stosunków z UE.
„Bardzo staram się zachęcić Ministra Sprawiedliwości, aby zrobił wszystko, co w jego mocy, aby skrócić czas postępowań sądowych i poprawić orzecznictwo [this autumn’s] Wybory, żeby obniżyć koszty funkcjonowania sądownictwa – dodał premier.
Twarda partia juniorów w polskiej koalicji rządzącej, @SolidarnaPLzostał przemianowany na „Suwerenną Polskę”.
Polsce zagrażają dwa zagrożenia: wojna na Ukrainie i „lewicowi fanatycy w Europie Zachodniej” – mówi jej lider @ZiobroPL https://t.co/8icMysxDjg
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 maja 2023 r
Odkąd w 2015 roku do władzy doszła koalicja Zjednoczona Prawica pod przewodnictwem PiS, dokonała ona radykalnej przebudowy systemu sądownictwa, argumentując, że konieczne jest wyeliminowanie „kasty” „postkomunistycznych” sędziów i poprawa funkcjonowanie sądów.
Różne wskaźniki wskazują jednak, że w tym okresie szybkość i skuteczność systemu sądowego uległy pogorszeniu. Tymczasem kilka orzeczeń polskich i europejskich sądów uznało część reform za nielegalne, co doprowadziło do chaotycznej sytuacji, w której niektórzy sędziowie odmawiają uznania prawowitości innych.
Z badań opinii publicznej wynika również, że większość społeczeństwa uważa, że reformy pogorszyły funkcjonowanie sądów i że celem było raczej poddanie wymiaru sprawiedliwości politycznej kontroli niż poprawa jego funkcjonowania.
Mniej niż 9% Polaków uważa, że sądy w kraju działają dziś lepiej niż przed rozpoczęciem reformy sądownictwa przez obecny rząd w 2015 roku.
Prawie 53% uważa, że ich sytuacja jest gorsza, wynika z nowego sondażu https://t.co/QiXKOfT5Na
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 stycznia 2023 r
Reformy doprowadziły też Warszawę do konfliktu z Brukselą, która postrzega je jako naruszenie praworządności, zwłaszcza niezawisłości sądownictwa. Spowodowało to, że Polska otrzymuje obecnie kary dzienne i zamrożone miliardy euro w funduszach odbudowy po pandemii i funduszach spójności.
W odpowiedzi na wypowiedzi Morawieckiego Ziobro wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że „całkowicie zgadza się, że reforma sądownictwa nie przebiega tak, jak byśmy tego chcieli”.
Przekonywał jednak, że stało się tak dlatego, że jego część została odrzucona przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2017 roku, a część została zablokowana przez samego Morawieckiego z powodu „szantażu unijnego”.
premiera @MorawieckiM Niestety reforma nie idzie pełną parą, bo nie jest to nowa sytuacja. Tyle jest – przede wszystkim – i od dawna się myli. Pojedynczy raz był ostatnim, kiedy rząd ubiegał się o nowe stanowisko po reformie rządu. Jabłko zrób… pic.twitter.com/TRnJ3w99TX
— Zbigniew Ziobro | SP (@ZiobroPL) 16 maja 2023 r
Mimo sporu obaj przywódcy jasno dali do zrozumienia, że nadal chcą, aby PiS i suwerenna Polska pozostały w koalicji.
„Idziemy razem na wybory jako Zjednoczona Prawica; „Ważne, by mimo pewnych różnic być Zjednoczoną Prawicą” – powiedział Polsatowi Morawiecki.
„Całkowicie się zgadzam” – odpowiedział Ziobro. „Tylko prawdziwie zjednoczona prawica przyniesie Polsce zwycięstwo”.
Koalicja kierowana przez PiS chce wygrać tej jesieni bezprecedensową trzecią kadencję. Prowadzi w sondażach, choć z poziomem poparcia, który obecnie nie gwarantowałby jej większości parlamentarnej, co zwiększa prawdopodobieństwo przejęcia władzy przez koalicję opozycyjną.
Minister sprawiedliwości ponownie skrytykował premiera za to, że dał UE „narzędzie szantażu gospodarczego” wobec Polski.
Zaznacza, że gdyby tak się nie stało, jego partia już dawno opuściłaby koalicję rządzącą @donaldtusk prowadzić https://t.co/aL98xNf3qZ
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 6 grudnia 2022 r
Główne źródło obrazu: KPRM (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisywał o sprawach polskich do różnych pism, m.in Polityka zagraniczna, POLITYCZNA Europa, Obserwator UE I Dzennik Gazeta Prawna.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”