Zabawa
Recenzja „The Hater”: Resentment and Revenge from Digital Disinformation
„The Hater”, nowy Film z serwisu Netflix Wyreżyserowany przez Jana Komasę i oparty na scenariuszu Mateusza Pacewicza, przed młotem pneumatycznym jest dużo telegrafów. Tytułowy bohater Tomasz (Maciej Musiałowski) po raz pierwszy ukazuje się jako student prawa w Warszawie, który jest odpowiedzialny za plagiat gazety. Do swoich profesorów, którym pokornie schlebia, uśmiecha się w sposób, który sugeruje, że wkrótce może wybuchnąć w nazistowskim hymnie z „Kabaretu” „Jutro należy do mnie”.
Reżyser i scenarzysta pracował ostatnio przy nominowanym do Oscara filmie Corpus Christi o przestępcy, który próbuje zostać księdzem. Duet wyraźnie ma sympatię do gorących przypowieści. Tutaj po wydaleniu Tomasz szpieguje przyjaciół rodziny Roberta (Jacek Koman) i Zofię (Danuta Stenka), którzy pomogli mu finansowo, i żałuje ich córkę Gabi (Vanessa Aleksander). I dołącza do kiepskiej firmy marketingowej i reklamowej, której celem jest osłabianie firm internetowych i kandydatów na stanowiska polityczne.
Tomasz po szturchnięciu Gabi postanawia zniszczyć liberalnego polityka, którego popierają Robert i Zofia. – Zabiję się, jeśli przegra te wybory – słyszy krzyk Roberta Tomasz, praktycznie zapalając żarówkę Wile E. Coyote nad głową Tomasza. Postanawia robić niesamowicie paskudne rzeczy, używając komputera, kamer internetowych i nie tylko. Film najskuteczniej opisuje, jak działają kampanie dezinformacyjne. Daje też przerażające wglądy w narodziny białego nacjonalizmu w Polsce. (Polska premiera filmu to Według doniesień opóźniony jako jeden z najmroczniejszych zwrotów akcji filmu został odtworzony w prawdziwym życiu).
Najczęściej jednak „The Hater” gra jak coś, co mógłby zrobić Krzysztof Kieślowski, gdyby rozpaczliwie szukał pracy w Hollywood. Jak Tomasz Musiałowski z konsekwentnym zaangażowaniem przekazuje jednowymiarowość postaci. Filmowa sensacyjność bywa przypadkowo zabawna, jak wtedy, gdy Tomasz ubiera się jak złoczyńca Bonda na ferie zimowe.
Hater
Nie oceniony. W języku polskim z napisami. Czas trwania: 2 godziny 15 minut. Szukaj dalej Netflix.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.