Connect with us

Zabawa

Recenzja filmu: „Gdzie jest Manny”

Published

on

Recenzja filmu: „Gdzie jest Manny”

Głęboko poruszający i inspirujący dokument o trudnym temacie.

Nr | 57m | Dokument | 2020

Manny Drukier ledwo uniknął śmierci podczas II wojny światowej, skacząc z „pociągu śmierci” jako nastolatek i zdołał znaleźć schronienie w sierocińcu. Wyprodukowany przez Long Trek Home Productions film dokumentalny o Holokauście z 2020 roku Finding Manny to prawie godzinna opowieść o życzliwym, ale silnym polsko-żydowskim ocalonym z Holokaustu. To inspirujący film o jego powrocie do bolesnej przeszłości, aby pomóc nowemu pokoleniu dzieci.

Film zaczyna się od opowiadania Manny’ego o swoim czasie w szkole dla dzieci w Kloster Inndersdorf w Niemczech. Słyszymy również od niektórych członków jego rodziny, w tym jego żony Fredy.

Manny Drukier (L) z żoną Fredą w Finding Manny. (Long Trek Home Productions/Zrzut ekranu za pośrednictwem The Epoch Times)

Wreszcie, do Manny’ego zwraca się niemiecka historyczka Holokaustu, Anna Andlauer, zdeterminowana, by wytropić jak najwięcej ocalałych ze szkoły. Kiedy Manny jedzie do szkoły w Inndersdorfie (obecnie szkoła podstawowa) i rozmawia z tamtejszymi dziećmi (i tymi z okolicznych wiosek), Anna ma nadzieję, że lepiej zrozumieją Holokaust.

Ale wspomnienia Manny’ego z lat obozów koncentracyjnych, co zrozumiałe, mają ciemne miejsce w jego psychice – tak bardzo, że nigdy nie rozmawiał z rodziną o tamtym okresie swojego życia, nie mówiąc już o nieznajomych. Początkowo sprzeciwia się temu pomysłowi, a pierwsza część filmu bada, czy Manny zmierzy się z bólem swojego dzieciństwa, aby pomóc innym.

Epoka czasy zdjęcie
Anna Andlauer w Odnalezieniu Manny’ego. (Long Trek Home Productions/Screenshot via The Epoch Times))

Film porusza się tam iz powrotem od teraźniejszości do starożytnych materiałów dokumentalnych o powszechnych prześladowaniach narodu żydowskiego podczas II wojny światowej, a zręcznie opowiedziany przez Stephena Baldwina.

Żona Manny’ego, Freda, uważa, że ​​jej mąż powinien pojechać do Niemiec, aby zmierzyć się ze swoją przeszłością i pomóc miejscowym dzieciom zrozumieć, co wydarzyło się podczas Holokaustu. Przez cały film różni członkowie rodziny Manny’ego rozmawiają z Mannym o swoich perspektywach na ich młodość i jego życiową podróż. W pewnym momencie czuje się zmuszony do wyjazdu do Niemiec.

Rodzina postanawia po raz pierwszy wyjechać razem do Polski, aby na nowo odkryć swoje korzenie i zobaczyć miejsca, w których kiedyś ukrywali się rodzice i rodzeństwo Manny’ego przed nazistami i dokąd zostali później przetransportowani. Film pokazuje również, jak Niemcy najpierw utworzyli liczne żydowskie getta w 1941 roku, a później postanowili w 1944 roku masowo zlikwidować wszystkich Żydów.

Epoka czasy zdjęcie
Manny Drukier, (P) z przyjaciółmi podczas II wojny światowej w Finding Manny. (Long Trek Home Productions/Zrzut ekranu za pośrednictwem The Epoch Times)

Uderzająca jest również korelacja między tym, przez co przeszli Żydzi podczas II wojny światowej, a ostatnimi prześladowaniami, jakich doświadczają praktykujący Falun Dafa przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

Pomimo niszczycielskiej traumy, jaką przeżył Manny, przez całe życie pozostał osobą optymistyczną – zawsze starając się dostrzec jasną stronę rzeczy. To prowadzi do tego, że film ostatecznie jest podnoszącą na duchu historią człowieka, który stawił czoła niesamowitym przeciwnościom i nie tylko przeżył, ale później rozkwitł. W rzeczywistości Manny nie żywi żadnej niechęci do spotykanych Niemców ani Polaków. Dla niego jednostki są właśnie takie i nie powinny być utożsamiane z negatywnymi działaniami innych. Podobnie mówi, że z powodu swojej przeszłości nie ma żadnych roszczeń i nie jest ofiarą.

Odnalezienie Manny’ego to czasami rozdzierająca serce biografia, która okazuje się bardzo inspirująca. To film, który uderza we właściwą nutę moralności, nie stając się hipokryzją. Wystarczy zauważyć, że istnieją pewne mocne treści w postaci nagrań z ciał zmarłych Żydów wrzucanych do masowych grobów i wieszania, dlatego zalecane jest kierowanie się rodzicami.

„Znajdź Manny’ego”

Reżyser: Kacey Cox
Gwiazdy: Manny Drukier, Anna Andlauer, Stephen Baldwin (głos)
Czas trwania: 57 minut
Ocena MPAA: Bez oceny
Data premiery: 24 września 2020 r.
Ocena: 5 na 5 gwiazdek

Obejrzyj Kino Epoch – odwiedź link tutaj.

Śledź EpochTV w mediach społecznościowych:

Facebook: https://www.facebook.com/EpochTVus

Świergot: https://twitter.com/EpochTVus

READ  Aronofsky, Iñaritu Films ustawiony na Festiwal Filmowy w Wenecji

Poglądy wyrażone w tym artykule są poglądami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy The Epoch Times.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *