technologia
RB Rail wybiera oprogramowanie Esri GIS do zarządzania projektami
Rail Baltica Joint Venture RB Rail ma weszła umowa korporacyjna z Esri na integrację oprogramowania systemu informacji geograficznej (GIS) we wszystkich jednostkach projektowych.
Ten ruch pomoże inżynierom lepiej planować, budować i zarządzać zadaniami utrzymania na 870-kilometrowej linii Rail Baltica, która zintegruje kraje bałtyckie Estonia, Łotwa i Litwa z europejską siecią kolejową.
Oprogramowanie ArcGIS firmy Esri służy jako węzeł łączący. Będzie przechowywać i przetwarzać dane o zasobach w zunifikowanej bazie danych przestrzennych.
Ponadto system pomoże we wdrożeniu cyfrowego bliźniaka Rail Baltica, wirtualnego modelu całej infrastruktury operacyjnej kolei.
Podejście geograficzne nowego systemu GIS umożliwia personelowi kolei dokonywanie niezbędnych korekt w czasie zbliżonym do rzeczywistego i planowanie tras przy mniejszym wpływie na środowisko.
Raitis Bušmanis, kierownik działu projektowania wirtualnego i konstrukcji RB Rail, powiedział: „Technologia GIS jest uniwersalna i umożliwia integrację różnych formatów danych oraz łatwą wymianę informacji z partnerami projektu – na przykład w celu przeglądania danych projektowych, monitorowania postępu budowy, terminów śledzić i administrować oraz utrzymywać rejestry aktywów.
„Wierzymy, że zbieranie danych projektowych i konstrukcyjnych na tych etapach podczas etapów eksploatacji i konserwacji przyniesie znaczną korzyść, ponieważ staną się bardziej wydajne i opłacalne”.
W czerwcu br. RB Rail ogłosiła przetarg publiczny na zaprojektowanie i budowę podsystemu energetycznego Rail Baltica dla całej linii Rail Baltica.
Podsystem elektroenergetyczny zostanie zainstalowany w sposób skonsolidowany od Tallina do granicy litewsko-polskiej oraz od Kowna do Wilna.