Nauka
Razem dla przyszłości | EurobuildCEE
W ekskluzywnym wywiadzie Iwona Krzemińska, Członek Zarządu i Starszy Radca Prawny oraz Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający, podsumowują pierwsze trzy dekady Vastint Poland, ujawniając, że mają nowe projekty w toku – w tym urządzenia wielofunkcyjne i hotele – i przekazując nam swoją prognozy dla polskiego rynku nieruchomości
Tomasz Cudowski, „Eurobuild CEE”: Jak my usiądź i porozmawiaj, to 30. rocznica powstania Twojej firmy. To znaczy trudno podsumować takie długi okres, ale co robić Czy uważasz, że trzy największe osiągnięcia Vastint były w tym okresie? Z czego jesteś szczególnie dumny?
Iwona Krzemińska, a Członek Zarządu i Starszy Radca Prawny: Jesteśmy dumni z naszego zespołu! Dotychczasowy sukces firmy zawdzięczamy naszym współpracownikom i to oni będą kierować Vastint do osiągnięcia nowych kamieni milowych, do których dążymy. Nasz zespół tworzą ludzie z różnych środowisk, perspektyw i doświadczeń, ale razem – lub dosammans po szwedzku – musimy stąd wyruszyć, aby wykuć jeszcze wspanialszą przyszłość.
Roger Andersson, Dyrektor Zarządzający Vastint Poland: Udało nam się zbudować portfel nieruchomości, który jest obecnie wyceniany na 800 miliardów euro. Zamierzamy utrzymać długofalowe zainteresowanie własnością i zarządzaniem naszymi przedsięwzięciami, zapewniając tym samym ich sukces. Trzecią rzeczą, z której jesteśmy szczególnie dumni, jest nasza wizja tworzenia wyróżniających się środowisk miejskich inspirowanych tym, jak ludzie lubią pracować i żyć. Vastint opracowuje starannie przemyślane projekty, które pasują do lokalnego kontekstu, są przyjazne dla środowiska i dają poczucie przynależności do większej społeczności. Czy to nie wspaniałe?
Jedna z jego koncepcji biurowych, Business Garden, został wdrożony na kilku granicach państwowych. Do zrobienia budujesz je identycznie w wszystkie te kraje, czy są jakieś szczególne różnice?
IK: Oprócz trzech polskich miast zbudowano je w Rydze, Wilnie i Bukareszcie. Wkrótce kolejny projekt powinien ruszyć w Mediolanie. Pomimo różnic w układzie i „wyrazu architektonicznego” budynków ze względu na lokalne warunki, wszystkie te zestawy oferują miejsca pracy o tych samych cechach i wartościach, fundamentalnych dla koncepcji Business Garden.
POWIETRZE: Nazwa Business Garden to pieczęć, która gwarantuje pewne cechy – wysoką jakość powierzchni biurowej, korzyści funkcjonalne i emocjonalne dla najemców oraz zasady zrównoważonego rozwoju, którymi kierujemy się jako odpowiedzialny deweloper. W centrum uwagi są zawsze ludzie, niezależnie od lokalizacji kompleksu. Wspólna marka pomaga zwiększyć świadomość i lojalność klientów, jeśli chodzi o nasze innowacyjne projekty.
Pozostałe sektory, w których działasz to hotele i mieszkania. Branża hotelarska powoli wychodzi z dziury. Jaka jest twoja przyszłość w Twoja opinia?
POWIETRZE: Grupa Vastint to jeden z największych franczyzobiorców sieci Marriott w Europie, który działa obecnie w ośmiu krajach i dysponuje ponad trzydziestoma pięcioma hotelami, które przyjmują średnio 2 miliony gości rocznie. W Polsce wybudowaliśmy trzy hotele, a kolejne cztery są w trakcie realizacji. Ze względu na profil i lokalizację naszych hoteli perspektywy są dość optymistyczne. Wydaje się, że sytuacja powoli wraca do poziomu sprzed pandemii. Według prognoz, renesans turystyki powinien nastąpić w 2023 roku, kiedy wyniki mogą być co najmniej tak dobre jak w 2019 roku.
A co do domów – zamierzasz sprzedawać je indywidualnym nabywcom, czy kierujesz się do PRS?
POWIETRZE: Vastint zadebiutował na rynku mieszkaniowym w 2020 roku. Spodziewamy się, że wraz ze wzrostem naszego portfela projektów mieszkaniowych rozważymy szereg opcji, w tym plany inwestycyjne w sektorze PRS. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnych umów najmu i teraz przyglądamy się jej uważnie. Na razie skupiamy się na naszym projekcie Waterfront w Gdyni, gdzie w ciągu najbliższego roku do indywidualnych nabywców trafi 126 mieszkań. Proces sprzedaży rozpocznie się po zakończeniu budowy, a mieszkania zostaną dostarczone w standardzie wykończenia umożliwiającym wejście już pierwszego dnia po zakupie. To nowatorskie podejście do sprzedaży mieszkań na terenie Riverview spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem, a oferowane przez nas style wykończenia zyskały również aprobatę kupujących.
Jest też zakończenie niektórych z największych projektów w historia Twojej firmy przed Tobą, w tym kompleksy miastotwórcze. Zacznijmy od najbardziej imponującego z nich – Stara Rzeźnia in Poznań. na którym etapie? ten projekt osiągnął i co czyni go wyjątkowym? jest w Co więcej, ten projekt był również rodzajem wyzwanie marketingowe – nie bałeś się założyć?
IK: Od strony formalnej miasto Poznań pracuje nad masterplanem. Oczekuje się, że głosowanie odbędzie się w połowie przyszłego roku. Chcąc być partnerem miasta w tej dyskusji, Vastint prowadzi zaawansowane prace nad projektem koncepcyjnym. Dużo czasu poświęcamy na konsultacje z działem konserwacji zabytków w zakresie renowacji starych budynków. Pomoże nam to w przyszłości uzyskać pozwolenie konserwatorskie, które jest warunkiem koniecznym do ubiegania się o pozwolenie na budowę.
ŻABA: Stara Rzeźnia to nowa dzielnica Poznania, która powstanie na miejscu dawnej rzeźni i znacząco przebuduje tę część miasta. Znajdą się w nim pieczołowicie odrestaurowane postindustrialne budynki o niezwykłym klimacie i wysokiej jakości estetyce, które uzupełni nowoczesna architektura. Wielofunkcyjny kompleks zapewni przestrzeń do współistnienia miejsc pracy, rezydencji, kultury, handlu, restauracji i usług publicznych. Naszym celem jest stworzenie tętniącego życiem miejsca, w którym ludzie będą cieszyć się pobytem od śniadania do wieczornego drinka. Mocno wierzę w powodzenie tego projektu. Stara Rzeźnia stanowi naturalną kontynuację dotychczasowej zabudowy mieszkaniowej miasta i jest jednym z najbardziej prestiżowych adresów w Poznaniu. To także idealna lokalizacja dla wielu firm i małych firm zainteresowanych prowadzeniem działalności z centrum miasta. Nawet nazwa, która kojarzy się ze starą funkcją miejsca, jest atutem z marketingowego punktu widzenia, ponieważ mocno podkreśla tożsamość i historię, do których mamy ogromny szacunek.
Skąd pomysł na Airport Village? Warszawa nadchodzi? Kompleksy wielofunkcyjne przy lotniskach nie są jeszcze szczególnie popularne w Polska, a co dopiero w regionie EWG.
IK: Vastint nabył 15 ha grunt przy ul. Żwiki i Wigury sześć lat temu. Lokalizacja w pobliżu Lotniska Chopina zapewnia doskonałe połączenia ze wszystkimi częściami miasta dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, w tym dróg ekspresowych i autostrad. Dodatkowo nasz ląd znajduje się całkowicie z dala od tras startu/lądowania, więc nie będzie problemów z hałasem z tym związanym. Projekty w pobliżu lotnisk nie są powszechne, więc od początku wiedzieliśmy, że ten wymaga specjalnego podejścia. Przeprowadzono dokładną analizę otoczenia, ruchu i akustyki, co zaowocowało ogólną koncepcją opartą na koncepcji miasta-ogrodu Howarda. Tworzymy nowe centrum lokalne – miejsce przyjazne, otwarte, funkcjonalne i samowystarczalne.
Teraz nadszedł czas na kilka słów o planach strategicznych Vastint na najbliższe 30 lat. Można to nawet zaplanować długi okres w tych dniach?
ŻABA: Przed nami kolejna dekada, kiedy pewne rzeczy pozostaną takie same. Jednak nadal zamierzamy realizować naszą długoterminową strategię, koncentrując się na rozwoju i zarządzaniu aktywami w segmentach komercyjnym, mieszkaniowym i hotelowym, aby osiągnąć masę krytyczną na niektórych rynkach. Z czasem przedstawimy szczegóły naszych planów i dostosujemy je do istniejącej sytuacji rynkowej.
i co robić Czy uważasz, że w najbliższych latach na rynku nieruchomości czeka przyszłość? Czy ostatnie dramatyczne wydarzenia – pandemia i wojna Ukraina – zmienił zasady rządzące rynkiem?
ŻABA: Widzieliśmy negatywne skutki uboczne tych wydarzeń, takie jak rosnące ceny materiałów i braki siły roboczej, które doprowadziły do wzrostu kosztów budowy. Inflacyjne wzrosty cen i dalsze podwyżki stóp procentowych ograniczyły popyt na nieruchomości ze strony nabywców indywidualnych. Z optymizmem patrzę jednak na kondycję polskiego rynku nieruchomości w dłuższej perspektywie. Certyfikowane i wysokiej jakości budynki będą nadal przyciągać nowych najemców i inwestorów, a po okresie stagnacji rynek nieruchomości również powinien wydobyć się z obecnej sytuacji.
Jeśli ty miała jedną kilka milionów euro do stracenia, w który sektor nieruchomości zainwestowałbyś? A może wydasz je na coś innego niż nieruchomość?
IK: Sektor nieruchomości nadal ma duży potencjał wzrostu wartości i dlatego jest bezpieczną inwestycją. Vastint realizuje zdywersyfikowaną strategię rozwoju i trzymałbym się jej przy inwestowaniu w grunty pod duże projekty komercyjne i mieszkaniowe.
ŻABA: Od zawsze interesowałem się nieruchomościami, zawodowo i prywatnie, a z własnego doświadczenia wiem, że zapewnienie odpowiedniej lokalizacji jest niezwykle ważne dla sukcesu. Gdyby inwestycja miała być w Polsce, zainwestowałbym w nadmorską lokalizację pod osiedle mieszkaniowe.
I na koniec, czy mógłbyś opowiedzieć naszym czytelnikom o swoich osobistych planach na najbliższe lata?
ŻABA: Zostanę w Polsce jeszcze kilka lat i będę cieszyć się owocami wszystkich naszych wysiłków w ciągu ostatnich kilku lat, gdy uruchamiamy kilka ważnych i ekscytujących nowych projektów.
IK: Myślę, że będzie to doskonały czas na skupienie się na sferze rozwoju osobistego, oprócz obsługi prawnej firmy.
O WIELKIEJ POLSCE
Firma jest częścią Vastint Group, międzynarodowej organizacji działającej na rynku nieruchomości w Europie. Filarami działalności Vastint w Polsce jest budowa nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych w celu aktywniejszego zarządzania.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”