Zabawa
Raporty Chrisa Dziadula: Sportowa obietnica Viaplay
Nordic Entertainment Group (Grupa NENT) coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w Europie Środkowo-Wschodniej.
Założona w 2018 roku po decyzji o podzieleniu Modern Times Group (MTG) na dwie oddzielne firmy, firma ogłosiła pod koniec ubiegłego roku duży plan ekspansji, aby wykorzystać sukces swojej operacji Viaplay SVOD w krajach skandynawskich. Przewidywało to zwiększenie bazy abonentów Viaplay do około 10,5 miliona do 2025 roku, w tym 4,5 miliona poza krajami skandynawskimi. Polska i kraje bałtyckie zostały zidentyfikowane jako nowe rynki, na których usługa ma zostać uruchomiona w tym roku, a niedługo po nich Stany Zjednoczone.
Grupa NENT ma na celu stać się wiodącą europejską firmą streamingową i wydaje się, że ma obiecujący początek. Przed uruchomieniem Viaplay w krajach bałtyckich 9 marca firma nawiązała strategiczne partnerstwa z łotewskim zasiedziałym Tet i estońską Elisą. Zaczęła również ogłaszać szereg bardzo ważnych przejęć praw, które prawdopodobnie będą stanowić podstawę przyszłego sukcesu Viaplay w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. .
W listopadzie ubiegłego roku Grupa NENT zapewniła sobie wyłączność na pokazywanie Bundesligi w Polsce do sezonu 2024/25. Jednocześnie rozpoczęto prace nad rozszerzeniem listy praw wyłącznych dla krajów bałtyckich, tak aby w momencie wprowadzenia Viaplay na Litwie, Łotwie i Estonii obejmowała Formułę 1, Bundesligę oraz Mistrzów UEFA, Europy i Ligi konferencyjne. Zaledwie kilka dni po premierze podpisano wyłączną umowę z National Hockey League (NHL), aby transmitować swoje mecze na Viaplay w trzech krajach do 2026 roku.
Przed debiutem Viaplay w Polsce, który został oficjalnie potwierdzony przez Grupę NENT zaledwie kilka dni temu, 3 sierpnia, Grupa NENT zapewniła sobie wyłączne prawa do Formuły 1 dla kraju. Równie ważne jest to, że właśnie ogłosiła nabycie wyłącznych praw do Premier League dla Polski, krajów bałtyckich i Holandii od 2022 do 2028 roku.
Ma to szczególne znaczenie w przypadku Polski, gdzie od ponad 25 lat prawa do Canal+ należą do Vivendi. W rzeczywistości powinno to pomóc w ugruntowaniu pozycji Viaplay jako poważnego konkurenta na wysoce konkurencyjnym polskim rynku streamingowym.
Więcej informacji na temat Chrisa Dziadula, zobacz https://www.chrisdziadul.com
połączony
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.