Najważniejsze wiadomości
Raport z Monitoringu Ochrony Polska, wrzesień – grudzień 2023 – Polska
Dwa lata po totalnym ataku Rosji na Ukrainę i dziesięć lat po rozpoczęciu konfliktu sytuacja przekształca się w okres przedłużającego się konfliktu, w wyniku którego dochodzi do powszechnych wysiedleń ukraińskich uchodźców i osób wewnętrznie przesiedlonych.
Dane z monitorowania ochrony Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC) wskazują nie tylko na trwający konflikt, określany jako „perma-kryzys”, ale także na utrzymujące się, niezaspokojone potrzeby („stałe potrzeby”) wysiedlonej ludności. Potrzeby te obejmują mieszkalnictwo, zatrudnienie, wsparcie materialne i opiekę zdrowotną i są powiązane z krytyczną potrzebą ochrony statusu prawnego i włączenia społeczno-ekonomicznego.
Ryzyka ochronne zidentyfikowane w IV kwartale:
„To, że ci ludzie przebywali w bezpiecznym kraju, nie oznacza, że kobiety i dzieci były w bezpiecznym domu.” (KII, pracownik organizacji pozarządowej)
Wnioski analityczne mają pomóc w opracowaniu strategii redukcji ryzyka ochronnego. W cyklu tym Zespół Monitorujący Ochrona IRC we współpracy z zespołem IRC MEAL prowadził dodatkowo monitoring w oparciu o Ramy Pomocy Prawnej. Ponadto zespoły PM i MEAL przeprowadziły badania dotyczące sposobów kształcenia ukraińskich dzieci.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.