Nauka
Raport: w 2023 r. o 1170% więcej satelitów wysłanych w przestrzeń kosmiczną niż 10 lat wcześniej
Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiej Agencji Kosmicznej wynika, że w 2023 roku w przestrzeń kosmiczną wysłano aż o 1170 proc. więcej satelitów niż w 2013 roku.
Według raportu „Gospodarka kosmiczna” w kosmosie znajduje się obecnie ponad 12 800 satelitów, z czego 11 300 na orbicie okołoziemskiej.
„Liczba satelitów wystrzelonych w 2023 r. jest o 1170 proc. większa niż w 2013 r. W okresie od 2017 r. do kwietnia 2024 r. wystrzelono więcej satelitów niż od początku ery kosmicznej do 2016 r. W latach 2016-2023 średnioroczny wzrost liczby obiektów wysłanych na orbitę Ziemi wyniosła prawie 50%” – czytamy w raporcie.
„Państwa członkowskie Unii Europejskiej i Wielka Brytania odpowiadają za 10% wszystkich satelitów wysłanych na orbitę okołoziemską i 12% wystrzelonych po 2000 roku” – mówi Jędrzej Lubasiński, starszy analityk w zespole zrównoważonego rozwoju Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Szefowa zespołu ds. zrównoważonego rozwoju dr Paula Kukołowicz dodaje, że „dynamiczny wzrost liczby wystrzeliwanych w ostatnich latach satelitów wynika przede wszystkim ze znacznego spadku kosztów z tym związanych, które w ciągu ostatnich trzech lat wyniosły 95 proc.” . . To z kolei – jak podkreśla Kukołowicz – wynika z rozwoju technologii, które umożliwiły zmniejszenie rozmiarów urządzeń, a także opracowanej przez SpaceX technologii ponownego wykorzystania rakiet transportujących satelity na orbitę.
Autorzy raportu zwracają uwagę, że łączność satelitarna to drugi co do wielkości segment gospodarki kosmicznej, odpowiadający za 1/3 wartości całej gospodarki kosmicznej. «W 2022 roku wyceniono go na 158 miliardów dolarów. Inne segmenty, w tym obserwacja Ziemi, reprezentują łącznie 76 miliardów dolarów i 16 procent całej gospodarki kosmicznej” – czytamy w raporcie.
Największe wydatki na programy kosmiczne ponoszą Stany Zjednoczone, które w 2023 roku wydały 73 miliardy dolarów. Drugim krajem są Chiny z budżetem na poziomie 14 miliardów dolarów. USA to także kraj odpowiedzialny za największą liczbę obiektów wystrzelonych w przestrzeń kosmiczną. Od 1957 r. wysłano ogółem 17 000 satelitów, z czego 56% przez Stany Zjednoczone.
Z raportu wynika, że Polska przyczynia się także do rozwoju gospodarki kosmicznej, wpłacając w 2023 roku na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) 69 mln euro, co stanowi równowartość 0,014 polskiego PKB. Na początku 2024 r. w konkursach projektowych ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej) mogło brać udział 507 polskich podmiotów.
Polski Instytut Ekonomiczny dodaje, że w 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii zwiększyło składkę do ESA i przeznaczyło łącznie 360 mln euro na programy wspierające rozwój sektora kosmicznego w Polsce, z czego 200 mln euro trafi na wdrożenie programów fakultatywnych ESA w latach 2023-2025. „Kwota ta wyraźnie zwiększa inwestycje w działalność ESA w stosunku do pierwotnych założeń budżetowych” – czytamy w raporcie. Globalna wartość wydatków publicznych w sektorze kosmicznym w 2023 roku wyniosła 117 miliardów dolarów i wzrosła o 15 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i 176 proc. w porównaniu z wartością dekadę wcześniej.
Autorzy badania podkreślają, że na gospodarkę kosmiczną składają się wszelkiego rodzaju produkty i usługi związane z procesem wysyłania ładunku w przestrzeń kosmiczną, zatrzymywania go w przestrzeni kosmicznej i czerpania z niej korzyści. „Wartość tak określonej gospodarki kosmicznej w 2022 roku wyniosła 464 miliardy dolarów” – podają. Największym segmentem gospodarki kosmicznej jest nawigacja satelitarna, która stanowi około połowę jej wartości, która w 2022 r. wyniesie 230 miliardów dolarów. Liderem wydatków kosmicznych w Europie w dalszym ciągu pozostaje Francja.
„Rozwój łączności satelitarnej, usług obserwacji Ziemi, turystyki kosmicznej i wyłaniające się perspektywy górnictwa kosmicznego wyraźnie pokazują ogromny potencjał i rosnącą opłacalność komercyjną projektów kosmicznych” – mówi Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, profesor Grzegorz Wrochna. Podkreśla, że „Polska jest częścią tego szybko zmieniającego się krajobrazu działań kosmicznych”. „Mamy prężnie działający sektor kosmiczny, a nasze podmioty już uczestniczą w europejskich łańcuchach dostaw, wspierając rozwój krajowej gospodarki” – mówi Wrochna.
Polski Instytut Ekonomiczny jest publicznym think tankiem gospodarczym. Jego obszary badawcze obejmują: makroekonomię, energię i klimat, handel zagraniczny, prognozowanie gospodarcze, gospodarkę cyfrową. (PAPKA)
Anny Bytniewskiej
ab/pad/kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”