Connect with us

Świat

Raport stwierdza, że ​​zanieczyszczenie powietrza skraca życie miliardów ludzi o ponad 2 lata

Published

on

Raport stwierdza, że ​​zanieczyszczenie powietrza skraca życie miliardów ludzi o ponad 2 lata

W krajach, w których zanieczyszczenie powietrza jest poniżej standardów określonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), ludzie tracą średnio 2,2 roku życia.

Indie mają najwyższe zanieczyszczenie powietrza na świecie, a ich mieszkańcy stracą więcej lat niż jakikolwiek inny kraj, średnio 5,9 lat swojego życia Wskaźnik Jakości Powietrza Życia (AQLI), opublikowanym w rocznym raporcie Instytutu Polityki Energetycznej (EPIC) Uniwersytetu w Chicago.

W północnych Indiach 480 milionów ludzi wdycha ponad dziesięć razy więcej zanieczyszczeń powietrza niż gdziekolwiek indziej na ziemi. W niektórych częściach tego regionu, w tym w Delhi i Kalkucie, mieszkańcy mogą stracić średnio do dziewięciu lat życia, jeśli poziomy zanieczyszczenia udokumentowane w 2019 r. będą się utrzymywać.

Indeks oblicza stracone lata na podstawie oczekiwanej długości życia, gdyby kraj spełniał wytyczne WHO dotyczące czystego powietrza.

Pięć krajów o najwyższych średnich latach strat znajdowało się w Azji. Po Indiach przyszedł Bangladesz, gdzie populacja straciła średnio 5,4 roku średniej długości życia, a następnie Nepal (5 lat), Pakistan (3,9 lat) i Singapur (3,8 lat).

Autorzy raportu stwierdzili, że zanieczyszczenie powietrza było spowodowane głównie używaniem i produkcją paliw kopalnych, co „jest problemem globalnym, który wymaga zdecydowanej polityki na wszystkich frontach”.

Badanie wskazuje również, w jaki sposób świat cieszył się czystszym niebem i powietrzem, gdy pandemia wymusiła wstrzymanie podróży lotniczych i zmniejszyła ruch drogowy i produkcję. Jednocześnie jednak w niektórych częściach świata wystąpił wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza w wyniku pożarów lasów, pogarszany przez gorętsze i bardziej suche warunki pogodowe. W Stanach Zjednoczonych smog z nieustających pożarów lasów przeniósł się przez kraj w niektórych zachodnich stanach, wpływając na jakość powietrza aż do Nowego Jorku.

„Te niezwykłe wydarzenia jasno pokazują, że zanieczyszczenie powietrza jest nie tylko globalnym wyzwaniem, ale jest również powiązane ze zmianami klimatycznymi. Oba wyzwania są spowodowane głównie przez tego samego winowajcę: emisje z paliw kopalnych z elektrowni, pojazdów i innych źródeł przemysłowych ”- czytamy w raporcie. Wezwał rządy światowe do pilnego podjęcia działań w celu zmniejszenia ich zależności od paliw, takich jak węgiel, ropa i gaz.

READ  Sally Rooney odmawia sprzedaży praw do tłumaczeń wydawcom izraelskim

„Indeks Jakości Powietrza w Życiu pokazuje, że ścisła polityka zanieczyszczeń opłaca się ludziom na całym świecie w kolejnych latach życia”.

Światowi przywódcy spotkają się w listopadzie w szkockim Glasgow na międzynarodowych rozmowach w sprawie klimatu, znanych jako COP26, a data końcowa dla „niesłabnącego węgla” jest jednym z priorytetów. Niektóre firmy zajmujące się paliwami kopalnymi argumentują za swoją przyszłością, „wychwytując” wystarczającą ilość gazów cieplarnianych ze swoich paliw, aby zapobiec ich przedostawaniu się do atmosfery i powodowaniu zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych.

Azjatyckie megamiasta w niebezpieczeństwie

Budynki w centrum Dżakarty są spowite gęstą mgłą, pogorszoną przez pożary w wiejskich prowincjach regionu 23 lutego 2018 r.

Na poziomie miejskim ludzie w azjatyckich megamiastach cierpią z powodu najwyższego poziomu zanieczyszczenia, a tym samym ma największy wpływ na oczekiwaną długość życia.

Na przykład w indonezyjskim mieście Bandung ludzie tracą średnio prawie siedem lat życia, w stolicy stanu Dżakarcie prawie sześć lat.

W Afryce Środkowej i Zachodniej szkodliwy wpływ zanieczyszczenia powietrza na średnią długość życia jest „porównywalny ze znanymi zagrożeniami, takimi jak HIV/AIDS i malaria”, stwierdza raport.

Ponad połowa z 611 milionów ludzi żyjących w Ameryce Łacińskiej jest narażona na zanieczyszczenie powietrza przekraczające wytyczne WHO. W całym regionie zanieczyszczenie powietrza skraca średnią długość życia średnio o pięć miesięcy, ale jest to bardzo zróżnicowane w zależności od tego, gdzie się znajdujesz. W stolicy Peru, Limie, ludzie tracą średnio 4,7 roku życia.

Chińska „wojna z zanieczyszczeniem”

Mimo to jest powód do nadziei. Chiny znajdowały się w pierwszej piątce najbardziej zanieczyszczonych krajów każdego roku w latach 1998-2016. Jednak od rozpoczęcia tak zwanej „wojny z zanieczyszczeniem” w 2013 r. obniżył poziom pyłu zawieszonego o 29% – co stanowi trzy czwarte światowego zanieczyszczenia powietrza.

Kerry ostrzega, że ​​narodom kończy się czas na dekarbonizację i wzywa Chiny do odejścia od węgla

Ta skrócenie – jeśli się utrzyma – przywróciło Chińczykom oczekiwaną długość życia o 1,5 roku, redukując ją do średniej straty wynoszącej 2,6 roku.

READ  „Lawowe tsunami” wypływa z erupcji wulkanu

„Aby umieścić sukces Chin w kontekście, Stany Zjednoczone i Europa potrzebowały kilku dekad i recesji, aby osiągnąć takie same redukcje zanieczyszczenia, jakie Chiny mogłyby osiągnąć w ciągu sześciu lat” – czytamy w raporcie.

Rzeczywiście, był czas, kiedy Londyn był powszechnie nazywany „Wielkim dymem” ze względu na brudne powietrze, a Los Angeles było niegdyś „Światową Stolicą Smogu”.

Amerykanie są obecnie średnio o 62% mniej narażeni na działanie pyłu zawieszonego niż w 1970 roku. Europejczycy są również średnio o 27% mniej narażeni niż dwie dekady temu – co daje im 4 miesiące średniej długości życia, czytamy w raporcie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *