Connect with us

Świat

Raport ONZ przewiduje katastrofę klimatyczną bez większych środków

Published

on

Raport ONZ przewiduje katastrofę klimatyczną bez większych środków

Jedna Organizacja Narodów Zjednoczonych raport opublikowany w czwartek podsumowuje najnowsze badania na temat zmian klimatycznych i ujawnia narastającą katastrofę, o ile narody nie podejmą szybkich, dramatycznych działań w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

Kluczowym przesłaniem raportu jest to, że globalne ocieplenie postępuje szybciej i pogarsza się szybciej niż przewidywała większość poprzednich modeli. W ciągu najbliższych pięciu lat będzie 40 procent szans że świat może przekroczyć próg ocieplenia 1,5 stopnia Celsjusza, wcześniej określony przez naukowców i światowe rządy jako oczekiwany limit.

„Osiągnęliśmy punkt zwrotny w potrzebie ochrony klimatu. Zakłócenia naszego klimatu i naszej planety są już gorsze niż myśleliśmy i postępują szybciej niż przewidywano ”- powiedział sekretarz generalny ONZ António Guterres w wiadomości wideo towarzyszącej publikacji raportu. „Ten raport pokazuje, jak daleko zboczyliśmy z kursu”.

ONZ już donosi: „Średnia globalna temperatura powierzchni w latach 2017-2021 jest jedną z najcieplejszych od początku prowadzenia zapisów i szacuje się, że wynosi od 1,06°C do 1,27°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej (1850-1900).”

Toksyczna para wylewa się z komina elektrowni w Bełchatowie. (Piotr Malecki / Bloomberg przez Getty Images)

Skutki – z częstszymi i ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak fale upałów, susze i huragany – są odczuwalne wcześniej niż wielu się spodziewało.

Według nowego raportu i innych niedawnych badań organizacji pozarządowych środki obiecane przez kraje na konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu w Paryżu w 2015 r. nie są wystarczające, ponieważ doprowadziłyby świat do ocieplenia o co najmniej 2,7 stopnia Celsjusza do koniec wieku.

Ponadto globalne emisje gazów cieplarnianych nadal rosną. Dwutlenek węgla, który jest zdecydowanie najbardziej rozpowszechnionym gazem cieplarnianym, osiągnął szczyt w 2019 r. i spadł dopiero w 2020 r. z powodu pandemii COVID-19. Emisje innych gazów cieplarnianych, takich jak metan i podtlenek azotu, gwałtownie rosną, bardziej niż oczekiwano w poprzednich modelach klimatycznych.

READ  Zjednoczone Emiraty Arabskie przeznaczą 30 miliardów dolarów na nowy fundusz klimatyczny prowadzony wspólnie z BlackRock

Raport ma na celu zachęcenie do podejmowania bardziej ambitnych zobowiązań do krajowych działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu na konferencji ONZ poświęconej zmianom klimatu w Glasgow w Szkocji w listopadzie. Szefowie państw pojawią się również na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w przyszłym tygodniu, gdzie zmiany klimatyczne z pewnością będą ważnym tematem dyskusji.

Ale równie ważne jak te zobowiązania jest to, aby rządy przestrzegały i wdrażały wytyczne, które doprowadzą je do osiągnięcia celów redukcji emisji. Jako podsumowanie wniosków ONZ Połóż to„Podczas gdy rosnąca liczba krajów podejmujących zobowiązania dotyczące celów zerowych emisji netto zachęca do pozostania wykonalnymi i wiarygodnymi, cele te pilnie muszą znaleźć odzwierciedlenie w krótkoterminowych politykach i znacznie bardziej ambitnych środkach”.

____

Przeczytaj więcej z Yahoo News:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *