Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Raport do Kongresu o stosunkach polsko-amerykańskich

Published

on

Raport do Kongresu o stosunkach polsko-amerykańskich

Poniżej znajduje się raport Congressional Research Service z 6 marca 2023 r., Polska: Kontekst i stosunki z USA.

Z raportu

W ciągu ostatnich trzech dekad stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Polską były bliskie i oparte na współpracy. Stany Zjednoczone zdecydowanie poparły przystąpienie Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) w 1999 r. i poparły jej przystąpienie do Unii Europejskiej (UE) w 2004 r. Polska wniosła znaczący wkład w operacje wojskowe kierowane przez USA w Iraku i Afganistanie. Polska i Stany Zjednoczone nadal ściśle ze sobą współpracują w zakresie polityki zagranicznej i kwestii bezpieczeństwa międzynarodowego, zwłaszcza w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę w 2022 r. W lutym 2023 r. prezydent USA Joe Biden odwiedził Polskę po raz drugi w ciągu 11 miesięcy .

Odpowiedź na wojnę Rosji z Ukrainą

Polska przoduje w Europie i NATO we wspieraniu Ukrainy po rosyjskiej inwazji w lutym 2022 r. Polska jest jednym z wiodących dostawców pomocy wojskowej dla Ukrainy i służy jako główny węzeł logistyczny i tranzytowy dla pomocy międzynarodowej dla Ukrainy. Polska przyjęła też najwięcej ukraińskich uchodźców ze wszystkich krajów. Polskie kierownictwo zaapelowało do UE o nałożenie na Rosję najsurowszych sankcji. Wsparcie Polski dla Ukrainy podniosło pozycję Polski w Europie i NATO oraz pogłębiło polsko-amerykańskie więzi w zakresie bezpieczeństwa i obrony.

krajowa sytuacja polityczna

Konserwatywno-nacjonalistyczna Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stoi na czele polskiego rządu od 2015 roku. Mateusz Morawiecki (PiS) jest premierem Polski (szefem rządu). Główną partią opozycyjną jest centroprawicowa Platforma Obywatelska (PO). Kolejne wybory parlamentarne w Polsce zaplanowane są na jesień 2023 roku.

Andrzej Duda jest Prezydentem Polski (głową państwa). Jako kandydat wspierany przez PiS, Duda wygrał drugą kadencję w wyborach prezydenckich w Polsce w 2020 roku.

Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło zmiany w krajowym systemie sądownictwa i wprowadziło inne reformy, które wzbudziły obawy co do regresu demokratycznego i stworzyły napięcia między Polską a UE. W rezultacie UE wstrzymała około 38,9 mld dolarów dotacji i pożyczek, o które Polska wystąpiła z unijnego funduszu odbudowy po pandemii. Polski rząd podjął kroki, aby spróbować odpowiedzieć na obawy UE, ale spór pozostaje nierozwiązany.

READ  Polska czyni postępy w realizacji niemieckiego planu wydzielenia węgla

Modernizacja obronności i współpraca obronna między USA a PolskąN

W 2022 r. Polska była jednym z dziewięciu członków NATO, które osiągnęły cel Sojuszu, jakim jest wydawanie co najmniej 2% produktu krajowego brutto (PKB) na obronność. Po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Polska przyjęła ustawę, która ustala wydatki na obronę na poziomie co najmniej 3% PKB i wzywa do podwojenia liczebności sił zbrojnych kraju w ciągu najbliższych pięciu lat.

Zakupy uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych odgrywają kluczową rolę w planach modernizacyjnych Sił Zbrojnych RP. W ciągu ostatnich pięciu lat amerykańska sprzedaż zbrojeniowa do Polski obejmowała myśliwce F-35 Joint Strike Fighters, zaawansowane systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, artyleryjskie systemy rakietowe wysokiej mobilności (HIMARS) oraz czołgi podstawowe Abrams. Ponadto Stany Zjednoczone mają w Polsce stacjonujące około 10 000 personelu wojskowego. Na szczycie NATO w 2022 roku Stany Zjednoczone ogłosiły, że utworzą w Polsce stałą kwaterę główną dla V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych, który będzie dowodził rotacyjnymi siłami USA w Europie.

bezpieczeństwo energetyczne

Polska podjęła szybkie działania, aby zakończyć uzależnienie od importu rosyjskiego gazu ziemnego i ropy naftowej, m.in. budując terminal skroplonego gazu ziemnego (LNG) i rurociąg łączący Polskę z norweskimi dostawami gazu. W 2022 roku Polska ogłosiła zawarcie umowy z amerykańską firmą Westinghouse na budowę sześciu reaktorów jądrowych w Polsce do połowy lat 40. XX wieku. Polska nadal opiera się na węglu w przypadku ponad dwóch trzecich produkcji energii elektrycznej.

Perspektywy i problemy dla kongresu

Ze względu na swoją rolę jako bliskiego sojusznika i partnera USA, Polska i jej stosunki ze Stanami Zjednoczonymi są przedmiotem stałego zainteresowania Kongresu. Kluczowe obszary zainteresowania obejmują wysiłki Sojuszu mające na celu powstrzymanie dalszej rosyjskiej agresji i wsparcie Ukrainy, dwustronną współpracę obronną, przyszłość NATO, bezpieczeństwo energetyczne oraz obawy dotyczące sprawowania rządów i regresu demokracji.

READ  Polski rząd zakazał lotów z 46 krajów

Pobierz dokument Tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *