technologia
Rafael Kapeliński, zwycięzca Berlińskiego Kryształowego Niedźwiedzia, kręci „Budapeszt Diaries”
Rafael KapelińskiW tym tygodniu w Budapeszcie zakończyły się zdjęcia do dramatu Pamiętniki z Budapesztu. Akcja polsko-węgierskiej koprodukcji toczy się w 1981 roku, kiedy kryzys polityczny i gospodarczy w Polsce pogłębił się i wiele osób wyjechało na Węgry, gdzie represje miały być mniej dotkliwe. Film Nowa Europa.
Kapeliński jest pisarzem i reżyserem mieszkającym w Londynie, absolwentem brytyjskiej Narodowej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej oraz Londyńskiej Szkoły Filmowej. W 2017 roku został nagrodzony Kryształowym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie za swój debiut fabularny „Butterfly Kisses”, brytyjska produkcja.
Więcej różnorodności
Napisane przez Kapelińskiego Dzienniki Budapesztu opowiadają poruszającą historię o związku 11-letniego Irka z jego matką Hanną. Twierdzi, że podróżują, aby Irek mógł zobaczyć piękniejszy i bardziej kolorowy świat. W końcu odkrywa, że motyw ich podróży i świata dorosłych jest znacznie bardziej złożony, niż mógł sobie kiedykolwiek wyobrazić.
Dzięki uprzejmości Łukasza Bąka
Po kilku występach w polskich serialach tak właśnie jest Agnieszka Judyckazagrał pierwszą główną rolę w filmie fabularnym, jako matka. W obsadzie znaleźli się głównie polscy aktorzy, m.in. Piotr Rogucki, Mykyta Liaszczenko, Ołeksandr Liaszczenko, Sambor Czarnota, Paweł Janyst, Bartłomiej Firlet, Arkadiusz Smoleński i Klara Bielawka. Wśród węgierskich aktorów największą rolę odgrywa Dorka Gryllus.
Produkcja ruszyła w Katowicach w marcu iw tym samym miesiącu przeniosła się do Budapesztu. Filmowanie kończy się 19 maja we Wrocławiu. Jest 36 dni zdjęć.
Kapeliński opracował scenariusz, luźno oparty na prawdziwej historii z jego dzieciństwa, w Cinéfondation Residence, programie EKRAN i warsztatach Ateliers d’Angers oraz był finalistą konkursu scenariuszowego Script Pro.
Dzięki uprzejmości FNE
Producentami Budapest Diaries są Małgorzata Domin i Dominika Mandla przez Domino Film w koprodukcji z Gáborem Osváthem i Balázsem Zacharem przez Filmfabriq.
Film jest finansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF), Silesia Film, Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Narodowy Instytut Filmowy – Węgry również wsparł produkcję kwotą 517 000 euro. Całkowity budżet to około 2,5 miliona euro.
Ten artykuł został opublikowany we współpracy z internetowym serwisem informacyjnym Film Nowa Europaobejmujący wiadomości z branży filmowej i telewizyjnej z całej Europy Środkowo-Wschodniej.
Najlepsza odmiana
Zapisać się do Biuletyn Różnorodności. Aby otrzymywać najnowsze wiadomości, śledź nas Facebook, Świergotoraz Instagram.