Świat
Rada rządowa Libii zawiesza minister spraw zagranicznych Najlę Mangoush | Aktualności
Tymczasowy rząd Libii odrzuca decyzję rady i zwiększa napięcie przed planowanymi wyborami.
Rządząca Rada Prezydentów Libii zawiesiła minister spraw zagranicznych Najlę Mangoush za „naruszenia administracyjne” i zabroniła jej podróżowania.
Rzeczniczka rady powiedziała, że trzyosobowy panel zawiesił Mangoush w sobotę za politykę zagraniczną bez konsultacji z radą.
Rzeczniczka nie podała dalszych szczegółów.
Minister spraw zagranicznych nie miał natychmiastowych komentarzy, ale tymczasowy rząd jedności narodowej Libii odrzucił decyzję rady w oświadczeniu wcześnie w niedzielę.
W oświadczeniu zamieszczonym na rządowej stronie na Facebooku pochwaliła się starania minister i zapowiedziała, że będzie normalnie wykonywać swoje obowiązki.
Stwierdził również, że Rada Prezydencka „nie ma prawnego prawa do powoływania lub anulowania mianowania członków władzy wykonawczej, zawieszania ich lub prowadzenia dochodzenia” – dodał. że uprawnienia te należą wyłącznie do premiera.
Wybory, bombardowanie Lockerbie
Walki o władzę w Trypolisie mają miejsce na około sześć tygodni przed planowanymi wyborami i kilka dni przed międzynarodową konferencją w stolicy Francji, mającą na celu wywarcie nacisku na zaplanowane przeprowadzenie wyborów prezydenckich i parlamentarnych 24 grudnia.
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris zostanie ogłoszony w grudniu.
Ekspert ds. Libii Emadeddin Badi powiązał zawieszenie Mangoush z komentarzami, które wygłosiła w tym tygodniu w wywiadzie dla BBC na temat zamachu bombowego w Lockerbie w 1988 roku.
Podczas wywiadu Badi powiedział, że Mangoush wskazał na „możliwą ekstradycję” człowieka poszukiwanego za zamach bombowy – Abu Agila Mohammeda Masuda – i powiedział, że jego sprawa przyniesie „pozytywne rezultaty”.
USA twierdzi, że Masud, były członek libijskiego wywiadu, zbudował i zaprogramował bombę, która wysadziła lot 103 Pan-Am nad szkockim miastem Lockerbie w 1988 roku, zabijając 270 osób.
Badi, analityk Globalnej Inicjatywy w Genewie, powiedział, że innym czynnikiem stojącym za zawieszeniem Mangoush’a było napięcie między libijskimi politykami w związku z wyborami.
„Za kulisami rośnie otwarte napięcie między aktorami politycznymi… które jest katalizowane przez utrudniający termin wyborów 24 grudnia” – powiedział.
Libia pogrążyła się w chaosie od czasu, gdy wspierane przez NATO powstanie obaliło wieloletniego przywódcę Muammara al-Kaddafiego w 2011 roku. Został schwytany i zabity przez uzbrojoną grupę w październiku.
Ten bogaty w ropę kraj był od lat podzielony między rywalizujące rządy, jeden z siedzibą w stolicy Trypolisu, a drugi na wschodzie kraju. Każda ze stron jest wspierana przez różne obce mocarstwa i milicje.
Obecny rząd tymczasowy został powołany w lutym po miesiącach negocjacji wspieranych przez ONZ, aby poprowadzić kraj przez wybory. Składa się z Rady Prezydenckiej i Rady Ministrów, która reguluje sprawy bieżące.
Spór w sprawie zawieszenia przez Radę ministra spraw zagranicznych prawdopodobnie podsyci napięcia między rywalizującymi frakcjami w Libii, które starają się współpracować po latach konfliktu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”