Szefowie Quango muszą zapłacić prawie milion funtów prywatnej firmie, aby sprowadziła 1500 ton śmieci nielegalnie wyrzuconych do Polski przez brytyjskie firmy.
Od 2017 do 2018 roku śmieci zawierały tworzywa sztuczne, tekstylia i aluminium w pięciu różnych lokalizacjach. Polskie władze zażądały teraz, aby został odpowiednio poddany recyklingowi.
Agencja Ochrony Środowiska płaci 983 000 funtów prywatnej firmie za pozbycie się tego – a podatnik pokryje rachunek, podała BBC.
Nie wiadomo, kto wywoził odpady i nikt nie był ścigany.
Sekretarz ds. środowiska Jo Churchill przedstawia dziś plany zwalczania przestępczości związanej z odpadami.
Rząd omówi nowe środki, w tym zwiększoną kontrolę firm zajmujących się transportem lub handlem odpadami oraz zwiększone uprawnienia regulacyjne w celu zwalczania nieuczciwych operatorów.
Sekretarz ds. Środowiska Jo Churchill (na zdjęciu) przedstawi dzisiaj plany zwalczania przestępczości związanej z odpadami po tym, jak Wielka Brytania otrzymała rozkaz usunięcia 1500 ton odpadów nielegalnie wyrzuconych w Polsce
Brytyjskie opakowania do żywności widnieją wśród odpadów w magazynie recyklingu wynajętym przez Green-Tec Solutions, który był miejscem wielkiego pożaru 28 maja 2018 r. w Zgierzu pod Łodzią
Zdjęcie: W magazynie w Bogaczewie w 2018 r. znaleziono ponad 200 ton nielegalnych śmieci w Wielkiej Brytanii
Przestępczością związaną z odpadami często zajmują się anonimowi pośrednicy. Zwiększone kontrole utrudnią niezarejestrowanych operatorom znalezienie pracy w sektorze.
Przesyłki odpadów muszą być śledzone cyfrowo od wytworzenia odpadów do utylizacji, recyklingu i ponownego wykorzystania.
W latach 2018-19 Departament Środowiska ustalił, że przestępstwa związane z odpadami, w tym zrzucanie śmieci, nielegalne składowanie i nielegalny eksport odpadów za granicę, kosztowały gospodarkę 924 mln funtów. Tylko w tym okresie władze lokalne miały do czynienia z prawie 1,13 milionami incydentów związanych z wywrotami samolotów.
Churchill powiedziała: „Przestępcy zajmujący się odpadami wykazują całkowite lekceważenie naszych społeczności, środowiska i podatników.
„Zmiażdżyliśmy tych nieuczciwych operatorów, nadając dodatkowe uprawnienia Agencji Ochrony Środowiska, a prawie 1000 nielegalnych wysypisk śmieci jest obecnie zamykanych każdego roku, podczas gdy nasza nowa wspólna jednostka ds. przestępczości zajmująca się odpadami skutecznie rozbija gangi przestępcze, na przykład ścigając wywrotki muchowe przewożące setki ton niebezpiecznych odpadów Odpady są wyrzucane nielegalnie na terenach wiejskich.
Od 2017 do 2018 roku śmieci zawierały tworzywa sztuczne, tekstylia i aluminium w pięciu różnych lokalizacjach. Polskie władze zażądały teraz, aby zostały odpowiednio poddane recyklingowi (Zdjęcie: Odpady z tworzyw sztucznych wyrzucane i spalane w tureckiej prowincji Adana. Zespół badaczy znalazł opakowania z tworzyw sztucznych z Wielkiej Brytanii, Niemiec i światowych marek żywności i napojów oraz supermarketów)
„Reforma systemu licencjonowania zajmie się nadużywaniem systemu, a nowy obowiązkowy system śledzenia odpadów cyfrowych znacznie zwiększy przejrzystość w branży i ułatwi gospodarstwom domowym sprawdzenie, czy ich odpady są usuwane zgodnie z prawem”.
Osobom, które wywożą błędnie opisane odpady, grozi kara dwóch lat więzienia. W sezonie 2018/19 Federalna Agencja Środowiska zapobiegła nielegalnemu wywozowi 12 690 ton odpadów.
Raport Greenpeace z zeszłego roku ujawnił, że Polska jest trzecim co do wielkości odbiorcą odpadów z tworzyw sztucznych w Wielkiej Brytanii, otrzymując 38 000 ton, czyli 7 procent całkowitego eksportu.
Największymi odbiorcami były Turcja z 210 000 ton i Malezja z 65 000 ton.