Connect with us

Nauka

– Queen Mary University of London

Published

on

– Queen Mary University of London

Opublikowane w:

Peter Landin był świetną postacią: wybitnym akademickim informatykiem, radykalnym politykiem i biseksualnym działaczem na rzecz praw gejów. Jego praca położyła podwaliny pod oprogramowanie, które obsługuje dzisiejsze laptopy, komputery stacjonarne i Internet.

Jego archiwa są również dostępne w Bibliotece Bodleian w Oksfordzie. Datowane od 1953 do 2006 roku, mają powierzchnię 22,35 mb (148 fizycznych znaków półki) i są napisane w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hebrajskim, polskim i rosyjskim. Ponieważ większość jego prac pochodzi z lat 60. do 70., artykuły z tamtych lat odnotowują pionierski twórczy wkład Landina w dyscyplinę informatyczną, w szczególności języki programowania komputerowego, a następnie stopniowy spadek entuzjazmu i cynizmu w stosunku do informatyki. Ten stereotypowy ekscentryczny naukowiec, większość kolekcji była przechowywana i pisana na odwrocie ulotnych materiałów, takich jak plakaty, ulotki, broszury i korespondencja od organizacji charytatywnych i organizacji, które wspierał. Te fragmenty wyznaczają ścieżkę prawdziwego innowatora naukowego.

Jego syn Daniel Landin powiedział: „Cieszę się, że archiwum jest dostępne i cenione! Kiedy zmarł mój ojciec, jego dom pozostał zatłoczonym pomnikiem jego mózgu, na każdej ścianie zbudowano półkę na książki, a przed wieloma półki na książki, w niektórych przypadkach były to inne regały, czasami na kółkach (pożerane podstawy wózków z supermarketów!) Moja siostra Louise, moja mama Hanne i ja byliśmy bardzo wdzięczni.”

„Na początku informatyki oprogramowanie napisane dla jednej marki maszyny nie działało na żadnej innej. Informatycy chcieli zdefiniować „języki programowania”, które mogłyby być powszechnie rozumiane. To, że jest to dziś normalne – na przykład oprogramowanie w Internecie może działać na dowolnym komputerze – jest konsekwencją uświadomienia sobie przez Petera, że ​​znaczenie programu komputerowego można zidentyfikować w logice matematycznej i uwolnić spod kontroli komputera. producent. ”, napisał Ryszard Bornat, były profesor informatyki na Queen Mary University of London, w nekrologu Piotra dla The Guardian.

READ  Paradoks nowoczesnej zachodniej edukacji — VI]Wpływ filozofii na współczesny zachodni umysł

Jak zauważa Bornat, Peter był daleki od bycia pilnym i pruderyjnym naukowcem i słynnie włączał dowcipy do prezentacji swoich pomysłów. Na przykład wczesne języki programowania miały nazwy pochodzące od akronimów i krótkich fraz, które brzmiały bardzo technicznie i podobnie do maszyn: jak Fortran (skrót od FORmula TRANslation) i Algol (skrót od ALGOrithmic Language), więc kiedy Peter wprowadził programowanie w języku programowania , nazwał go ISWIM, od „Jeśli widzisz, co mam na myśli”, ponieważ kluczową innowacją było to, że zawierał logiczną definicję, która dokładnie określała znaczenie każdej konstrukcji programistycznej. Jego żart był prawdziwym przełomem technicznym, a jego pomysły na język komputerowy stały się podstawą wielu późniejszych zmian w językach programowania, w tym aplikacji Java i Javascript, które stanowią podstawę wielu stron internetowych.

Po okresie pracy naukowej w Nowym Jorku i akademiku w Massachusetts Institute of Technology, wrócił w 1967 do Wielkiej Brytanii i objął katedrę w Queen Mary College w Londynie, obecnie Queen Mary University of London, gdzie pozostał do końca roku. karierę akademicką, później jako emerytowany profesor informatyki teoretycznej. Z entuzjazmem nauczał zarówno studentów, jak i kolegów, z którymi współpracował jako asystenci naukowi.

Jednak, jak zauważa Richard Bornat w nekrologu Petera: „Pod koniec życia Peter nabrał przekonania, że ​​komputery były być może złym pomysłem, wspierającym interesy korporacji nastawionych na zysk i stan nadzoru, i że zmarnował swoją energię. na promowanie go. Ale czy ci się to podoba, czy nie, jego pomysły stanowią podstawę rozwoju do dziś. ”

Profesor informatyki Paul Curzon powiedział: „Przechowywanie archiwów Petera w Bodleian pozostawia cudowną i trwałą spuściznę i jest bardzo odpowiednie, biorąc pod uwagę jego osiągnięcia. Odzwierciedla to jego ogromną pozycję i ogromne osiągnięcia w dziedzinie informatyki, a także oddolną działalność na rzecz praw społecznych, zwłaszcza jako czołowego działacza na rzecz praw gejów. Da on historykom informatyki i ruchowi na rzecz praw LGBTQ+ wyjątkowy wgląd w swoje badania i kampanie, w które był zaangażowany. Nasi studenci pracujący w budynku Petera Landina powinni być dumni ze swojej roli „ojca założyciela” znacznej części informatyki i orędownika praw społecznych”.

READ  Rzadki meteoryt „Earthgrazer” odbija się od ziemskiej atmosfery z powrotem w kosmos - RT World News

Profesor informatyki Edmund Robinson powiedział: „Opieka nad plikami Petera w Bodleian to odpowiednia spuścizna jednego z pionierskich informatyków w kraju. Podejrzewam, że pracując z nim pod koniec jego kariery tutaj, szydziłby z tego hołdu dla establishmentu, będąc jednocześnie potajemnie zachwycony. Peter był prawdziwie inspirującą postacią, ucieleśniającą wszystko, co najlepiej myślimy o królowej Marii: wspaniały naukowiec z prawdziwym sumieniem społecznym i troską o różnorodność.

Katalog Bodleian Archive Library Petera Landina (1939-2009), informatyka, naukowca i obrońcy praw gejów, jest już dostępny online. Zobaczyć:

http://blogs.bodleian.ox.ac.uk/archivesandmanuscripts/2022/09/15/new-catalogue-of-the-archive-of-peter-landin-1930-2009-computer-scientist-academic-and- działacz na rzecz praw gejów/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *