Świat
Putin z zadowoleniem przyjmuje zwycięstwo w wyborach krytykowane jako nielegalne | Wiadomości Władimira Putina
Wstępne wyniki pokazują, że Putin otrzymał około 87 procent głosów, co stanowi najwyższy wynik w poradzieckiej historii Rosji.
Prezydent Rosji Władimir Putin umocniła swoją władzę dzięki miażdżącemu zwycięstwu w wyborach, które było powszechnie krytykowane jako brak legitymacji demokratycznej.
Na konferencji prasowej po wyborach Putin określił wynik jako potwierdzenie swojej decyzji przeciwstawienia się Zachodowi i inwazji na Ukrainę.
„Bez względu na to, kogo i jak bardzo chcą nas zastraszyć, niezależnie od tego, kto lub jak bardzo chcą nas stłumić, naszą wolę, naszą świadomość – nikomu w historii nie udało się zrobić czegoś takiego” – powiedział Putin w przemówieniu w siedzibie swojej kampanii w poniedziałek rano.
„To nie zadziałało teraz i nie zadziała w przyszłości. Nigdy.”
Tuż po zamknięciu ostatnich lokali wyborczych w niedzielę pierwsze wyniki wyborów ukazały oczekiwany przez wszystkich wniosek: że Putin przedłuży swoje prawie ćwierćwiecze rządy o kolejne sześć lat.
Według Centralnej Komisji Wyborczej Rosji uzyskał on około 87 procent głosów, przy przeliczeniu około 60 procent okręgów wyborczych. Wynik oznacza, że 71-letni Putin wyprzedzi Józefa Stalina i stanie się najdłużej urzędującym przywódcą Rosji od ponad 200 lat.
Kandydat komunistyczny Nikołaj Charitonow zajął drugie miejsce z prawie 4 procentami, nowicjusz Władysław Dawankow na trzecim, a ultranacjonalista Leonid Słucki na czwartym, jak sugerowały wstępne wyniki.
Według urzędników wyborczych frekwencja w całym stanie wyniosła 74,22 procent w momencie zamknięcia lokali wyborczych i przekroczyła 67,5 procent z 2018 roku.
Zwycięstwo Putina nigdy nie budziło wątpliwości, ponieważ jego krytycy w większości przebywają w więzieniach, na wygnaniu lub nie żyją, podczas gdy publiczna krytyka jego przywództwa została stłumiona.
Najwybitniejszy rywal rosyjskiego przywódcy, Aleksiej Nawalny, zmarł w zeszłym miesiącu w arktycznym więzieniu.
Dla Putina, byłego podpułkownika KGB, który po raz pierwszy doszedł do władzy w 1999 r., wynik ten ma dać do zrozumienia Zachodowi, że jego przywódcy będą musieli liczyć się z ośmieloną Rosją przez wiele lat, zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.
Stany Zjednoczone stwierdziły, że głosowanie nie było ani wolne, ani uczciwe.
„Wybory zdecydowanie nie są ani wolne, ani uczciwe, biorąc pod uwagę, jak pan Putin więził przeciwników politycznych i uniemożliwiał innym występowanie przeciwko niemu” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu.
Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział w poście w serwisie X, że w głosowaniu „nie chodzi o to, aby wolne i uczciwe wybory były”.
Na Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział: „To oszustwo wyborcze nie ma legitymacji i nie może mieć”.
Wybory nastąpiły ponad dwa lata po inwazji Putina na Ukrainę na pełną skalę w lutym 2022 r., co było najbardziej śmiercionośnym konfliktem w Europie od czasów II wojny światowej.
W niedzielę protestowały przeciwko niemu tysiące przeciwników Putina, choć nie ma niezależnych danych, ilu ze 114 milionów rosyjskich wyborców wzięło udział w demonstracjach.
Zwolennicy Nawalnego wezwali Rosjan do zorganizowania demonstracji „w porze lunchu przeciwko Putinowi”.
Na konferencji prasowej Putin po raz pierwszy od śmierci wspomniał Nawalnego po imieniu i oświadczył, że popiera propozycję jego uwolnienia w zamian za więźniów przetrzymywanych w krajach zachodnich.
„Osoba, która ze mną rozmawiała, nie dokończyła zdania, a ja powiedziałem: «Zgadzam się»” – powiedział Putin.
Putin został po raz pierwszy mianowany pełniącym obowiązki prezydenta po rezygnacji byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna. Następnie wygrał swoje pierwsze wybory prezydenckie w marcu 2000 r. i drugą kadencję w 2004 r.
Po dwóch kadencjach na stanowisku prezydenta Putin w 2008 r. powrócił na stanowisko premiera, aby ominąć konstytucyjny zakaz pełnienia funkcji głowy państwa przez więcej niż dwie kolejne kadencje.
Wrócił jednak na prezydenta w 2012 r., a w 2018 r. wygrał czwartą kadencję.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”