Świat
Putin odwiedza Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie w ramach wojny między Izraelem a Hamasem | Wiadomości polityczne
Według rzecznika Kremla rozmowy mają dotyczyć wojny Izraela z Hamasem w Gazie oraz współpracy na rynku ropy.
Prezydent Rosji Władimir Putin, chcąc uzyskać bardziej wpływową rolę na Bliskim Wschodzie, złoży w środę wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej, a następnego dnia będzie gościł w Moskwie prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego.
Rozmowy będą dotyczyć stosunków dwustronnych oraz wojny między Izraelem a Hamasem, powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Pieskow powiedział, że w programie rozmów znajdą się dyskusje na temat współpracy na rynku ropy naftowej, ponieważ Moskwa współpracuje ze wszystkimi trzema krajami za pośrednictwem OPEC+, w skład której wchodzi Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) i sojusznicy pod przewodnictwem Rosji.
„Te dyskusje toczą się w ramach formatu OPEC+, ale oczywiście współpraca w tej dziedzinie jest zawsze na porządku dziennym” – powiedział Pieskow.
Grupa OPEC+, którą Putin pomógł założyć w 2016 r., ogłosiła w zeszłym tygodniu nowe dobrowolne cięcia dostaw, wzbudzając sceptycyzm na rynku ropy.
Co więcej, doradca Putina ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział, że współpraca saudyjsko-rosyjska w ramach organu ds. współpracy naftowej była „owocna”.
„W miarę ścisła koordynacja rosyjsko-saudyjska w tym formacie jest wiarygodną gwarancją utrzymania stabilnej i przewidywalnej sytuacji na światowym rynku ropy” – powiedział Uszakow, według rosyjskich agencji informacyjnych.
Naciski Putina na wzmocnienie swoich więzi z Zatoką Perską i innymi państwami Bliskiego Wschodu są częścią jego wysiłków mających na celu pokazanie, że próby Zachodu izolowania Moskwy za pomocą sankcji w związku z jej wojną z Ukrainą nie powiodły się.
Rosyjski przywódca niewiele podróżował za granicę po wydaniu w marcu przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakazu aresztowania go, oskarżając Putina o deportację ukraińskich dzieci.
Ani Zjednoczone Emiraty Arabskie, ani Arabia Saudyjska nie podpisały traktatu założycielskiego MTK, co oznacza, że nie musiałyby go aresztować, gdyby najechał ich terytorium.
Jeśli chodzi o obecne bombardowania Strefy Gazy przez Izrael w odwecie za ataki Hamasu z 7 października, Putin starał się przedstawić wojnę jako porażkę amerykańskiej dyplomacji, twierdząc, że Waszyngton opowiedział się za ekonomicznymi „dodatkami” dla Palestyńczyków i Wysiłkami na rzecz stworzenia pokój opuścił państwo palestyńskie.
Zasugerował, że Moskwa mogłaby pełnić rolę mediatora dzięki przyjaznym stosunkom zarówno z Izraelem, jak i Palestyńczykami, stwierdzając, że „nikt nie może nas podejrzewać o schlebianie którejś ze stron”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”