Gospodarka
Putin i Łukaszenka rozmawiają o stosunkach obronnych i gospodarczych
Prezydent Rosji Władimir Putin i jego białoruski odpowiednik prowadzą rozmowy na temat rozszerzenia współpracy gospodarczej i wzmocnienia więzi obronnych, które obejmują plan użycia rosyjskiej broni nuklearnej przeciwko sąsiadowi i sojusznikowi podczas walk w Wielkiej Brytanii…
MOSKWA – prezydent Rosji Władimir Putin i jego białoruski odpowiednik rozmawiali w czwartek o rozszerzeniu współpracy gospodarczej i wzmocnieniu więzi obronnych między ich narodami, w tym o planie rozmieszczenia rosyjskiej broni nuklearnej na Białorusi podczas walk na sąsiedniej Ukrainie.
W rozmowach na Kremlu uczestniczyli wysocy urzędnicy z obu krajów i poprzedziło to środowe spotkanie sam na sam z prezydentem Aleksandrem Łukaszenką.
Putin powiedział, że „wykonuje się ścisłą pracę” w celu wzmocnienia współpracy w ramach umowy związkowej, która przewiduje bliskie więzi polityczne, gospodarcze i wojskowe między Białorusią a Rosją.
Rosja wykorzystała terytorium Białorusi jako bazę do inwazji na sąsiednią Ukrainę i utrzymywała tam kontyngent żołnierzy i broni.
W zeszłym miesiącu Putin powiedział, że Moskwa planuje rozmieścić część swojej taktycznej broni nuklearnej na Białorusi, co oznaczało kolejną próbę rosyjskiego przywódcy odsunięcia na bok zagrożenia nuklearnego, aby zniechęcić Zachód do wspierania Ukrainy.
Taka broń jest przeznaczona do niszczenia wojsk wroga na polu bitwy i ma stosunkowo krótki zasięg oraz znacznie mniejszą siłę rażenia niż głowice nuklearne, które są przymocowane do pocisków strategicznych dalekiego zasięgu i są w stanie zniszczyć całe miasta.
Rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni jądrowej na Białorusi zbliżyłoby ją do potencjalnych celów na Ukrainie i członków NATO w Europie Wschodniej i Środkowej. Białoruś dzieli 1250-kilometrową granicę z członkami NATO Łotwą, Litwą i Polską.
Putin powiedział, że budowa magazynów taktycznej broni jądrowej na Białorusi zostanie zakończona do 1 lipca. Rosja pomogła też zmodernizować białoruskie samoloty bojowe w celu dostosowania ich do przenoszenia broni jądrowej i dostarczyła krajowi rakiety krótkiego zasięgu Iskander, które mogłyby wyposażyć go w głowicę nuklearną. Ich załogi rozpoczęły w tym tygodniu szkolenie w Rosji.
W swoim wystąpieniu otwierającym czwartkowe rozmowy Łukaszenka ostrzegł: „Jeśli będzie to konieczne, zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby chronić nasze kraje i narody”.
„Nikogo nie szantażujemy. Tak będzie – dodał.
Łukaszenka wspomniał o aresztowaniu mężczyzny oskarżonego o niedawny atak dronem, który uszkodził rosyjski samolot wczesnego ostrzegania i kontroli stacjonujący na Białorusi. Dodał, że białoruskie służby bezpieczeństwa pracują nad odkryciem kryjówek z bronią i materiałami wybuchowymi.
Zwracając uwagę na znaczenie ścisłej współpracy obronnej, białoruski przywódca stwierdził, że białoruskie fabryki wypracowały know-how, aby zastąpić zachodnie firmy jako źródło komponentów elektronicznych do rosyjskiej broni.
„W przeszłości orientowaliśmy się na Zachód, ale teraz zdaliśmy sobie sprawę, że to nie są nasi przyjaciele i wszystko musimy sami wyprodukować” – powiedział Łukaszenka.
Łukaszenka jest u władzy od prawie 29 lat, nieustannie rozprawiając się z opozycją i polegając na rosyjskich subsydiach, aby kierować białoruską gospodarką na wzór sowiecki. Wsparcie Moskwy pomogło mu przetrwać miesiące masowych protestów przeciwko jego reelekcji w głosowaniu w sierpniu 2020 r., które opozycja i Zachód odrzuciły jako sfałszowane.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”