Connect with us

Nauka

Przywrócono przekładki papierowe od 11 marca, aby zapewnić ukraińskim ewakuowanym prywatność

Published

on

Przywrócono przekładki papierowe od 11 marca, aby zapewnić ukraińskim ewakuowanym prywatność

Przełomowa praca znanego japońskiego architekta z produktami papierniczymi, która pomogła ocalałym z wielkiego trzęsienia ziemi we wschodniej Japonii w marcu 2011 roku, teraz pomaga ukraińskim uchodźcom w Polsce.

Kiedy Ukraińcy zaczęli ewakuować się ze swojej ojczyzny, 64-letni Shigeru Ban dowiedział się z mediów, że śpią na składanych łóżkach w ciasnych schronach bez żadnej prywatności i czują się zmuszeni do pomocy.

„Nazywa się ich ewakuowanymi, ale są to zwykli ludzie, tacy jak my” – powiedział. „Są ze swoimi rodzinami, tak jak osoby, które przeżyły klęskę żywiołową, są po nagłych wypadkach. Ale duża różnica polega na tym, że ukraińscy ewakuowani nie są ze swoimi mężami ani ojcami. Ukraińcy mają w zasadzie zakaz opuszczania kraju. To jest smutne.”

Po założeniu tymczasowych mieszkań w dotkniętych katastrofami obszarach na całym świecie, od Japonii przez Turcję po Chiny, Ban przebywał w Chełmie, mieście we wschodniej Polsce, od 11 do 13 marca, aby podzielić się swoim doświadczeniem w tworzeniu takich schronów. tanie, trwałe i łatwe w użyciu materiały.

Opierając się na tym, co założył w schroniskach dla ocalałych z trzęsienia ziemi w 2011 r., ochotnicy złożyli serię tekturowych tub w schronie, w którym Ukraińcy schronili się po rosyjskiej inwazji na ich kraj.

Rury te są używane do zasłon dzielących przestrzeń, takich jak prowizoryczne kabiny lub przegrody do łóżek szpitalnych.

System ścianek działowych wykorzystuje rury kartonowe jako słupy i belki. Rurki są takie same jak te, które powszechnie stosuje się do nawijania tkaniny lub papieru, ale znacznie dłuższe – około 2 metry długości.

Prosty wkład przywrócił ewakuowanym stłoczonym pod jednym wielkim dachem utracony i cenny komfort: czas dla siebie.

„Klęska żywiołowa, czy to trzęsienie ziemi, czy powódź, znika w jakiś czas po ewakuacji (z terenu). Jednak tym razem nie wiemy, kiedy wojna się skończy” – powiedział Ban. „Myślę więc, że ich stan umysłu jest zupełnie inny niż tych, którzy przeżyli klęski żywiołowe”.

READ  „The Hill”: Czy Stany Zjednoczone straciły Zjednoczone Emiraty Arabskie?

Powiedziano mu, że w pewnym miejscu Ukrainka, która robiła dzielną minę, nagle rozpłakała się, gdy weszła do jednego z oddzielnych pomieszczeń.

„Myślę, że jej napięcie trochę osłabło, gdy znalazła się w miejscu, w którym jej prywatność była chroniona” – powiedział. „To pokazuje, jakie są dla niej ciężkie czasy”.

Inicjatywa stworzenia przestrzeni schronowej rozpoczęła się, gdy Ban powiedział znajomemu, polskiemu architektowi, o swoim pomyśle postawienia przegród dla ukraińskich ewakuowanych. Jego przyjaciel odpowiedział, że powinni to zrobić jak najszybciej.

Polski architekt skontaktował się z producentem tub tekturowych w Polsce, który zgodził się zawiesić wszelkie inne prace związane z bezpłatną produkcją tub dla ewakuowanych. Dzięki kontaktom polskiego architekta podjęto decyzję, że system podziału Banu zostanie zainstalowany w schronie w Chełmie, 25 kilometrów na zachód od granicy z Ukrainą.

Ewakuowani przyjeżdżają do Chełma pociągiem i przebywają tam tymczasowo, zanim przeniosą się do schronów w inne rejony.

Zespół podzielił dawny supermarket na 319 przegród, z których jedna może pomieścić od dwóch do sześciu ewakuowanych.

Około 20 studentów z Akademii Górniczo-Hutniczej we Wrocławiu założyło zabory. Ich polski profesor jest nawet byłym studentem Ban’s na uniwersytecie w Kioto.

Zazwyczaj, gdy Ban pracuje w odległej lokalizacji, osobiście odwiedza miejsce pracy, aby sprawdzić tam sytuację, edukować osoby uczestniczące w pracy i w razie potrzeby porozmawiać z lokalnymi politykami.

Ale tym razem praca potoczyła się tak szybko i tak łatwo, że ta praca na miejscu okazała się niepotrzebna.

Powiedział, że kiedy przybył, szybko stwierdził, że start już idzie dobrze.

„Istnieje instrukcja montażu ścianek działowych, której każdy architekt może użyć do ich montażu” — powiedział Ban. Ale to nawet nie było konieczne”.

Po zniesieniu zaborów do schronu przybyli ukraińscy ewakuowani.

READ  Właściciele zamieniają biura na mieszkania studenckie, ponieważ pandemia przyspiesza zmiany

„Byli bardzo zadowoleni z przegród”, powiedział Ban, dodając, że wierzy, że prywatność jest czymś, czego ludzie naturalnie chcą i wymagają.

Jego system ścian działowych został również zainstalowany na stacji kolejowej we Wrocławiu, gdzie znajduje się uniwersytet, na którym wykłada absolwent Bana. Daje to 60 podzielonych przestrzeni.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *