Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Przywracanie Eksperymentalnych Archiwów Radia Polskiego – The Calvert Journal

Published

on

Przywracanie Eksperymentalnych Archiwów Radia Polskiego – The Calvert Journal

W polskich archiwach radiowych w zakurzonych pomieszczeniach leżą stosy taśm. Półki zawalone są nagraniami z ponad siedmiu dekad, dyski twarde powoli wypierają kopie analogowe, a pliki są mozolnie digitalizowane. Każda zawiera głos z przeszłości, który czeka na wysłuchanie. SEPR.online ma nadzieję, że odpowie na Twój telefon.

SEPR – czyli Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – było jednym z pierwszych eksperymentalnych studiów radiowych w bloku wschodnim. Studio, założone niedługo po upadku stalinizmu w 1957 roku, dostarczało efekty dźwiękowe i muzykę do filmów, programów radiowych i telewizyjnych. Tutaj, w słynnym „Czarnym pokoju” studia, kompozytorzy tacy jak Krzysztof Penderecki i Eugeniusz Rudnik, prawdziwa legenda polskiej muzyki eksperymentalnej i elektroakustycznej, mogli wcielić w życie swoje awangardowe, dźwięczne pomysły.

Nowo utworzony SEPR.online ma nadzieję kontynuować to dziedzictwo, łącząc starannie wyselekcjonowane materiały archiwalne SEPR z młodymi, eksperymentalnymi kompozytorami, takimi jak duet jednoucho, Adam Wika czy krakowianin uh haha. Pobierają próbki SEPR i wplatają je płynnie we własne kompozycje. Oprócz współpracy, projekt jest w 100 procentach zdalny – odnotowany podczas pierwszych blokad związanych z Covid między Londynem a kilkoma polskimi miastami: Warszawą, Krakowem, Gdańskiem i Łodzią.

READ  Białoruscy prawodawcy wycofują się z umów kulturalnych i edukacyjnych z Francją i Polską
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *