Connect with us

Sport

Przywódcy Egiptu i Polski zgadzają się na wznowienie bezpośrednich lotów i podpisują kilka protokołów ustaleń

Published

on

Przywódcy Egiptu i Polski zgadzają się na wznowienie bezpośrednich lotów i podpisują kilka protokołów ustaleń

Prezydent Egiptu Abdel Fattah Al-Sisi ogłosił wznowienie bezpośrednich lotów między Egiptem a Polską od 30 maja podczas konferencji prasowej ze swoim polskim odpowiednikiem Andrzejem Dudą w poniedziałek.

Stało się to podczas wizyty Prezydenta RP w Kairze, podczas której podpisano szereg porozumień z zakresu współpracy międzynarodowej, badań rolniczych, młodzieży, sportu i dyplomacji.

Oficjalne przyjęcie polskiego prezydenta Dudy i jego żony odbyło się w pałacu Al-Ittihadiya po tym, jak został przyjęty przez prezydenta Al-Sisi i jego żonę Entisar Al-Sisi.

Duda powiedział podczas konferencji prasowej z al-Sisim po rozmowie w pałacu al-Ittihadiya, że ​​planuje się pięć lotów tygodniowo między Kairem a Warszawą, które pomogą wesprzeć więzi gospodarcze i turystyczne.

Wyjaśnił, że setki tysięcy polskich turystów odwiedza Egipt i podziękował im za przyzwoitą gościnność.

Miał nadzieję, że liczba ta wzrośnie i że odwiedziny nie ograniczą się do Morza Czerwonego i jego plaż, ale obejmą wszystkie wspaniałe zabytki wyrażające starożytną cywilizację Egiptu, i wyraził zachwyt z powodu wsparcia, jakiego udzieliła Polakom. Misja Archeologiczna.

Prezydent z zadowoleniem przyjął wizytę Prezydenta RP w Kairze, co ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to pierwsza wizyta prezydencka między obiema stronami, pomimo przedłużenia wspólnych stosunków dyplomatycznych o ponad sto lat i podkreślił, że wizyta odbywa się w tym czasie.

Prezydent wyraził również żywe zainteresowanie Egiptu rozwijaniem współpracy z Polską w ramach państwowego ugrupowania wyszehradzkiego, do którego oprócz Polski należą również Czechy, Węgry i Słowacja, w celu wzmocnienia ram współpracy między Egiptem a tym ważnym ugrupowanie regionalne, ponieważ obejmuje przyjazne, podobnie myślące kraje i priorytety z Egiptem, szczególnie w obszarach przeciwdziałania nielegalnej imigracji i budowania zdolności.

Spotkanie obu przywódców było świadkiem podpisania szeregu porozumień, m.in. o współpracy w zakresie współpracy międzynarodowej, współpracy w dziedzinie badań rolniczych między resortami rolnictwa obu krajów, współpracy w dziedzinie młodzieży i sportu pomiędzy Ministerstwem Młodzieży i Sportu obu krajów oraz podpisanie porozumienia pomiędzy Instytutem Studiów Dyplomatycznych MSZ Egiptu a Akademią Dyplomatyczną MSZ.

Duda powiedział również, że w nadchodzącym okresie są szanse na zacieśnienie stosunków dwustronnych między jego krajem a Egiptem, stwierdzając, że nie ma w Polsce stereotypu na temat Egipcjan, co jest fundamentalną podstawą współpracy gospodarczej i cyfrowej tam wymiany informacji i nowoczesnych technologii, jak również w sferze wojskowej i rolniczej.

Poprosił również prezydenta Al-Sisi o pomoc w otwarciu stacji archeologicznej w gubernatorstwie Luksoru; w celu wspierania nauki i cywilizacji, a także umożliwienia Polskiej Misji Archeologicznej pomocy swoim egipskim odpowiednikom w odkrywaniu starożytności i atutów cywilizacyjnych Egiptu, aby czerpać więcej korzyści.

Odnosząc się do Grand Ethiopian Renaissance Dam (GERD), polski prezydent powiedział, że jego kraj rozumie znaczenie wody Nilu dla Egiptu, podkreślając, że GERD stanowi zagrożenie dla kraju Afryki Północnej.

Zauważając, że problem zapory na Nilu dotyczy nie tylko Egiptu, ale dużej części Afryki Północnej, dodał, że jego kraj będzie wspierać Egipt, aby tama nie wpłynęła na gospodarkę i rolnictwo Egiptu.

Omówili również przygotowania Egiptu do organizacji kolejnego listopadowego Światowego Szczytu Klimatycznego (COP 27) w Sharm El-Sheikh oraz sposoby skorzystania z polskiej wiedzy w tym zakresie, biorąc pod uwagę, że był gospodarzem trzech poprzednich sesji szczytu.

Zgodzili się również co do wagi zacieśnienia współpracy między obydwoma krajami w merytorycznym aspekcie szczytu.

Rozmowy poruszyły także szereg kwestii w regionie Bliskiego Wschodu, w szczególności kwestię palestyńską, gdzie ważne jest kontynuowanie wysiłków na rzecz rozwiązania poprzez rozwiązanie dwupaństwowe i utworzenie niepodległego państwa palestyńskiego zgodnie z podkreślono wzmocnienie decyzji o legitymacji międzynarodowej.

Rozmowy dotyczyły także kryzysu rosyjsko-ukraińskiego i jego negatywnego wpływu na gospodarkę światową, gdzie Prezydent RP wyjaśnił punkt widzenia swojego kraju na przyczyny kryzysu i sposoby jego przezwyciężenia. Aby osiągnąć pokojowe rozwiązanie konfliktu i dołożyć wszelkich starań, aby to osiągnąć, czy to dwustronne, regionalne czy międzynarodowe.

READ  Zawody w szermierce w Niemczech i Polsce zostały odwołane po decyzji Rosji i Białorusi

© 2022 Codzienne wiadomości Egipt. Obsługiwane przez SyndiGate Media Inc. (Syndigate.info).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *