Świat
Przywódca Kambodży Hun Sen mianuje Hun Maneta na nowego premiera
Przez prawie cztery dekady premier Kambodży, Hun Sen, utrzymywał władzę, utrzymując prostą zarozumiałość: kraj go potrzebował i jako taki nigdy nie mógł przejść na emeryturę.
Już nie.
We wtorek 71-letni Hun Sen przekazał stanowisko premiera swojemu synowi, gen. Hun Manetowi, 45-letniemu absolwentowi Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point i szefowi armii Kambodży. Posunięcie to kończy zmianę pokoleniową tak rzadką, że trzech na czterech Kambodżańczyków znało wcześniej jedynie Hun Sena jako swojego przywódcę.
„Dla wielu Kambodżańczyków bycie świadkiem zmian politycznych jest doświadczeniem jednorazowym w życiu” – powiedział Chhengpor Aun, wizytujący naukowiec w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych, który specjalizuje się w polityce Kambodży.
Hun Sen, jeden z najdłużej urzędujących premierów na świecie, dał jasno do zrozumienia, że nie wycofa się całkowicie z polityki Kambodży. Pozostaje liderem wiodącej Partii Ludowej Kambodży i oświadczył, że pozostanie na stanowisku przewodniczącego Senatu do 2033 r. W czerwcu powiedział, że nawet po ustąpieniu ze stanowiska lidera Kambodżańskiej Partii Ludowej „nadal będzie kontrolował politykę” za pomocą KPP
Przekazanie władzy ma jednak poważne implikacje dla przyszłości Kambodży, Azji Południowo-Wschodniej oraz Stanów Zjednoczonych i Chin, które rywalizują o wpływy w regionie. Jedno z głównych pytań wokół Hun Maneta dotyczy tego, czy byłby on otwarty na bliższą współpracę z Zachodem, gdy stanie na czele zmiany pokoleniowej, w wyniku której po raz pierwszy będą mogły oglądać wykształcone na arenie międzynarodowej dzieci obecnych ministrów sprawujących władzę.
Wielu kambodżańskich aktywistów ostrzegało, że historia obfituje w wywodzące się z Zachodu dzieci autokratów – od Kim Dzong-una w Korei Północnej po Bashara al-Assada w Syrii – które rządziły mocniej niż ich ojcowie. Opozycja nie spodziewa się, że Hun Manet będzie inny.
W przemówieniu przed Zgromadzeniem Narodowym we wtorek Hun Manet stwierdził, że „konieczne jest dalsze pokojowe i bezpieczne rządzenie krajem, utrzymywanie rozwoju i przeprowadzanie reform we wszystkich obszarach”.
Hun Sen powiedział reporterom, że twierdzenie, że będzie rządził krajem za pośrednictwem zastępcy, jest „ignorowanym oświadczeniem”, mimo że rezygnuje ze stanowiska i przekazuje władzę synowi.
Kiedy 38 lat temu Hun Sen został premierem, kraj podnosił się po zniszczeniach dokonanych przez ruch Czerwonych Khmerów. Zapoczątkował erę rządów siłacza, która obejmowała wykorzenienie partii opozycyjnych i niezależnych mediów. W lipcu KPP twierdziła, że odniosła „miażdżące zwycięstwo” w wyborach, które międzynarodowi obserwatorzy określili jako inscenizowane i niesprawiedliwe.
Jednak w regionie, w którym liczne dynastie polityczne są liczne, wydaje się, że niewielu Kambodżańczyków ma problem z przejęciem władzy przez Hun Maneta Większą część rządów jego ojca charakteryzowało 30 lat przyspieszającego wzrostu gospodarczego i okres nieprzerwanej stabilności.
Jako przywódca Hun Sen powitał Chiny, które określił jako „najbardziej zaufanego przyjaciela Kambodży”. Pekin, największy partner handlowy Kambodży, udzielił pożyczek na finansowanie lotnisk, dróg i innych projektów infrastrukturalnych.
Z kolei rząd Hun Sena wielokrotnie blokował krytykę Chin na spotkaniach Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, frustrując członków takich jak Filipiny i Wietnam, uwikłane w spory terytorialne z Pekinem o Morze Południowochińskie. W lipcu Kambodża rozpoczęła prace nad bazą morską, która według Stanów Zjednoczonych może być chińską placówką wojskową za granicą. Zarówno Phnom Penh, jak i Pekin zaprzeczają tym zarzutom.
Od około dekady było jasne, że Hun Sen przekaże pałeczkę swojemu najstarszemu synowi. „To jest nasze przygotowanie do długoterminowej stabilności naszego kraju” – powiedział Hun Sen, ogłaszając to 26 lipca.
Dodał, że ważne jest, aby nowy, młodszy gabinet „wcześnie przejął swoje obowiązki” i że jego syn „nie odziedziczy tej roli bez zgodnego z prawem procesu”. Chociaż Hun Manet nigdy nie sprawował urzędu wybieralnego, w ostatnich wyborach startował jako kandydat na posła do parlamentu, co według jego ojca kwalifikowało go do nominacji na stanowisko premiera. (Najmłodszy brat pana Hun Maneta, Hun Many, zostaje ministrem służby publicznej.)
„To dla mnie znaczące zrzeczenie się, ale zapewni ono szczęście naszym ludziom” – powiedział Hun Sen.
Podczas wyborów często widywano Hun Maneta robiącego sobie selfie i pokazującego wyborcom serca na palcach. Osoby, które miały z nim kontakt, mówią, że twardo stąpa po ziemi i jest otwarty na nowe pomysły.
„Przynajmniej nie oczekuje, że będę się kłaniać” – powiedział Ou Virak, prezes Future Forum, zespołu doradców w Kambodży zajmującego się polityką publiczną. Dodał, że stanowi to dramatyczne odejście od jego kontaktów z urzędnikami w rządzie Hun Sena.
Analitycy uważają jednak, że jest mało prawdopodobne, aby Hun Manet zbytnio odszedł od polityki ojca. W styczniu wezwał partie opozycji do zaprzestania angażowania się w kampanie „obelgi i oszczerstwa”, które niektórzy postrzegali jako zawoalowaną groźbę. Niewielu Kambodżańczyków spodziewa się, że rozwiąże sieci patronackie, które zbudował jego ojciec, lub rozprawi się z korupcją, wylesianiem i zawłaszczaniem ziemi szerzącymi się w tym liczącym 16,6 miliona ludzi kraju.
Nawet próbując na nowo skalibrować stosunki z Zachodem, aby zyskać wpływy w czasie wielkiej rywalizacji supermocarstw, nie zawiedzie Chin, powiedział Kalyan Ky, były prezydent Misji Wymiany Kambodża-Australia-Nowa Zelandia i zaznajomiony z nowym premier.
Pan Hun Manet „był bardzo otwarty na pomysł nawiązania kontaktu z Zachodem przy jednoczesnym uszczęśliwianiu Chin” – dodała pani Ky.
Zapytany w czerwcu, czy jego syn będzie rządził inaczej, Hun Sen odpowiedział: „W jaki sposób? Każda taka rozbieżność oznacza zakłócenie spokoju i zniweczenie osiągnięć starszego pokolenia”.
Podobnie jak jego ojciec, pan Hun Manet prawdopodobnie skupi się na wzroście gospodarczym. Turystyka nie powróciła do pełnej formy od czasu pandemii koronawirusa, a gospodarka Kambodży jest w dużym stopniu uzależniona od Chin, gdzie powolny rynek nieruchomości wskazuje na możliwy kryzys gospodarczy.
Jednak każda zmiana w kraju, w którym władca przechwala się, że sprawuje władzę „14 099 dni”, prawdopodobnie przyniesie nadzieję.
Hun Manet był pierwszym Kambodżańczykiem, który ukończył West Point w 1999 roku. Później uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Nowojorskim i doktorat na Uniwersytecie w Bristolu w Anglii, oba z ekonomii.
Szybko piął się po szczeblach kariery w kambodżańskiej armii i obecnie jest czterogwiazdkowym generałem i zastępcą głównodowodzącego Królewskich Sił Zbrojnych Kambodży. W 2020 roku został szefem wydziału młodzieżowego KPP.
„Rodzice twierdzili, że był najmądrzejszy ze wszystkich” – powiedziała Julie Mehta, która wraz ze swoim mężem Harishem Mehtą napisała biografię Hun Sena.
Pan Hun Manet „wyciągnął ważne wnioski ze swojego kontaktu z amerykańskim stylem życia, który kładzie nacisk na prawa i obowiązki jednostki” – powiedział pan Mehta, który wraz ze swoją żoną, panem Hun Senem, Bunem Rany, panem . Żonie Hun Sena i panu Hun Manetowi za książkę.
Mając dwadzieścia kilka lat, Hun Manet powiedział Mehtom, że podoba mu się fakt, że w Stanach Zjednoczonych „ludzie mogą mieć wolność i możliwość robienia, co chcą, pod warunkiem, że ich działania nie przeszkadzają innym”. jakiekolwiek prawa.”
„Ta wolność tworzy środowisko zachęcające do innowacji i kreatywności” – powiedział.
Dodał, że jest sfrustrowany negatywnymi doniesieniami na temat Kambodży, „głównie pochodzącymi z zachodnich mediów” i że Zachód jest zbyt skupiony na „problemach, a mniej na pozytywnym rozwoju sytuacji w Kambodży”.
Niedoświadczony przywódca Hun Manet musi jeszcze udowodnić, że potrafi stawić czoła wyzwaniom stawianym przez rywali politycznych. Jednak jego ojciec zapewnił już Kambodżan, że jeśli życie jego syna będzie zagrożone lub „nie spełni oczekiwań”, powiedział Hun Sen, powróci na stanowisko premiera.
Sun Narin przyczynił się do relacji.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”