Gospodarka
Przykład nacisku na francuskie emerytury wtrącania się Brukseli – EURACTIV.com
Instytucje UE od pewnego czasu bezprawnie ingerują w sprawy państw członkowskich – powiedział portalowi EURACTIV.pl były minister spraw zagranicznych Polski i eurodeputowany Witold Waszczykowski (PiS/EKR), powołując się na kontrowersyjny nacisk prezydenta Francji Emmanuela Macrona, jak przyjęto w najnowszym przykładzie. reforma emerytalna.
Protesty i gwałtowne starcia z policją wybuchły we Francji po tym, jak rząd Macrona ominął parlament w zeszły czwartek, by uchwalić kontrowersyjną reformę emerytalną. Protesty trwały do weekendu, a ponieważ rząd ledwo uniknął poniedziałkowego wotum nieufności, wielu, w tym w Polsce, kwestionuje teraz legitymację rządu.
„To są sprawy wewnętrzne Francji, ale uważam, że protesty we Francji są uzasadnione, ponieważ obserwujemy obecnie podważanie demokratycznego procesu decyzyjnego” – powiedział EURACTIV.pl Waszczykowski (PiS/ECR).
Ponadto „na poziomie europejskim obserwujemy„ Timmermansyzację prawa ”” – powiedział, odnosząc się do krytyki Fransa Timmermansa wobec reform sądownictwa PiS od czasu dojścia do władzy w 2015 r.
Timmermans, obecnie unijny komisarz ds. ochrony klimatu i wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, był wówczas komisarzem ds. praworządności w Komisji Junckera.
Dla partii PiS Timmermans ucieleśnia bezprawną ingerencję unijnych instytucji w wewnętrzne sprawy państw członkowskich. Według partii rządzącej pokazuje to, że Bruksela stopniowo naciska na pozbawianie rządów narodowych ich uprawnień.
Dodał, że decyzja Macrona o podniesieniu wieku emerytalnego była „oparta na kalkulacjach ideologicznych”, nie brała pod uwagę opinii publicznej i „nie była przedmiotem konsultacji społecznych”.
Komisja, z którą skontaktował się EURACTIV, nie skomentowała wypowiedzi Waszczykowskiego ani sytuacji we Francji.
Napięta sytuacja we Francji jest powodem odwołania planowanego spotkania szefów MSZ Francji i Polski, które miało odbyć się w Paryżu – powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk polskie radio w rozmowie w poniedziałek.
„Kiedy sytuacja się uspokoi, wrócimy do pomysłu konsultacji międzyresortowych” – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Polska chce kontynuować dialog w formacie Trójkąta Weimarskiego, który łączy Polskę, Niemcy i Francję, bo „jest to obecnie format kluczowy dla przyszłości Europy, w tym wsparcia dla Ukrainy” – podkreślił Mularczyk.
Dodał jednak, że ze względu na sytuację we Francji niektóre sprawy mogą zostać przełożone.
(Aleksandra Krzysztoszek | EURACTIV.pl)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”