Najważniejsze wiadomości
Przyjazny UE rząd Polski i opozycja nie zgadzają się co do tego, czy dwóch ułaskawionych parlamentarzystów może pozostać na stanowisku
WARSZAWA, Polska (AP) – Los dwóch polskich polityków opozycji stał się w czwartek tematem trwającego sporu między nowym prounijnym rządem kraju a konserwatywną opozycją, ponieważ strony nie zgodziły się co do tego, czy mogą pozostać legislatorami.
Tygodniowy rząd premiera Donalda Tuska podjął decyzję o odwróceniu polityki swoich poprzedników, która była postrzegana jako szkodliwa i prowadziła do starć z UE, zwłaszcza w wymiarze sprawiedliwości.
Jednak rządząca wcześniej prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość była tym sfrustrowana Porażka w październikowych wyborach powszechnychProtestował przeciwko tym posunięciom.
Podczas czwartkowego posiedzenia niższej izby parlamentu (Sejmu) urzędnicy i eksperci byli podzieleni co do tego, czy na rozprawie może wziąć udział dwóch wysokich rangą posłów prawa i sprawiedliwości, którzy służyli w poprzednim rządzie.
Przewodniczący parlamentu Szymon Hołownia pozbawił ich mandatów po tym, jak w grudniu zostali skazani za nadużycie władzy. W następny wtorek zostali zwolnieni z więzienia Prezydent Andrzej Duda ją ułaskawił i po spędzeniu dwóch tygodni za kratkami.
Wymiar sprawiedliwości i jego sojusznik Duda nalegają, aby obydwaj – były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego były zastępca Maciej Wąsik – mogli nadal zasiadać w Sejmie. Obydwaj nie byli obecni na czwartkowym posiedzeniu.
Eksperci twierdzą, że spór pokazuje, w jakim stopniu „Prawo i sprawiedliwość” przekształciły polski system prawny w celu wspierania własnych interesów politycznych w ciągu ośmiu lat jego rządów, które zakończyły się w grudniu.
Tusk skrytykował ostatnio Prawo i Sprawiedliwość, twierdząc, że partia przedkłada swoje cele polityczne ponad prawo.
„Stoimy przed koniecznością transformacji systemu prawnego, aby położyć kres ciągłym i rażącym konfliktom interpretacyjnym” – powiedział Tusk na nowej konferencji w tym tygodniu.
Kamiński i Wąsik zostali skazani za nadużycie władzy i fałszerstwa za działania podjęte w 2007 roku, kiedy wchodzili w skład poprzedniego rządu PiS. Krytycy wskazują na ułaskawienie przez Dudę obojga w 2015 roku jako przykład lekceważenia polskiego prawa i działań na rzecz prawa i sprawiedliwości.
W czerwcu Sąd Najwyższy RP unieważnił ułaskawienia z 2015 r i zarządził ponowną rozprawę. W grudniu Kamiński i Wąsik zostali ponownie rozpatrzeni i skazani na po dwa lata więzienia. Policja aresztowała ich, gdy przebywali w Pałacu Prezydenckim Dudy, najwyraźniej szukając ochrony.
___
Śledź zasięg AP w Europie pod adresem https://apnews.com/hub/europe
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.