Connect with us

Świat

Przemówienie królewskie: Charles ujawnia plany Keira Starmera dotyczące Wielkiej Brytanii podczas uroczystego otwarcia parlamentu

Published

on

Przemówienie królewskie: Charles ujawnia plany Keira Starmera dotyczące Wielkiej Brytanii podczas uroczystego otwarcia parlamentu



CNN

Keir Starmer, nowy premier Wielkiej Brytanii, w środę podczas pierwszego uroczystego przemówienia królewskiego przedstawił siebie jako antidotum na „kwakanie populizmu”, przedstawiając daleko idące plany rozwiązania problemu mieszkalnictwa, przestępczości, nielegalnej migracji i utraty zaufania publicznego.

Dwa tygodnie po swoim miażdżącym zwycięstwie król Karol III otworzył. formalnie zwołał nową sesję parlamentu, odczytując porządek obrad Starmera podczas wspaniałego wydarzenia, w którym uczestniczyli członkowie rodziny królewskiej i brytyjska klasa polityczna. Oszałamiające zwycięstwo w wyborach dobitnie zakończył 14-letnią erę rządów konserwatystów.

Tematem przemówienia było główne hasło Starmera dotyczące „odnowy narodowej”. W przemówieniu obiecał między innymi znacjonalizację brytyjskich kolei, rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego poprzez zmianę przepisów dotyczących planowania w celu budowy tańszych mieszkań oraz wzmożenie wysiłków na rzecz zwalczania nielegalnej imigracji.

Mówiąc szerzej, Starmer ostro skrytykował rządy torysów rządzące Wielką Brytanią od 2010 roku, a także falę populizmu rozprzestrzeniającą się po Wielkiej Brytanii i Europie. Przy publicznym poparciu dla pragmatyzmu próbował uzurpować sobie pozycję brytyjskiego centrum.

„Nigdy więcej kwestii powodujących podziały. Żadnych więcej sztuczek” – powiedział Starmer parlamentarzystom w Izbie Gmin na początku debat nad swoim programem, podkreślając, że jego rząd „rozwiąże problemy, a nie je wykorzysta”.

„Bitwa o zaufanie to bitwa, która definiuje naszą erę polityczną” – powiedział Starmer.

Jego program składający się z 40 ustaw obejmuje środki mające przemawiać zarówno do starszych, jak i młodszych pokoleń. Starmer stara się utrzymać szeroką koalicję wyborców, która sprowadziła go na Downing Street na początku tego miesiąca. Jednak jego wprowadzenie do tego programu obejmowało także próbę przeciwdziałania wzrostowi populizmu w Wielkiej Brytanii i Europie. „Urok populizmu w postaci olejku wężowego może wydawać się uwodzicielski, ale wpędza nas w ślepy zaułek dalszego podziału i większego rozczarowania” – stwierdził Starmer.

READ  Kopenhaga podejrzanego o zastrzelenie przetrzymywana na oddziale psychiatrycznym, władze wykluczają terroryzm

Chociaż w przemówieniu Starmera przedstawiono niektóre prowzrostowe wizje, które promował podczas letniej kampanii wyborczej, w innych obszarach nie było w nim zbyt wiele szczegółów. Na przykład nie było dyskusji na temat tego, w jaki sposób Starmer znacząco wzmocni bezpieczeństwo granic Wielkiej Brytanii po zakłóceniu kampanii wyborczej przez obawy społeczne dotyczące przepraw małych łodziami do Wielkiej Brytanii.

Starmer zdecydował się ominąć niektóre z bardziej drażliwych zmian w konstytucji i wyborach, które obiecał podczas kampanii. Obejmowały one ograniczenie wieku rówieśników mogących zasiadać w Izbie Lordów i obniżenie wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat.

Dan Kitwood/Pool/AFP/Getty Images

W przemówieniu przedstawia program Keira Starmera, który w tegomiesięcznych wyborach pokonał konserwatystów Rishiego Sunaka.

Pompa i polityka zderzają się

Uroczyste otwarcie parlamentu to rzadkie połączenie przepychu i polityki, charakteryzujące się szeregiem wielowiekowych ozdobników i konwencji, które zaskakują nawet wielu brytyjskich parlamentarzystów.

Produkcja rozpoczęła się, gdy król Karol III. i jego żona Camilla podróżowali powozem z Pałacu Buckingham do budynków parlamentu, zanim posłowie Black Rod – rola wprowadzona w XIV wieku – zostali wezwani na jego przemówienie w izbie Izby Lordów.

Starmer i jego pokonany rywal, przywódca Partii Konserwatywnej Rishi Sunak, odbyli ciepłą pogawędkę przed i po jego przemówieniu. Od wyborów 4 lipca, w których Partia Pracy odniosła miażdżące zwycięstwo w parlamencie, choć dysponując jedynie skromną częścią głosów, ich role uległy dramatycznemu odwróceniu.

Przemówienie rozpoczęło się od skupienia się na pierwszym od półtorej dekady ustawodawstwie zaproponowanym przez Partię Pracy. Skoncentrowano się na wysiłkach na rzecz odbudowy po niepowodzeniach projektów mieszkaniowych i infrastrukturalnych w Wielkiej Brytanii w ciągu dekady stagnacji wzrostu.

Starmer sformalizował także plany renacjonalizacji brytyjskiej sieci kolejowej w nadchodzących latach i utworzenia państwowego przedsiębiorstwa zajmującego się energią odnawialną.

W innych częściach przemówienia Partia Pracy w dalszym ciągu starała się odwołać do tradycyjnie konserwatywnych wyborców, którzy stracili wiarę w partię torysów po burzliwym okresie sprawowania rządów.

W szczególności Starmer obiecał ostrzejsze działania przeciwko nielegalnej imigracji i przeprawom małych łodzi przez kanał La Manche – problem, który nękał kolejne rządy konserwatystów i doprowadził do ogromnego wsparcia dla Reform UK, populistycznego, antyimigracyjnego bloku, który zdobył ponad cztery miliony w wyborach wybory otrzymały głosy.

Kirsty Wigglesworth/Pool/AFP/Getty Images

Przemówienie to oficjalnie otwiera nową sesję parlamentu.

W przemówieniu obiecano organom ścigania dodatkowe uprawnienia w zakresie prowadzenia dochodzeń w sprawie przemytu ludzi, w tym zatrzymywania i przeszukiwania osób na granicy oraz utworzenie nowego dowództwa ochrony granicy. Obiecała także, że upora się z ogromnymi zaległościami w rozpatrywaniu wniosków o azyl w Wielkiej Brytanii, które w ostatnich latach wzrosły do ​​prawie 100 000 osób, co zmusza rząd do umieszczania osób ubiegających się o azyl miesiącami w hotelach i ośrodkach detencyjnych w oczekiwaniu na decyzję w sprawie ich wniosków.

W kraju staraniami modernizacyjnymi objęto kilka instytucji – szczególnie złą była modernizacja sali, w której Karol wygłaszał przemówienie. Zgodnie z planami rządu dziedziczni parowie nie będą już mogli zasiadać i głosować w Izbie Lordów. Byłby to „pierwszy krok w bardziej kompleksowej reformie” izby.

Nowa ustawa o równości rasowej będzie wymagać od dużych pracodawców zgłaszania wynagrodzeń ze względu na pochodzenie etniczne i renty inwalidzkiej w taki sam sposób, w jaki obecnie zgłaszają wynagrodzenie ze względu na płeć.

Ponadto ogłoszono projekt ustawy wprowadzający długo oczekiwany zakaz terapii konwersyjnej dla osób homoseksualnych i transpłciowych – prób zmiany orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej człowieka. Theresa May po raz pierwszy wspomniała o tym w 2018 r., ale nigdy nie wprowadziła tego w życie.

Starmer przyznał, że osłabło przekonanie brytyjskiej opinii publicznej, że polityka może działać na rzecz dobra. Badania pokazują, że po długim okresie naznaczonym skandalami w Westminster zaufanie do polityki jest najniższe w historii.

Jednak jego program będzie opierał się na głębokim sceptycyzmie co do możliwości ożywienia brytyjskich usług publicznych bez znacznie większego zastrzyku gotówki, niż oferuje obecnie rząd.

W przemówieniu niewiele było wzmianek o brytyjskiej krajowej służbie zdrowia (NHS) i sektorze opieki społecznej. Tutaj priorytetem będzie administracja, a nie nowe przepisy.

Po tym, jak król odczytał przemówienie Starmera, parlamentarzyści zebrali się w Izbie Gmin, aby omówić program Partii Pracy. Były premier Rishi Sunak obiecał, że będzie konstruktywnie przewodzić opozycji, dopóki toczy się przedłużająca się walka o jego następcę na stanowisku przywódcy konserwatystów.

„Partia przeciwna z powodzeniem przyjęła społeczne pragnienie zmian, ale teraz musi je wdrożyć” – powiedział Sunak.

Na początku dnia on i Starmer odbyli ciepłą rozmowę, która według Starmera częściowo dotyczyła angielskiej drużyny piłkarskiej. Ale potem powróciła surowość brytyjskiej polityki i wróciły napięcia w izbie, gdy Sunak skrytykował porzucenie swojego planu deportacji części osób ubiegających się o azyl do Rwandy, twierdząc, że dzięki jego pracy Partia Pracy odziedziczyła kwitnącą gospodarkę.

Sunak nalegał, aby Starmer wypełnił swoje zobowiązanie dotyczące zwiększenia brytyjskich wydatków na obronę do 2,5 procent PKB. Powiedział, że „pokaże to Amerykanom, że nie oczekujemy od nich dźwigania każdego ciężaru” w ramach NATO.

Spory te nasilą się w nadchodzących tygodniach, gdy Partia Pracy przedstawi w parlamencie swój pierwszy projekt legislacyjny – zaczynając od trzech priorytetowych środków z przemówienia wygłoszonego pod koniec tygodnia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *