Zabawa
Przełamujący tabu „Historia grzechu” trafia na pierwsze strony gazet festiwalu polskich filmów Kinoteka
Kolekcja Everetta
Filmy polskich autorów Krzysztofa Kieślowskiego, Waleriana Borowczyka i Michała Waszyńskiego tworzą sekcję klasyki 22. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Kinoteka w Londynie.
Na festiwalu zostanie pokazany nagrodzony w Berlinie film Kieślowskiego „Camera Buff” (1979), w którym pasja pracownika fabryki do taśmy 8 mm determinuje jego życie; przełamujące tabu dzieło Borowczyka Historia grzechu (1975), opowiadające o losach młodej kobiety w spirali uwodzenia i obsesji; oraz Wielka droga Waszyńskiego (1946), opowiadająca historię młodego żołnierza, który trafia do szpitala wojskowego, gdzie pielęgniarka udająca jego narzeczoną pomaga mu wrócić do zdrowia.
8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zostanie pokazana część filmów krótkometrażowych Krótka historia kobiet, obejmująca dziewięć filmów krótkometrażowych autorstwa polskich animatorek urodzonych w latach 70. i 90. XX wieku.
W sekcji Nowe Kino Polskie festiwalu znajdą się „Kobieta…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „Święta” Sebastiana Buttny’ego, „Doppelgänger” Jana Holoubka, „Ultima Thule” Klaudiusza Chrostowskiego, „Święto Ognia” Kingi Dębskiej i „Horror Story” Adriana Apanela”, „Sekret małej różyczki”, kontynuacja „Róży” Jana Kidawy-Błońskiego i „Zrodzonego z blizny” Pawła Maślony.
Wśród filmów dokumentalnych można wymienić In the Rearview Maćka Hameli, którego premiera odbyła się w Cannes i zdobyła liczne nagrody festiwalowe, w tym Wielką Nagrodę Jury na Sheffield Doc Fest; oraz tytuł IDFA Vity Marii Drygas „Danger Zone”.
Rodzinnym pokazem festiwalu w 2024 roku jest „Pies, który podróżował pociągiem” Magdaleny Nieć, jedna z najpopularniejszych premier w polskich kinach ubiegłego roku.
Festiwal otworzy „Zielona granica” Agnieszki Holland, a zamknie „Chłopi” Łukasza Rostkowskiego.
Kinoteka 2024, organizowana przez Instytut Kultury Polskiej i wspierana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, odbędzie się od 6 do 28 marca w londyńskich londyńskich klubach.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.