Najważniejsze wiadomości
Protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Swoje postulaty przedstawiła Rada Programowa Ogólnopolskiego Strajku Kobiet
Koniec „kobiecego piekła”, wsparcie osób LGBT, stworzenie świeckiego państwa, w tym usunięcie religii ze szkół – to tylko niektóre postulaty, które wysunęły się po pierwszym posiedzeniu Rady Programowej Narodowego Strajku Kobiet w niedzielę .
Liderzy ogólnopolskiego strajku kobiet ogłosili w czwartek powołanie rady doradczej. Zapowiedzieli, że zaangażują ekspertów i znawców zagadnień poruszanych w postulatach protestujących w kraju, a także osoby z pokolenia solidarności.
W całej Polsce trwają protesty po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z Julią Przyłębską na czele, który orzekł w zeszłym tygodniu, że prawo do aborcji z powodu poważnego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu jest niezgodne z konstytucją.
„Zbierać, organizować i prezentować głosy masowych protestów”
Pierwsze posiedzenie Rady Programowej odbyło się w niedzielę. Po jego zakończeniu liderzy ogólnopolskiego strajku kobiet zaprezentowali na konferencji prasowej główne zadania rady i jej skład.
– Rada powinna działać na rzecz zbierania, organizowania i prezentowania głosów masowych protestów oraz wytyczania ścieżek wyjścia, abyśmy nie byli już na bagnie we wszystkich dziedzinach życia publicznego – powiedziała Marta Lempart, jedna z liderów strajku. Zapewniła, że Rada nie sformułuje konkretnego programu politycznego.
„Tymczasowy skład” Rady
Jak powiedziała, obecnie w zarządzie zasiadają: Barbara Labuda, Beata Chmiel, Danuta Kuroń, Robert Hojda, Mirka Makuchowska, Jacek Wiśniewski, Bożena Przyłuska, Dorota Łoboda, Monika Płatek, Michał Boni, Katarzyna Bierzanowska, Sebastian Słowiński , Piotr Szumlewicz, Paweł Kasprzak, Kinga Łozińska, Dominika Lasota i Nadia Oleszczuk.
Jak podkreślił Lempart, jest to początkowo „wstępny skład”. – Są inne osoby, które rozważają możliwość oficjalnego przystąpienia do Rady i oczywiście będzie całkiem sporo osób, które zgłosiły się, wystąpią i będą aplikować. Wysłuchamy też zaleceń państwa, które powinny być szczególne (w Radzie). Jako ekspert, ale też przedstawiciel, przedstawiciel społeczeństwa obywatelskiego – kontynuował Lempart.
– Rada może być bardzo rozbudowanym organem, ponieważ będzie pracować w podtabelach w grupach ekspertów. Spośród członków rady wybierzemy komitet sterujący, grupę, która docelowo będzie reprezentować radę do rozmów z rządem – powiedział Lempart.
Oto główne postulaty Rady Programowej przedstawione na konferencji prasowej:
1. Skończ z „kobiecym piekłem” – oprócz aborcji chodzi również o przemoc i środki do życia.
2. Wsparcie dla osób LGBT.
3. Budowa świeckiego państwa, w tym usunięcie religii ze szkół.
4. Usługi państwowe powinny pozostać usługami państwowymi, a nie usługami partyjnymi.
5. „Prawdziwe instytucje, prawdziwi mówcy”.
6. Eliminacja katastrofy klimatycznej.
7. Postępowanie w przypadku katastrofy zdrowotnej związanej z pandemią.
9. Radzenie sobie z „faszystowskimi” bojówkami.
10. „Oczyszczanie” rynku pracy
11. Resuscytacja psychiatrii
12. Rzeczywiste wsparcie dla osób niepełnosprawnych.
13. „Stop propagandzie i dezinformacji”.
Główne źródło zdjęć: TVN24
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.