- – Po Radzie Europy polska polityka wobec Białorusi stała się polityką europejską, polityką unijną – powiedział Morawiecki
- Plan pomocy dla Białorusi obejmuje m.in .: kwestie związane ze wsparciem małych i średnich przedsiębiorstw, ruchu bezwizowego oraz funduszu stabilizacyjnego
- Morawiecki dodał, że w związku z Aleksiejem Nawalnym wezwał do wstrzymania budowy Nord Stream 2
- Więcej aktualności na stronie głównej Onet.pl
– Rada Europejska poleciła Komisji Europejskiej opracowanie i opracowanie biznesplanu dla Białorusi. Sprawa Białorusi to także sprawa dla UE – powiedział premier Morawiecki.
Przypomniał, że po jego apelu o nadzwyczajny szczyt UE na Białorusi pojawiły się głosy sceptyczne. – Teraz, po tych dwóch dniach Rady Europy, można z pełnym przekonaniem powiedzieć, że sprawa Białorusi jest także sprawą UE – dodał.
Plan pomocy dla Białorusi
Szef polskiego rządu przypomniał „Plan gospodarczy dla demokratycznej Białorusi”, który przedstawił we wrześniu w Wilnie, następnie szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, aw czwartek szefom państw i rządów UE.
– Po długiej debacie, która trwała późno w nocy, plan ten został również przyjęty przez Radę Europy, a Rada Europy zleciła Komisji Europejskiej opracowanie tego planu i włączenie go do konkretnych projektów i programów z tego punktu widzenia – powiedział Morawiecki. – Będzie wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, ruchu bezwizowego i funduszu stabilizacyjnego. Zwracamy się też do wszystkich demokratycznych inicjatyw na Białorusi – wymienił.
– Ostatecznie znieśliśmy proces nakładania sankcji na osoby winne przemocy i fałszerstwa na Białorusi. Sankcjonowanych jest około 40 osób i taki jest również nasz cel – powiedział szef polskiego rządu.
Premier apeluje o Nord Stream 2
Morawiecki – odnosząc się do otrucia Aleksieja Nawalnego – podkreślił, że wezwał do wstrzymania budowy Nord Stream 2. – To element polityki i geopolityki konsekwentnie realizowany przez Federację Rosyjską. Rosja prowadzi swoją agresywną politykę na różne sposoby, od agresji militarnej – z którą mieliśmy do czynienia w Gruzji i na Ukrainie – po zatruwanie obywateli, sankcje z jej strony, embargo gospodarcze, wojny handlowe, a tym samym zdolną do stworzenia znacznie silniejszego organizmu gospodarczego, jakim jest UE. być w stanie zareagować na tak agresywną politykę – powiedział premier.
(MW)