Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Protection Brief Polska (styczeń – marzec 2024) – Polska

Published

on

Protection Brief Polska (styczeń – marzec 2024) – Polska

Załączniki

Kontekst operacyjny

Niniejszy raport zawiera przegląd profili demograficznych i wzorców przesiedleń, a także kluczowe ustalenia dotyczące zagrożeń związanych z ochroną i priorytetowych potrzeb uchodźców z Ukrainy w Polsce.

Niniejsza analiza opiera się na 1339 wywiadach z uchodźcami z Ukrainy przeprowadzonych przez UNHCR w ramach ciągłego monitorowania ochrony od 1 stycznia 2024 r. do 28 marca 2024 r. Wywiady przeprowadzono w siedmiu województwach Polski, tj. dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, pomorskim i wielkopolskim.

Od czasu zakrojonej na szeroką skalę inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w dniu 24 lutego 2022 r. Polska okazała uchodźcom z Ukrainy wyjątkową gościnność, w szczególności aktywując unijną dyrektywę o ochronie tymczasowej. Od lutego 2022 r. do ochrony czasowej w Polsce zarejestrowało się 1 775 245 uchodźców z Ukrainy (rejestracja PESEL UKR), z czego 953 086 osób posiadało aktywną rejestrację PESEL UKR na dzień 7 maja 2024 r. Wśród aktywnych posiadaczy PESEL 38% to dzieci, a 82% to kobiety i dzieci.1 Pięć głównych regionów docelowych w Polsce to Mazowsze, Dolny Śląsk, Śląsk, Wielkopolska i Małopolska, w których zamieszkuje ponad 60% zarejestrowanej populacji.

READ  Wielka Brytania: Rosnące poparcie dla niepodległości Szkocji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *