Najważniejsze wiadomości
Prokuratura w rękach PiS: Nieoficjalne porozumienia po nocnym spotkaniu Kaczyński – Ziobro
Dymisja prokuratora Bogdana Święczkowskiego ma być ceną za utrzymanie koalicji z Solidarną Polską – dowiedzieli się o tym nieoficjalnie dziennikarze RMF FM. Wczoraj wieczorem odbyło się pierwsze, wielogodzinne spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą na temat dalszej współpracy koalicyjnej. Według nieoficjalnych ustaleń RMF FM jednym z warunków prawa i sprawiedliwości jest przekazanie Ziobrze oskarżenia.
Zjednoczona prawica od kilku dni boryka się z poważnym kryzysem wewnętrznym. co się potem zepsuło Sprzeciw Solidarności i porozumienie przeciwko projektom ustaw przygotowanym przez PiS: o ochronie zwierząt – popierane publicznie przez Jarosława Kaczyńskiego i między innymi przy założeniu, że nie hoduje się zwierząt futerkowych – oraz przyznanie urzędnikom bezkarności za przestępstwa w walce z Covid-19.
W dzisiejszej porannej rozmowie w RMF FM przyznał to Radosław Fogiel, poseł PiS Problemy w koalicji, zwłaszcza z partią Zbigniewa Ziobry, narastały od miesięcy.
W poniedziałek po południu kierownictwo PiS zebrało się na Nowogrodzkiej, aby porozmawiać o przyszłości Zjednoczonej Prawicy.
Po tej konferencji na Twitterze powiedziała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska „Podjęto kluczowe decyzje” i partia ujawni szczegóły „w odpowiednim czasie”.
Stało się to wieczorem długie spotkanie Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą.
Podczas tego spotkania prezes PiS przedstawił partnerowi koalicyjnemu swoje postulaty: jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze RMF FM, Prawo i Sprawiedliwość chcą przejąć dużą część nadzoru nad prokuraturą Zbigniewa Ziobry, a jednym z warunków utrzymania koalicji jest zmiana na stanowisku prokuratora.
Jeden z najbardziej godnych zaufania ludzi Ziobry – Bogdan Święczkowski – straciłby pracę i zastąpiłby go ktoś bliższy Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Według ustaleń naszych dziennikarzy tak powinno być forma kary ze strony Zbigniewa Ziobry za nadmierne ambicje.
Ostatecznie taka byłaby sytuacja Ziobro zachowa stanowiska Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, a także stanowiska współpracowników i pracowników – ale poza tym kluczem: stanowisko prokuratora Bogdana Święczkowskiego.
Jak mówią politycy PiS: Ziobro usłyszał wczoraj ofertę, teraz powinien się nad tym zastanowić i odpowiedzieć w ciągu najbliższych kilku godzin.
Politycy Solidarności w Polsce są oburzeni i podkreślają, że zależy im tylko na bezpiecznej Polsce. Nie podoba im się oferta PiS, ale nie dyktują, jaka decyzja zostanie podjęta w tej sprawie.
Dlaczego szef obecnej prokuratury miałby być warunkiem koalicji z Solidarną Polską?
Jak komentuje dziennikarz RMF FM Mariusz Piekarski: Ten ruch przypomina wyrywanie zębów Ziobro – bez znieczulenia.
To jest o Zablokowano Führerowi Solidarności Polska najważniejsze instrumenty kontroli indywidualnych śledztw. Prokurator generalny może pośrednio wpływać na wszystkie dochodzenia w kraju – ale jest to możliwe właśnie pod nadzorem biura prokuratora krajowego.
Zastąp swojego szefa kimś związanym z Nowogrodzką, a nie Zbigniewem Ziobrą. pozwoli PiS kontrolować Ministra Sprawiedliwości.
Tutaj pojawia się wątek Wojny na linii: Ziobro – Morawiecki. Politycy PiS obawiają się – a nawet są pewni – że Mateusz Morawiecki zostanie namaszczony na następcę Jarosława Kaczyńskiego w walce o pozycje w Zjednoczonej Prawicy. Zbigniew Ziobro mógłby rozegrać śledztwo przeciwko szefowi rządu: Na przykład o organizacji wyborów prezydenckich 10 maja czy o byłym już ministrze zdrowia Łukaszu Szumowskim i tzw. Aferze z maskami.
Kiedy zmienia się prokurator Prawo i wymiar sprawiedliwości będą miały z jednej strony dostęp do planów Ziobry, z drugiej będą mogły podejmować decyzje prokuratora generalnego.
Jak zauważa Mariusz Piekarski, to tak, jakby powiedzieć, że „niezależny” prokurator będzie teraz niezależny od Zbigniewa Ziobry.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.