technologia
Prognoza MBDA UK 2023 i otwarcie Digital Battlespace Facility
Z dobrymi wynikami w 2022 roku, MBDA UK nie może się doczekać udanego 2023 roku i zainaugurowała swój nowy obiekt Digital Battlespace Facility w Stevenage
10 maja dyrektor zarządzający Chris Allam przekazał aktualne informacje na temat MBDA UK i zaprezentował nowe obiekty DBF. MBDA UK zatrudnia 4900 osób w swoich zakładach w Stevenage, Bolton, Bristolu, Bedford i Henlow, a łączna sprzedaż w 2022 roku wyniosła 1,2 miliarda funtów. Allam mówił o spodziewanych korzyściach z przełożonego szczytu Wielka Brytania-Francja na początku tego roku z szeregiem wspólnych programów, w tym Sto.rm Shadow/SCALP, Meteor, Sea Venom/ANL i Aster.
Firma była w stanie zmniejszyć liczbę produkowanych typów rakiet z 22 do zaledwie pięciu. Należą do nich blok 6 ASRAAM, którego skuteczność ilustruje niedawne zestrzelenie małego wrogiego drona pociskiem RAF Typhoon. Do tej pory RAF wystrzelił w sumie 15 pocisków ASRAAM.
Ulepszony Brimstone 3 jest w produkcji, a wariant wystrzeliwany z powietrza jest ponownie kwalifikowany. Komercyjny wariant zmechanizowanego pojazdu piechoty Boxer (MIV) armii brytyjskiej jest obecnie opracowywany i firma jest przekonana, że będzie on używany w innych pojazdach, w tym w Supacat High Mobility Transporter.
CAMM i CAMM ER stają się bestsellerami, ponieważ Polska zdobywa największe w historii zamówienie na rakiety. W sumie MBDA dostarczy pociski i wyrzutnie o wartości 1,9 miliarda funtów, aby wesprzeć modernizację i produkcję 22 baterii obrony powietrznej PILICA+ w Polsce, co czyni go największym europejskim programem zaopatrzenia w obronę powietrzną krótkiego zasięgu w NATO.
Opracowany przez PGZ system PILICA+ połączy radarowe pociski rakietowe krótkiego zasięgu MBDA CAMM z polskimi działkami automatycznymi i pociskami kierowanymi na podczerwień bardzo krótkiego zasięgu w trójpoziomowy system kierowany przez polski system dowodzenia i kierowania oraz kierowany przez polskie radary.
MBDA jest również zaangażowana w transfer przełomowej technologii do rozwoju Mała Narew, przyszłego polskiego naziemnego systemu obrony powietrznej, a także nowej polskiej fregaty Mieczik i jej programu niszczycieli czołgów Ottokar-Broza. MBDA negocjuje z PGZ produkcję w Polsce.
MBDA niedawno przetestowała nowy system obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu z wykorzystaniem pocisku CAMM-ER. Średni zaawansowany system obrony powietrznej (MAADS), którego rozwojem kieruje MBDA Włochy, ma zostać zintegrowany z włoskimi siłami powietrznymi, zastępując system obrony powietrznej krótkiego zasięgu SPADA. W teście system wykrył, zidentyfikował i ocenił docelowego drona symulującego pocisk wroga przed wystrzeleniem CAMM-ER w celu przechwycenia. MAADS składa się z modułu centrum wykrywania, rakiety nośnej i CAMM-ER o zasięgu 40 kilometrów (26 mil).
Ostatnie kamienie milowe związane z MBDA obejmują południowokoreańską integrację pocisku powietrze-powietrze METEOR KF-21 poza zasięgiem wzroku i jego pierwsze próby wyrzucenia.
Wzrasta zainteresowanie SPEAR firmy MBDA, która jest obecnie w trakcie kwalifikacji, podczas gdy trwają prace nad SPEAR ER. To zaawansowana broń powietrzna, która ma być używana przez Tempest FCAS i europejskie projekty SCAF, a także GCAP. W przypadku tego ostatniego programu MBDA utworzy zespoły z Włochami i Japonią i będzie dążyć do szybkiej integracji swojej broni.
Przyszłe projekty obejmują rozwój laserowej broni bezpośredniej energii MBDA Dragon Fire z Qinetiq oraz niewidzialnego poddźwiękowego następcę Storm Shadow, który ma zostać zaprezentowany w 2025 roku.
MBDA UK otworzyła również swój nowy Digital Battlespace Facility w Stevenage, wielodomenowe laboratorium bojowe wykorzystywane przez inżynierów firmy do opracowywania nowych wymagań i projektów broni, a także przez klientów do oceny systemów uzbrojenia oraz środowisk wykorzystywanych do szkolenia w powietrzu, na lądzie i morzu. Służy do łączenia modeli, symulacji oraz sprzętu i ludzi w całym cyklu życia systemów uzbrojenia.
Zdjęcie dzięki uprzejmości MBDA