Gospodarka
Prognoza gospodarcza: niektóre kraje UE ożyją w 2021 r., Inne będą musiały poczekać do 2022 r
Wprowadzenie szczepionki i złagodzenie ograniczeń związanych z koronawirusem może pozwolić unijnej gospodarce na szybsze ożywienie, niż pierwotnie oczekiwano. Niektóre kraje odzyskają straty już w 2021 r., Inne będą musiały poczekać do 2022 r.
To najnowsza prognoza gospodarcza Komisji Europejskiej, która przewiduje, że gospodarka strefy euro wzrośnie o 3,8% zarówno w 2021, jak i 2022 roku, po spadku o bezprecedensowy 6,8% w 2020 roku.
Cała gospodarka UE wzrośnie o 3,7% w 2021 r. I 3,9% w 2022 r., Po spadku o 6,3% w ubiegłym roku.
Według najnowszych danych grupa państw członkowskich UE, w tym Łotwa, Litwa, Luksemburg i Polska, będzie mogła w tym roku w pełni odzyskać sprawność.
Finlandia i Szwecja będą bliskie pełnego powrotu do wyników gospodarczych.
Wzrost w 2021 roku w krajach takich jak Niemcy, Francja, Belgia, Portugalia, Dania, Malta, Bułgaria, Węgry i Rumunia nie wystarczy, aby nadrobić wszystkie straty i będą musiały poczekać do przyszłego roku na pełną poprawę w oparciu o aktualne uwagi do zobaczenia.
Tymczasem kraje południowe, takie jak Hiszpania, Grecja i Włochy, mogą czekać jeszcze dłużej po spadku odpowiednio o 11%, 10% i 8,8% w 2020 r. Twoje szacunkowe liczby w 2021 i 2022 roku nie zrównoważy w pełni szoku.
Irlandia jest jedynym krajem UE, który odnotował wzrost po 3-procentowym wzroście w 2020 r., Częściowo dzięki eksportowi międzynarodowych firm specjalizujących się w urządzeniach medycznych, farmaceutykach i usługach komputerowych.
Prognoza zakłada, że inflacja w strefie euro wzrośnie z 0,3% w 2020 r. Do 1,4% w 2021 r., Po czym nieznacznie spadnie do 1,3% w 2022 r.
Wpływ planowanego funduszu naprawczego UE w wysokości 750 mld EUR w dużej mierze nie został uwzględniony w najnowszych danych z powodu „braku danych”. Pakiet może przyczynić się do silniejszego wzrostu.
Niebezpieczne czasy, nierówny powrót do zdrowia
Paolo Gentiloni, komisarz gospodarczy UE, przedstawił prognozę i powiedział, że Europa nadal jest dotknięta pandemią koronawirusa. Nowe fale infekcji i pojawienie się nowych, zaraźliwych wariantów zmusiły kraje związkowe do ponownego wprowadzenia lub zaostrzenia środków powstrzymujących.
Jednak Gentiloni powiedział, że te ograniczenia są stosunkowo mniej rygorystyczne i bardziej ukierunkowane niż te obserwowane wiosną, kiedy wirus pojawił się po raz pierwszy, a większość Europy została zablokowana.
Szkoły i przedszkola pozostawały otwarte w większości krajów zimą, podczas gdy praca zdalna zyskała na popularności. Czynniki te, w połączeniu z mocniejszym niż oczekiwano trzecim kwartałem, dodatkowo osłabiły straty gospodarcze w drugiej połowie roku.
Bruksela ma nadzieję, że pomimo rozczarowującego początku, wdrażanie szczepionek przyspieszy w nadchodzących tygodniach, a środki zapobiegawcze stopniowo złagodzą się w drugim kwartale 2021 r. I staną się marginalne pod koniec roku.
Poprawa perspektyw dla gospodarki światowej (5,2% w 2021 r. I 3,8% w 2022 r. Bez UE) również powinna sprzyjać ożywieniu.
„W porównaniu z jesienią jesteśmy teraz narażeni na mniej nieznanych i bardziej znanych zagrożeń” – powiedział Gentiloni.
Komisarz ostrzegł, że utrzymuje się wysoki poziom niepewności i że korzyści gospodarcze będą zależały od rozwoju pandemii, a zwłaszcza od rozprzestrzeniania się mutacji.
„Pandemia może pozostawić głębsze gospodarcze i społeczne blizny, niż nam się wydaje” – dodał, wspominając o liczbie bankructw i długotrwałym bezrobociu.
Ponadto między krajami mogą występować duże różnice. Kraje silnie uzależnione od branży turystycznej i rekreacyjnej mogą pozostawać w tyle za innymi państwami członkowskimi UE o bardziej zróżnicowanych gospodarkach.
Gentiloni zaznaczył, że unijny PKB w 2022 roku będzie o 4% niższy niż przewidywała Bruksela przed pandemią.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”