Gospodarka
Produkcja w Polsce nie spełnia oczekiwań. PPI trwa…
(MENAFN-ING) Problemy z zaopatrzeniem stanowią obciążenie dla produkcji przemysłowej. Silny popyt oznacza, że wyższe koszty przekładają się na ceny wyrobów gotowych
udział
Autor Dawid Pachucki Newsletter
Bądź na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi badaniami ekonomicznymi i finansowymi ING.
MYŚLEĆ . zasubskrybuj
Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 13,2% rok do roku, wobec 9,8% w lipcu. Wynik był nieco poniżej konsensusu oczekiwań (+13,8%). Przyspieszenie rocznego wzrostu nie było zaskoczeniem, gdyż zostało ono zwiększone o 2 dni robocze więcej niż w roku poprzednim. Bardziej niepokojący jest drugi spadek miesiąc do miesiąca w tym roku.
Wzrost produkcji komputerów spowolnił z 25,9% w lipcu do 15,8% r/r, podobnie jak produkcji sprzętu elektrycznego (z 26,4% w lipcu do 15% r/r). Produkcja samochodów spadła o 12,9% rok do roku drugi miesiąc z rzędu, po spadku o 4,7% w lipcu. Wynika to z utrzymujących się problemów z dostępem do komponentów produkcyjnych, głównie mikroprocesorów. Choć sytuacja epidemiczna w Azji Południowo-Wschodniej powoli się poprawia, co powinno stopniowo łagodzić wąskie gardła, efekty są błędnie postrzegane przed drugą połową 2021 r.
Produkcja wyrównana sezonowo spadła w sierpniu o 0,3% m/m. To już drugi spadek produkcji w tym roku – po fazie silnego wzrostu w ubiegłym roku na skutek gwałtownego ożywienia popytu na towary.
Produkcja przemysłowa (% miesięcznie, wyrównana sezonowo)
RURA
Firmy produkcyjne coraz częściej borykają się z problemami po stronie podaży. W sierpniu ponad 28% z nich stwierdziło, że przeszkodą w ich dalszym rozwoju był brak surowców, materiałów i półproduktów. To rekord w historii badań GUS. Od czerwca odsetek firm produkcyjnych w Polsce, dla których dostęp do komponentów jest barierą wzrostu, przewyższył odsetek firm zgłaszających niewystarczający popyt zagraniczny i zbliżył się do odsetka firm narzekających na niewystarczający popyt krajowy.
Produkcja: czynniki ograniczające aktywność
RURA
Strona podażowa, a nie popyt, jest dziś największą przeszkodą dla dalszej ekspansji przemysłowej. Firmy wykorzystują rosnący popyt do przerzucania rosnących kosztów na ceny wyrobów gotowych. Inflacja cen producenta (PPI) przyspieszyła w sierpniu do 9,5% r/r z 8,4% w lipcu.
Słowa kluczowe
Udział PPI Polska w produkcji przemysłowej
Pobierz artykuł w formacie PDF
MENAFN20092021000222011065ID1102830733
Zastrzeżenie: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym przedmiotem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”