Connect with us

Gospodarka

Produkcja w Polsce nie spełnia oczekiwań. PPI trwa…

Published

on

Produkcja w Polsce nie spełnia oczekiwań.  PPI trwa…

(MENAFN-ING) Problemy z zaopatrzeniem stanowią obciążenie dla produkcji przemysłowej. Silny popyt oznacza, że ​​wyższe koszty przekładają się na ceny wyrobów gotowych

udział
Autor Dawid Pachucki Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi badaniami ekonomicznymi i finansowymi ING.

MYŚLEĆ . zasubskrybuj

+ 13,2% r/r produkcja przemysłowa w sierpniu

Konsensus na poziomie + 13,8%

Gorzej

Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 13,2% rok do roku, wobec 9,8% w lipcu. Wynik był nieco poniżej konsensusu oczekiwań (+13,8%). Przyspieszenie rocznego wzrostu nie było zaskoczeniem, gdyż zostało ono zwiększone o 2 dni robocze więcej niż w roku poprzednim. Bardziej niepokojący jest drugi spadek miesiąc do miesiąca w tym roku.

Wzrost produkcji komputerów spowolnił z 25,9% w lipcu do 15,8% r/r, podobnie jak produkcji sprzętu elektrycznego (z 26,4% w lipcu do 15% r/r). Produkcja samochodów spadła o 12,9% rok do roku drugi miesiąc z rzędu, po spadku o 4,7% w lipcu. Wynika to z utrzymujących się problemów z dostępem do komponentów produkcyjnych, głównie mikroprocesorów. Choć sytuacja epidemiczna w Azji Południowo-Wschodniej powoli się poprawia, co powinno stopniowo łagodzić wąskie gardła, efekty są błędnie postrzegane przed drugą połową 2021 r.

Produkcja wyrównana sezonowo spadła w sierpniu o 0,3% m/m. To już drugi spadek produkcji w tym roku – po fazie silnego wzrostu w ubiegłym roku na skutek gwałtownego ożywienia popytu na towary.

Produkcja przemysłowa (% miesięcznie, wyrównana sezonowo)

RURA

Firmy produkcyjne coraz częściej borykają się z problemami po stronie podaży. W sierpniu ponad 28% z nich stwierdziło, że przeszkodą w ich dalszym rozwoju był brak surowców, materiałów i półproduktów. To rekord w historii badań GUS. Od czerwca odsetek firm produkcyjnych w Polsce, dla których dostęp do komponentów jest barierą wzrostu, przewyższył odsetek firm zgłaszających niewystarczający popyt zagraniczny i zbliżył się do odsetka firm narzekających na niewystarczający popyt krajowy.

Produkcja: czynniki ograniczające aktywność

RURA

Strona podażowa, a nie popyt, jest dziś największą przeszkodą dla dalszej ekspansji przemysłowej. Firmy wykorzystują rosnący popyt do przerzucania rosnących kosztów na ceny wyrobów gotowych. Inflacja cen producenta (PPI) przyspieszyła w sierpniu do 9,5% r/r z 8,4% w lipcu.

Słowa kluczowe
Udział PPI Polska w produkcji przemysłowej

Pobierz artykuł w formacie PDF

MENAFN20092021000222011065ID1102830733

Zastrzeżenie: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym przedmiotem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

READ  Rewolucja piwna w Polsce czyni z Polski drugiego co do wielkości producenta w Europie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *