Gospodarka
Procesy dotyczące kredytów we franku szwajcarskim. Trzy scenariusze, wszystkie złe dla banków
Jest takie powiedzenie: „Tysiąc złotych zadłużenia to problem klienta, a milion złotych to problem banku”. Ale także cała gospodarka, bo niższe dochody banków to niższe dochody z PKB.
Według raportu RBI około 88 procent w pierwszym kwartale. Postępowanie zakończyło się korzystnym dla franczyzobiorców wyrokiem. W sądach pierwszej instancji 70 proc. W niektórych przypadkach zapadała decyzja o wypowiedzeniu umowy pożyczki, a mianowicie w 30 proc. – przewalutowanie kredytu na złote plus LIBOR. Banki muszą w swoich prognozach uwzględniać niekorzystne oceny. O tym informuje „Puls Biznesu”.
Frankivichi. Coraz więcej spraw w sądzie
Magazyn otrzymał raport firmy doradczej „Wielkiej Czwórki” na zlecenie Raiffeisen Bank International o skutkach wszczętych przez pożyczkobiorców we frankach szwajcarskich postępowań sądowych – dla sektora bankowego, gospodarki i budżetu. Autorzy prognozują trzy scenariusze rozwoju sytuacji: optymistyczny, umiarkowany i pesymistyczny.
Wypowiedzenie kontraktu franka szwajcarskiego. „Płatności mogą być niekorzystne”
W optymistycznym scenariuszu pożyczkobiorcy wygrywają w połowie spraw, a liczba pozwów jest niewielka – 30 tys. 2020-24 ze szczytem w tym roku (dziesięć tysięcy spraw trafi do sądu). Przy takich założeniach eksperci oszacowali wysokość strat dla trzech rodzajów orzeczeń: wypowiedzenia kontraktu, przeliczenia LIBOR-a na złote oraz rentowności spreadów walutowych. W pierwszym przypadku strata wynosi 60 proc. Wartość portfela taka sama w drugiej połowie roku i 10 proc. W trzeciej.
Wariant umiarkowany zakłada, że klienci wygrywają 75%. spraw aby było możliwe. Liczba spraw sądowych do 2024 r. Wynosi 110 000, z liczbą 40 000 w 2021 r. Do 70%. Wartość portfela, koszty rosną w momencie rozwiązania umowy. Jednak spadają do 25 proc. przy przeliczaniu waluty kredytu na złote lub tylko 5 proc. w przypadku zwrotu spreadów.
W scenariuszu pesymistycznym 95 proc. Banki przegrywają sprawy, a sądy zalewają procesy sądowe – do 2024 r. Wniesionych zostanie 280 tys. Z nich. Sektor płaci za to wysoką cenę: 80 proc. Wartość portfela z tytułu rozwiązania umowy 20%. przy przeliczaniu kredytów i zera dla spreadów walutowych – informuje „PB”.
Pożyczka we franku szwajcarskim. Banki proszą o odpowiedź
2h temu
akordBanki oszukały swoich klientów, teraz jest ich. Powinni zapłacić dodatkowe kary za popełnione oszustwo. Bóg nie jest szybki, ale sprawiedliwy.
1h temu
takMusieli się oświadczyć i dać pln + vibor, czyli H. Zwykle, a nie tylko proponuj i próbuj indeksować nieistniejący frank, który pozostał w … Przeczytaj całość
1h temu
sztukaKtoś kiedyś pozwolił im rabować ludzi w majestacie prawa.
Rozwiń komentarze (16)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”