Connect with us

Zabawa

Prezydent Ukrainy Zełenski i Andrzej Duda oddają hołd ofiarom masakry podczas II wojny światowej

Published

on

Prezydent Ukrainy Zełenski i Andrzej Duda oddają hołd ofiarom masakry podczas II wojny światowej
Prezydent Ukrainy Zełenski i Andrzej Duda oddają hołd ofiarom masakry podczas II wojny światowejWarszawa stała się jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa od czasu inwazji Rosji na ten kraj w 2022 roku.

Ostatnia aktualizacja JEST

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Polski Andrzej Duda uczczą pamięć ofiar II wojny światowej w soborze św. Piotra i Pawła w Łucku.  Źródło zdjęcia: zdjęcie Reutera

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Polski Andrzej Duda uczczą pamięć ofiar II wojny światowej w soborze św. Piotra i Pawła w Łucku. Źródło zdjęcia: zdjęcie Reutera

Prezydenci Ukrainy i Polski uczcili w niedzielę rocznicę masakry Polaków dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej, która podsyciła napięcia między aliantami.

Warszawa stała się jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa od czasu inwazji Rosji na ten kraj w 2022 roku.

Jednak masakra na Wołyniu, w której według historyków zginęło dziesiątki tysięcy Polaków, nadal nadweręża stosunki między obydwoma narodami i wyprzedza 11 lipca, rocznicę jednego z najkrwawszych dni z serii wciąż trwających mordów stały się ważniejszym miejscem od 1943 do 1945 roku.

Przeczytaj także | Dlaczego USA wysyłają amunicję kasetową na Ukrainę?

Nagranie telewizyjne pokazało Wołodymyra Zełenskiego i jego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudę w niedzielę w kościele w Łucku na zachodniej Ukrainie podczas nabożeństwa upamiętniającego ofiary.

Polscy historycy podają, że w polskich represjach zginęło także do 12 000 Ukraińców.

„Wspólnie oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Łączy nas pamięć!” Dudas Büro i Zelenskyj napisali na Twitterze. „Razem jesteśmy silniejsi.”

W nabożeństwie uczestniczyli zwierzchnicy największych Kościołów prawosławnych i katolickich na Ukrainie oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gadecki.

Przeczytaj także | Wołodymyr Zełenski odwiedza symboliczną Wyspę Węży z okazji 500. dnia wojny

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał na Telegramie, że Ukraina i Polska są „zjednoczone przeciwko wspólnemu wrogowi, który marzy o podziale”.

„To nie koniec tej trudnej drogi wyjaśniania prawdy historycznej naszym ukraińskim przyjaciołom, będzie ona oczywiście kontynuowana” – powiedział kanałowi prywatnemu Paweł Szrot Wiadomości Polsatu.

Sejm RP orzekł, że mordy dokonane w latach 1943-1945 przez Ukraińską Powstańczą Armię i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów pod przywództwem Stepana Bandery zawierały znamiona ludobójstwa.

Ukraina nie przyjęła tego twierdzenia i często powołuje się na wydarzenia na Wołyniu jako część konfliktu między Polską a Ukrainą, który dotknął oba narody.

Masakra wywołała niezwykle publiczną awanturę między Polską a Ukrainą na początku tego roku, po tym jak rzecznik polskiego MSZ powiedział, że Zełenski powinien przeprosić za wydarzenia na Wołyniu i prosić o przebaczenie.

Jednak marszałek ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk próbował rozładować napięcia w maju, kiedy powiedział polskiemu parlamentowi, że Kijów rozumie ból Polski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *