Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezydent Ukrainy Zełenski i Andrzej Duda oddają hołd ofiarom masakry podczas II wojny światowej

Published

on

Prezydent Ukrainy Zełenski i Andrzej Duda oddają hołd ofiarom masakry podczas II wojny światowej

Prezydenci Ukrainy i Polski uczcili w niedzielę rocznicę masakry Polaków dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej, która podsyciła napięcia między aliantami.

Warszawa stała się jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników Kijowa od czasu inwazji Rosji na ten kraj w 2022 roku.

Jednak masakra na Wołyniu, w której według historyków zginęło dziesiątki tysięcy Polaków, nadal nadweręża stosunki między obydwoma narodami i wyprzedza 11 lipca, rocznicę jednego z najkrwawszych dni z serii wciąż trwających mordów stał się ważniejszym miejscem od 1943 do 1945 roku.

Przeczytaj także | Dlaczego USA wysyłają amunicję kasetową na Ukrainę?

Nagranie telewizyjne pokazało Wołodymyra Zełenskiego i jego polskiego odpowiednika Andrzeja Dudę w niedzielę w kościele w Łucku na zachodniej Ukrainie podczas nabożeństwa upamiętniającego ofiary.

Polscy historycy podają, że w polskich represjach zginęło także do 12 000 Ukraińców.

„Wspólnie oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Łączy nas pamięć!” Dudas Büro i Zelenskyj napisali na Twitterze. „Razem jesteśmy silniejsi.”

W nabożeństwie uczestniczyli zwierzchnicy największych Kościołów prawosławnych i katolickich na Ukrainie oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gadecki.

Przeczytaj także | Wołodymyr Zełenski odwiedza symboliczną Wyspę Węży z okazji 500. dnia wojny

Szef sztabu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak napisał na Telegramie, że Ukraina i Polska są „zjednoczone przeciwko wspólnemu wrogowi, który marzy o podziale”.

Szef gabinetu Dudy powiedział, że to, że prezydenci wspólnie upamiętnili ofiary, jest „historyczne”, ale potrzeba więcej pracy.

„To nie koniec tej trudnej drogi wyjaśniania prawdy historycznej naszym ukraińskim przyjaciołom, będzie ona oczywiście kontynuowana” – powiedział kanałowi prywatnemu Paweł Szrot Wiadomości Polsatu.

Sejm RP orzekł, że mordy dokonane w latach 1943-1945 przez Ukraińską Powstańczą Armię i Organizację Ukraińskich Nacjonalistów pod przywództwem Stepana Bandery zawierały znamiona ludobójstwa.

READ  Korea i Polska zgadzają się na współpracę obronną

Ukraina nie przyjęła tego twierdzenia i często powołuje się na wydarzenia na Wołyniu jako część konfliktu między Polską a Ukrainą, który dotknął oba narody.

Masakra wywołała niezwykle publiczną awanturę między Polską a Ukrainą na początku tego roku, po tym jak rzecznik polskiego MSZ powiedział, że Zełenski powinien przeprosić za wydarzenia na Wołyniu i prosić o przebaczenie.

Jednak marszałek ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk próbował rozładować napięcia w maju, kiedy powiedział polskiemu parlamentowi, że Kijów rozumie ból Polski.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *