Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezydent Trump jest zagorzałym sojusznikiem polsko-amerykańskiej społeczności opinii

Published

on

Prezydent Trump jest zagorzałym sojusznikiem polsko-amerykańskiej społeczności opinii

Prezydent Donald Trump gościł w środę Prezydenta RP Andrzeja Dudę w Białym Domu, gdzie szefowie państw i rządów odnowili silne więzi między dwoma narodami. Prezydent Trump pochwala reputację Polski jako jednego z najsilniejszych sojuszników Ameryki w regionie, jeśli chodzi o promowanie bezpieczeństwa i dobrobytu gospodarczego.

Nie jest tajemnicą, że bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów stosunków polsko-amerykańskich. Prezydenci Trump i Duda podkreślili to w ogrodzie różanym i podkreślili znaczenie tego sojuszu dla obu krajów.

Fakt, że środowa wizyta prezydenta Trumpa była pierwszą od początku globalnej blokady, podkreśla szczególne stosunki między tymi dwoma narodami i zaangażowanie prezydenta Trumpa w stosunku do obywateli polsko-amerykańskich i ogółu Polaków.

Prezydent Trump za pomocą środków znacznie wzmocnił wschodnią flankę NATO. Począwszy od zwiększonej obecności rotacyjnych wojsk amerykańskich w Polsce po rozwój infrastruktury wojskowej i rozwój nowych zdolności wojskowych, stosunki polsko-amerykańskie zostały wzmocnione za prezydenta Trumpa.

Jeszcze w zeszłym tygodniu prezydent Trump zapowiedział wycofanie 9500 żołnierzy amerykańskich z Niemiec i jest wiele spekulacji na temat tego, czy zostaną oni przesiedleni do Polski. Prezydent wyraził poparcie dla przeniesienia co najmniej tysiąca tych żołnierzy do Polski, z uzgadnianiem ich lokalizacji, warunków finansowych i stanu prawnego przechodzącego przez ostatnie etapy przygotowań.

Mówi się też o utworzeniu w Polsce ważnego stanowiska dowodzenia NATO. Pogłębianie stosunków bezpieczeństwa będzie iść w parze z modernizacją i wzmocnieniem polskiej armii poprzez zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego. Polska jest zaangażowana w poprawę nie tylko własnej pozycji obronnej, ale także zdolności obronnych NATO jako całości.

Innym ważnym aspektem stosunków polsko-amerykańskich jest wspólne zainteresowanie bezpieczeństwem energetycznym i niezależnością Europy.

Głównym instrumentem jest Inicjatywa Trójmorza, konsorcjum wschodnioeuropejskich członków Unii Europejskiej pracujących razem nad rozwojem infrastruktury energetycznej, transportowej i komunikacyjnej.

Umożliwia to jej członkom swobodny wybór przy zakupie zasilaczy na rynku międzynarodowym. Prezydent Trump zdecydowanie popiera tę inicjatywę i był mówcą otwierającym swoją konferencję w Warszawie w 2017 roku. Rząd Stanów Zjednoczonych zobowiązał się do udzielenia państwom członkowskim do 1 miliarda dolarów pomocy finansowej w celu promowania bezpieczeństwa energetycznego i wzrostu gospodarczego.

W szczególności ta nowa infrastruktura energetyczna umożliwia Polsce zakup wartego miliardy dolarów skroplonego gazu ziemnego (LNG) od amerykańskich producentów gazu łupkowego. Polska buduje nowy terminal LNG, aby zwiększyć jego przepustowość i dotrzeć do producentów spoza regionu. Szefowie państw i rządów rozmawiali o sankcjach USA, które utrudniają budowę rosyjskiego gazociągu Nordstream II do Europy.

Wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie zwróciła uwagę na inny aspekt współpracy energetycznej Polski ze Stanami Zjednoczonymi: negocjacje umowy o pokojowym wykorzystaniu energii jądrowej. Posłuży jako podstawa do wykorzystania nowoczesnej technologii amerykańskiej do budowy elektrowni atomowej w Polsce.

Oprócz dyskusji na temat wymogów bezpieczeństwa i energii, dwaj szefowie państw i rządów omówili również kwestie technologiczne związane z telekomunikacją i sieciami 5G.

Prezydenci Trump i Duda potwierdzili swoje zaangażowanie we wspólne oświadczenie USA i Polski w sprawie 5G, opublikowane 5 września 2019 r. Deklaracja ma na celu ochronę sieci telekomunikacyjnych najnowszej generacji poprzez ochronę ich przed zakłóceniami lub szpiegostwem poprzez dokładne sprawdzenie niezawodności sieci dostawców, zarówno pod względem komponentów, jak i dostawców oprogramowania.

Kluczowe pytanie brzmi, czy dostawca jest wolny od kontroli obcego rządu, czy ma przejrzystą strukturę własnościową oraz czy posiada historię etycznego postępowania w biznesie i odpowiedzialności prawnej. Akceptacja tych wytycznych przez Polskę będzie wzorem dla innych krajów europejskich.

poprzez wspólne wartości i zobowiązanie do globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu. Dwa narody pod rządami prezydenta Trumpa tylko wzmocniły tę więź. ORAZ Amerykańscy i polscy naukowcy ściśle współpracują, aby opracować leki i szczepionki przeciwko globalnej pandemii koronawirusa.

Prezydent Trump zdaje sobie sprawę z wagi tych stosunków i za cztery kolejne lata oba narody będą się tylko zacieśniać, co jest pozytywnym wydarzeniem dla globalnego bezpieczeństwa i dobrobytu gospodarczego.

Dr. Lucja Cannon jest przewodniczącą polsko-amerykańskiej koalicji koalicji reelekcyjnej Trumpa.

READ  Mężczyzna wraca do domu po pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *