Świat
Prezydent Słowacji wybiera rząd technokratyczny po rezygnacji premiera
7 maja (Reuters) – Prezydent Słowacji Zuzana Czaputowa wybrała wiceprezesa banku centralnego Ludovita Odora na szefa technokratycznego rządu po tym, jak urzędujący premier Eduard Heger złożył rezygnację w niedzielę, zaledwie kilka miesięcy przed wrześniowymi przedterminowymi wyborami.
Słowacja, członek Unii Europejskiej i NATO, walczyła przez miesiące politycznej niepewności, gdy koalicja rządząca Hegera osłabła w okresie wysokiej inflacji i wojny na sąsiedniej Ukrainie.
Krajowa scena polityczna jest podzielona przed wyborami, w których może wygrać główna partia opozycyjna przeciwna dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa.
Heger, który stoi na czele rządu od 2021 r. – ostatnio pełniąc funkcję wykonawczą – podał się do dymisji po serii rezygnacji i wezwań do dymisji ze strony opozycji. Caputova powiedziała, że mianuje resztę technokratycznego rządu Odora po 15 maja.
„Myślę, że jest to ważne dla płynnego zakończenia i płynnego przekazywania programów między rządami” – powiedziała w przemówieniu telewizyjnym.
46-letni Odor jest wiceprezesem Narodowego Banku Słowacji od 2018 roku.
Słowacja pogrążyła się w kryzysie we wrześniu ubiegłego roku, kiedy rządząca centroprawicowa koalicja Hegera straciła większość po odejściu libertariańskiej partii SaS, niezadowolonej z wysiłków na rzecz pomocy ludziom dotkniętym rosnącymi kosztami energii i żywności.
Heger przegrał w grudniu wniosek o wotum nieufności, aw styczniu posłowie zatwierdzili przedterminowe wybory parlamentarne we wrześniu.
W zeszłym tygodniu minister rolnictwa podał się do dymisji po aferze wokół dotacji dla należącej do niego firmy. Zaprzeczył jakimkolwiek występkom. W piątek minister spraw zagranicznych złożył rezygnację.
Odejścia pozostawiły Hegera na czele kilku ministerstw, w tym finansów, ponieważ takich stanowisk nie można obsadzić, gdy rząd pełni funkcje wykonawcze.
„Postanowiłem poprosić prezydenta o odebranie mi władzy i danie prezydentowi przestrzeni do spróbowania z technokratycznym rządem doprowadzenia Słowacji do demokratycznych wyborów parlamentarnych w stabilny i pokojowy sposób” – powiedział Heger.
Sondaże sprzyjają opozycyjnej partii Smer-SD, kierowanej przez byłego premiera Roberta Ficę, która wypowiada się przeciwko pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Słowacja jest zdecydowanym zwolennikiem Kijowa od czasu rosyjskiej inwazji i rozmieściła wycofaną z eksploatacji flotę radzieckich myśliwców MiG w kwietniu tego roku.
Smer-SD zwyciężył w ankiecie agencji Focus w zeszłym miesiącu z wynikiem 17,7%. HLAS, założony przez innego byłego premiera i byłego członka Smer-SD, Petera Pellegriniego, zajmuje drugie miejsce z wynikiem 17,0%.
Sprawozdania Jasona Hoveta z Pragi Redagowanie przez Petera Graffa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”